| RAY a întrebat:

Daca in crestinism exista 3500 de variante interpretabile de biblie, la judecata dumnezeu i va judeca in functie de religila lor?
inca ceva in lume sunt 40 de mii de religii de versiuni de iaduri si raiuri, posibilitatea ca tu in religia x sa intri in raiul religiei tale e de 40 de mii la unu, e totusi un risc mare nu?

111 răspunsuri:
| Chαяtreux a răspuns:

Nu conteaza ce religie ai. Important este sa aiba scopuri bune, si sa ai credinta in zeul suprem. [indiferent de cum il numesti] parerea mea.

| RAY explică (pentru Chαяtreux):

Macar recunoste ca biblia e foarte interpretabila, ar putea o finta asa inteligenta care a creat universul sa scrie o carte atat de metaforica?

| Chαяtreux a răspuns (pentru RAY):

De ce nu?
P.s: nu putea sa vorbeasca despre univers si toate cele, caci oamenii de pe atunci saracii credeau ca luna este duhul rau.

| RAY explică (pentru Chαяtreux):

Fara suparare dar e primitiva modul exprimari

| Chαяtreux a răspuns (pentru RAY):

Pai asta ziceam si eu. Si ti-am zis si motivul

| RAY explică (pentru Chαяtreux):

Crezi ca logica de atunci e diferita fata de cea din prezent?

| Chαяtreux a răspuns (pentru RAY):

Modul de a gandi.

| RAY explică (pentru Chαяtreux):

Aia da clar, dar logic serpi vb in timpurile alea?

| Chαяtreux a răspuns (pentru RAY):

Este un mod de a spune. Nu sarpele in sine a vorbit.

| Zenit313 a răspuns (pentru Chαяtreux):

M-am indragostit de tine! happy

| Chαяtreux a răspuns (pentru Zenit313):

Ca sa vezi!

| Zenit313 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Am o slabiciune pentru fetele destepte! laughing

| RAY explică (pentru Chαяtreux):

Ce varsta ai?

Răspuns utilizator avertizat
| Chαяtreux a răspuns (pentru Zenit313):

Ce dragut laughing

| Chαяtreux a răspuns (pentru RAY):

Ce importanta are? :S

| RAY explică (pentru Chαяtreux):

Sa stiu daca ai invatat biologie la scoala sau istorie, fizica, chimie, imi spui te rog de ce nu apare dumnezeu in istorie? fara biblie desigur

| Zenit313 a răspuns:

Indiferent de tipul de crestinism, toate au un element comun si acesta este ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu si el este calea, adevarul si viata!
Iisus nu a spus nimic despre ortodoxie, catolicism, penticostali..etc.

Toate religiile au ceva in comun, ele admit existenta unui Dumnezeu!

Ca nu au nici o dovada ..asta este alt subiect laughing

| WR104 a răspuns:

Pe planeta asta sunt foarte multe diferente nu doar de religie sau de limba vorbita si totusi cu totii avem cam aceleasi scopuri in viata.

| RAY explică (pentru U2lrish):

Raspunsul tau acopera o parte din intrebare, tu in care rai, iad vei intra?

| RAY explică (pentru Zenit313):

Zenit ma regasesc in gandirile tale

| Thunderstruck a răspuns:

Oricum au sanse mai mari decat noi, ateiirolling on the floor.

| RAY explică (pentru Thunderstruck):

Noi intram in toate iadurile posibile, ateii = iad pentru toate religiile noi aem o sansa enorm de mare de 100%

| RAY explică (pentru Thunderstruck):

Banuiesc ca ne vor clona ca sa ne arda in toate

| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

Nu este frumos sa intrebi o femeie ce varsta are, indiferent de motiv happy
Dumnezeu apare in istorie, dar sub forma de pretext al atrocitatilor impotriva omenirii.

| EmaS a răspuns:

Criteriile judecatii divine nu sunt arbitrare: nimeni nu este favorizat sau dezavantajat.(1Petru1:17; Rom.2:11). Norma ne-a fost facuta cunoscut de catre Dumnezeu. Noi suntem judecati exclusiv dupa cele revelate in Biblie.,, Cuvantul, pe care L-am vorbit Eu, acela ii va judeca in ziua cea din urma.,,(Ioan12:48).
De aceea sa rezumam cele mai importante criterii din Scriptura:
1. Dupa dreptatea lui Dumnezeu:Noi putem fi siguri:,, Cel Atotputernic nu calca dreptatea.''(Iov 34:12).caci El este un judecator drept(2Tim.4:8).Aici nu exista suciri si denaturari pentru ca adevarul si dreptatea sunt aratate din plin.
2. Dupa masura incredintata noua:Nici un om nu este identic cu celalalt, si fiecaruia i s-au incredintat daruri diferite.
3. Dupa faptele noastre: Dumnezeu cunoaste actiunile fiecaruia,''si El va rasplati fiecaruia potrivit faptelor lui''(Rom.2:6).
4.Dupa roada noastra:Tot ce facem in Numele lui Isus)Luca 19:13).Comportarea noastra, lucrarea noastra, faptele noastre, cuvintele.
5: Dupa dragostea noastra: Dragostea este o roada deosebita, caci este cea mai mare(1Cor.13:13)Ea este implinirea Legii(Rom.13:10)Aici este vorba de ceea ce am facut din dragoste pentru Dumnezeu.
6: Dupa cuvintele noastre:cuvintele au un caracter hotarator asupra sortii noastre vesnice.,, Caci din cuvintele tale vei fi indreptatit, si din cuvintele tale vei fi condamnat''(Matei12:36,37).
Dupa responsabilitatea noastra(Mt.24:11-13; Efeseni 4:14; 2Tim.16-18)
Dupa pozitia noastra fata de Isus Hristos: Relatia noastra personala cu Fiul lui Dumnezeu este hotaratoare:,, Cine crede in Fiul are viata vesnica dar cine nu asculta de Fiul Meu nu va vedea viata, ci mania lui Dumnezeu ramane peste el.''
Modul de judecare se va face individual potrivit criteriilor de mai sus.Nu este trecut cu vederea nici un aspect din viata cuiva.Matei 7:13-14,, 13 Intraţi pe poarta cea strâmtă. Căci largă este poarta, lată este calea care duce la pierzare, şi mulţi sunt cei ce intră pe ea.
Luc 13.24;
14 Dar strâmtă este poarta, îngustă este calea care duce la viaţă, şi puţini sunt cei ce o află.

| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

Sincer,ma bucur! happy

| Chαяtreux a răspuns (pentru U2lrish):

Adevarat. unele lucruri se contrazic intre ele. Insa de exemplu, sa luam ziua de Paste. La noi nu e stabila, la altii e pe 14, la altii nu stiu. Nu cred ca Dumnezeu face diferenta intre cei care-l sarbatoresc pe 14, si noi :s
Ce vreau sa zic este ca unul este adevarul, insa atata timp cat faptele sunt bune, nu cred ca are importanta ce religie avem.

| RAY explică (pentru Zenit313):

Stiu, dar eram curios cum de nu la scoala se invata de istoria religiilor

| RAY explică (pentru EmaS):

Amin, chiar leai scris toate fara scopy paste?