| RAY a întrebat:

Daca in crestinism exista 3500 de variante interpretabile de biblie, la judecata dumnezeu i va judeca in functie de religila lor?
inca ceva in lume sunt 40 de mii de religii de versiuni de iaduri si raiuri, posibilitatea ca tu in religia x sa intri in raiul religiei tale e de 40 de mii la unu, e totusi un risc mare nu?

111 răspunsuri:
| tavadaresti a răspuns (pentru U2lrish):

"de a cunoaşte Biserica Sa, în care se oferă iertarea păcatelor..."
=> iertarea pacatelor de catre Biserica?

| tavadaresti a răspuns (pentru Chαяtreux):

Insa de exemplu, sa luam ziua de Paste"=> Mai este valabila ziua Pstelui?
Argumenteaza biblic?

Răspuns utilizator avertizat
| CiprianFreeLife a răspuns:

Indiferent de tipul de crestinism, toate au un element comun si acesta este ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu si el este calea, adevarul si viata!
Iisus nu a spus nimic despre ortodoxie, catolicism, penticostali..etc.

Toate religiile au ceva in comun, ele admit existenta unui Dumnezeu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu ii va judeca in functie de Cuvant, nu dupa ceea ce au crezut.
Nu este nici un risc si nici o probabilitate. Conform logicii exista doar un singur adevar si acesta este adevarul lui Dumnezeu, nu este un alt adevar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Conteaza sa ai credinta apostolilor din primul veac nu altceva. Cei care nu au aceasta credinta nu vor ajunge decat la un loc cu tatal minciunii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Este adevarat ca Biblia nu poate fi inteleasa in totalitate si de toti, deoarece numai cei carora Dumnezeu le descopera inteleg. Cei a caror minte a orbit-o dumnezeul veacului acestuia ca sa nu vada cu toate ca au ochi si sa nu priceapa cu toate ca ua minte nu vor intelege. Numai cei carora le este dat sa inteleaga pricep.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Putea sa le vorbeasca insa ceea ce are ca scop Biblia nu este sa le fie unora manual de stiinte exacte ci sa le dea invatatura necesara mantuirii sufletului. Si aia care "credeau ca luna este duhul rau" erau pagani, nu erau nicidecum evrei sau crestini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

De ce e primitiva? Ca nu vorbeste academic? Biblia este scrisa in asa maniera incat sa poata pricepe si cel fara facultate si taranul de la camp si intelectualul, desigur daca ii este dat sa inteleaga; daca nu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Crezi ca un animal nu poate vorbi daca Dumnezeu ii deschide gura sa vorbeasca? Ce e de mirat? Daca un lucru iese din tiparele cotidianului nu mai este posibil? Ba chiar devine nebunie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Sarpele cel vechi adica diavolul, a vorbit printr-un sarpe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu apare in istorie, insa multi dintre istorici il considera un mit si
nu-L iau in considerare. De altfel si multi dintre oamenii de stiinta atei evita sa vorbeasca sau sa dea explicatii fenomenelor care depasesc sfera stiintelor cunoscute.

| Chαяtreux a răspuns (pentru tavadaresti):

In ce sens daca mai este valabila?
Eu vreau sa zic ca pana la urma nu cred ca are vreo importanta daca tii Pastele pe 14, sau pe ce data vrei. Nu are importanta ca spui o rugaciune de crestin ortodox, sau de alta religie. Nu are importanta ca-l numesti Dumnezeu, Muhammad, Jah, sau cum vrei tu. Important este sa fii constient ca aceasta divinitate suprema exista, ca de la ea am pornit, si ca-si doreste sa traim in pace si iubire.
parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenit313):

Nu au nici o dovada? Eu te asigur ca nici o credinta in afara de cea apostolica nu are nici o dovada deoarece numai aceasta este cea adevarata. Cei care au pastrat credinta asa cum a fost data sfintilor au mai multe dovezi decat ti-ai inchipui, insa nu minunile nasc credinta ci credinta naste minunile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru WR104):

Unii au idealuri pe care nu le vor atinge niciodata, unii vor ajunge acolo unde s-au pornit. Asta ne deosebeste pe unii de altii.

| Chαяtreux a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceea ce vroiam sa spun este ca nivelul lor de inteligenta era mult mai scazut, si nu ar fi inteles chiar daca le-ar fi spus de univers si alte stele.
Cel cu luna a fost doar un exemplu, altul ar mai fi ca ei credeau ca pamantul este plat si linia de orizont este capatul acestuia. [am vrut doar sa dau un exemplu de gandire pe care o aveau sa arat ca erau cu mult sub nivelul nostru]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Fiecare dupa fapta si credinta, intr-un singur iad sau intr-un singur rai ca altele nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Banuiesc ca gluma ta intr-o zi, o vei regreta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenit313):

Fals ce spui. Esti irelevant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Pentru adevaratii crestini nu exista sarbatori paganesti ca "Pastele" si Craciunul. Ce importanta au? Ne-a poruncit Mantuitorul sa tinem astfel de sarbatori sau sunt asezate de oameni?

| RAY explică (pentru tavadaresti):

Da asa e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenit313):

Este o carte buna... buna de aprins focul.

| RAY explică (pentru CiprianFreeLife):

Dar nu al tau, sunt si alti dumnezeii in care cred sau nu restul de 2 mld de persoane

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Orice crestin ar trebui sa o stie. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenit313):

Crestinismul nu este o religie? Alaturi de care "religie" poate fi pusa?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Eu nu team amenitat cu iadul vesnic, imi imaginez cum isi iubesti aproapele daca isi doresti moartea lui si arderea lui vesnica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Crezi ca evolutia are ceva a face cu stiinta? Este total pe langa stiinta.

| Chαяtreux a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta vroiam si eu sa zic, ca nu are importanta. Au devenit mai mult niste traditii ce nu mai tin de religie. Insa sincer, nu-mi pot imagina o iarna fara Craciun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Conform Scripturii femeile nu trebuie sa dea invatatura unei biserici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

O fi avand treaba femeia, nu ca tine...