| RAY a întrebat:

Daca in crestinism exista 3500 de variante interpretabile de biblie, la judecata dumnezeu i va judeca in functie de religila lor?
inca ceva in lume sunt 40 de mii de religii de versiuni de iaduri si raiuri, posibilitatea ca tu in religia x sa intri in raiul religiei tale e de 40 de mii la unu, e totusi un risc mare nu?

111 răspunsuri:
| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

Iti recomand cartea lui Mircea Eliade - Istoria Religiilor! happy

| RAY explică (pentru Zenit313):

Eu ma bucur ca gandesti rational, si sa stii ca ateismul nu-i infirmarea existentei zeiitatilor si lipsa credintei in ei, deci esti ateu

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Le-am scris eu cu manuta mea prima data. Acum le-am luat din raspunsurile mele.

| Chαяtreux a răspuns (pentru RAY):

Da, am facut. Istorie fac putina, bio, chimie, fizica fac mai mult. Sunt pe profil.
Pai apare in istoria religiilor. Iar in istorie din cate stiu eu se studiaza dezvoltarea societatii omenesti. [extinderi teritoriale, razboaie]

| RAY explică (pentru EmaS):

Sti biblia pe de rost ca popa

| Zenit313 a răspuns (pentru Chαяtreux):

"Nu are importanta ce religie avem"
Dar esti de religie crestina nu?

| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

Nu putem sa demonstram ca Dumnezeu Nu exista, dar, nu avem nici cea mai mica dovada care sa confirme existenta Lui.

Pana cand nu avem o dovada reala, trebuie sa fim sceptici in legatura cu Dumnezeu.

Sunt foarte multe teorii si din cauza aceasta nu toti Ateii impartasesc aceeasi parere despre Dumnezeu!
Majoritatea, resping total posibilitatea existentei unui Dumnezeu.
Restul sunt sceptici in legatura cu existenta lui Dumnezeu.

| RAY explică (pentru Chαяtreux):

Frumoasa esti, inteligenta esti, isi lipseste ratiunea si dorinta de a descoperi stiinta, despre evolutie ce cunosti?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Cum sa nu.Doar le-am studiat si aproape ca le stiu pe de rost.

| HueyFreeman a răspuns (pentru RAY):

Draga ray, la scoala se preda ortodoxism, nu religie.

| Chαяtreux a răspuns:

"Frumoasa esti, inteligenta esti, isi lipseste ratiunea si dorinta de a descoperi stiinta, despre evolutie ce cunosti?" o sa iti raspund aici caci nu stiu de ce nu merge. [Si nici comentariul lui Zenit313 nu mi-l arata]
Daca eu cred in Dumnezeu asta nu inseamna ca nu am ratiune sau ca nu cunosc nimic despre evolutie. Nu ma intereseaza cum am aparut, fie ca e teoria creationista sau cea evolutionista (uneori tin sa le combin), insa ideea este ca nu ai cum sa faci ceva atat de mare (chiar infinit) ca universul din nimic. Asa cum fiecare ceas are un ceasornicar, este evident ca tot ce exista a pornit de la cineva [Divnitatea suprema, cum vrei sa-i spun]

| RAY explică (pentru Chαяtreux):

Nu am spus ca nu ai ratiune, si ca gandirea ta referitor la cea ce crezi e bazata pe fictiune

| Chαяtreux a răspuns (pentru Zenit313):

Da, dar nu am nicio problema cu cei de alta religie. Nu ma deranjeaza sa citesc carti religioase scrise de necrestini :s

| RAY explică (pentru EmaS):

La luterani parca exista si pastorite nu vrei sa devi o pastorita?

| RAY explică (pentru EmaS):

Dar de ce de la o vreme intri rar pe net?

| RAY explică (pentru Chαяtreux):

Eu cred ca esti deista, e important sa stii cea ce esti, esti religioasa de felul tau? sau panteista

| RAY explică (pentru HueyFreeman):

Pacat nu tiam eu nu fac religie la scoala

| Zenit313 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Trebuie sa recunosc ca are dreptate in legatura cu descrierea facuta,dar esti obisnuita! happy

Tu sustii ca totul a pornit de la ceva si atunci, Dumnezeu a creat Universul!
Dar pe Dumnezeu cine l-a creat daca totul are un inceput?
Cum a aparut Dumnezeu in existenta?
Daca spui ca Dumnezeu a existat dintotdeauna, atunci de ce nu poti spune exact acelasi lucru si despre univers?!

Universul s-a format in urma Big-Bang-ului!
Intrebarea pe care trebuie sa o avem, este:
CE a provocat acel Big-Bang?
Pana cand nu avem o explicatie stiintifica, trebuie sa ramanem sceptici in legatura cu existenta lui Dumnezeu happy

| Chαяtreux a răspuns:

Nu, nu sunt deista. (consider ca Dumnezeu intervine in viata noastra, nu doar ne-a creat)
Si nici panteista nu sunt.
Depinde de ce intelegi tu prin credincioasa. Cred in dumnezeu, incerc sa fac doar fapte bune, ma inchin, spun rugaciuni cand simt nevoia, insa nu merg la biserica, sau sa tin tot postul. Merg la biserica rar, (1 data pe an?!) si asta cand simt eu nevoia [consider ca degeaba esti primul la biserica, daca mergi acolo doar pentru ca asa se face]. Post la fel, tin doar cand simt nevoia. Incerc sa fac totul din suflet, iar daca faci ceva religios fara propria initiativa, faci acel lucru degeaba.

| Zenit313 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Cel mai corect raspuns posibil, la acest gen de intrebare happy
Bravo!

| RAY explică (pentru Chαяtreux):

Eu n-am nimic ca crezi in dumnezeu,ai dreptate asa e,poate candva o sa ai si indoieli cine stie un pic de ateism e si tine din moment ce nu crezi in atatia zeii e dovada clara ca crezi pentru ca ai fost indoctrinata nu pentru ca ai crede daca nu erai, macar sa incerci sa te intrebi cum a aparut acel zeu macar atata, cum a aparut prima stea,plantelele, viata, evolutia ei, crede-ma ca te va ajuta in viata o gandire rationala plina de indoilei in privinta a cea ce crezi, de ce trebuie sa crezi in ceva?

| RAY explică (pentru Chαяtreux):

Deci daca erai atee nu puteai face cea ce faci in prezent? ai nevoie de o rasplata divina?

| Chαяtreux a răspuns (pentru Zenit313):

"Dar pe Dumnezeu cine l-a creat daca totul are un inceput?"
Dumnezeu a creat crearea. O sa iti dau alt exemplu, sa intelegi la ce ma refer: Ai un roman [universul], personajele [oamenii] se intreaba cine le-a scris. Raspunsul este scriitorul [dumnezeu]. Dar pe scriitor cine l-a scris? se intreaba personajele. Raspunsul este urmatorul: scriitorul nu este scris, ci doar scrie. El a inventat scrierea. [Sper ca mi-ai inteles ideea, nu vreau sa ma lungesc pentru ca mai am de raspuns si la celelalte si nu vreau sa stai sa citesti pana maine big grin ]
"Cum a aparut Dumnezeu in existenta?" Ti-am raspuns mai sus. Deci el a existat dintotdeauna.
"Daca spui ca Dumnezeu a existat dintotdeauna, atunci de ce nu poti spune exact acelasi lucru si despre univers?!"
Pentru ca dumnezeu nu reprezinta materie aflata in continua evolutie. Dumnezeu este iubire infinita, este mai mult decat pot sa exprim in cuvinte. Universul este energie si materie, aflat mereu in schimbare/evolutie.
"CE a provocat acel Big-Bang?" Dumnezeu?
Aici nu fortez coarda. Unii ar spune ca nu este bine sa vedem biblia ca pe un manual stiintific. Parerea mea este ca totul a pornit prin evolutie de la dumnezeu. [insa nu neg ca ar putea fi gresita aceasta parere]

| Chαяtreux a răspuns:

"Deci daca erai atee nu puteai face cea ce faci in prezent? ai nevoie de o rasplata divina?"
In primul rand tot ce fac, fac pentru ca asa simt. Daca ar fi sa merg in iad pentru binele facut, l-as face in continuare. A fi ateu inseamna a gena existenta lui Dumnezeu. Ori eu cred ca el exista.
Hm, intelegi?

| RAY explică (pentru Chαяtreux):

Cred ca crezi pentru ca ai fost indoctrinata de mica sa crezi in dumnezeu asta cred, de ce nu crezi in ceilanti zeii de care nu ai auzit?

| RAY explică (pentru Chαяtreux):

Nb, vise placute, daca vrei continuat discutia azi

| Chαяtreux a răspuns (pentru RAY):

Cum a aparut prima stea?
Pai iubesc astronomia. Stelele iau nastere in nebuloase. Si prima stea la fel.
Cum a aparut primul zeu?
Am lasat mai sus un comentariu despre asta, nu ma pune sa scriu iar la ora asta.
Am fost indoctrinata?
Unul din parinti este ateu, iar celalalt asa si asa.
Sunt singura din casa care crede mai cu tarie in Dumnezeu thinking
[n-am stat cu bunicii, de mica am fost fascinata sa explorez, nu-mi place sa-mi dea altul raspunsul la intrebarea pusa de mine, incerc sa mi-l formez singura. Si am avut si o perioada in care aveam indoieli, si consider ca era nevoie si de asta. Ca sa afli adevarul, trebuie sa-l cauti singur. Nu ti-l poate arata nimeni]

| Zenit313 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Stai linistita, citesc mesajele tale cu placere! happy
Am citit mesaje mai lungi ale unor roboti religiosi...
Este tarziu si imi este prea somn sa iti raspund rational.
Noapte Buna! happy

| Chαяtreux a răspuns (pentru Zenit313):

Nu ma lasa sa vad mesajul aici, inca eu l-am vazut deja. big grin
Chiar este tarziu. cred ca o sa mergi si eu sa dorm. Noapte buna

| tavadaresti a răspuns (pentru RAY):

Omenirea ii atribuie si o interpreteaza metaforic.