| RAY a întrebat:

Daca in crestinism exista 3500 de variante interpretabile de biblie, la judecata dumnezeu i va judeca in functie de religila lor?
inca ceva in lume sunt 40 de mii de religii de versiuni de iaduri si raiuri, posibilitatea ca tu in religia x sa intri in raiul religiei tale e de 40 de mii la unu, e totusi un risc mare nu?

111 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Criteriile judecatii divine nu sunt arbitrare: nimeni nu este favorizat sau dezavantajat.(1Petru1:17; Rom.2:11). Norma ne-a fost facuta cunoscut de catre Dumnezeu. Noi suntem judecati exclusiv dupa cele revelate in Biblie.,, Cuvantul, pe care L-am vorbit Eu, acela ii va judeca in ziua cea din urma.,,(Ioan12:48).
De aceea sa rezumam cele mai importante criterii din Scriptura:
1. Dupa dreptatea lui Dumnezeu:Noi putem fi siguri:,, Cel Atotputernic nu calca dreptatea.''(Iov 34:12).caci El este un judecator drept(2Tim.4:8).Aici nu exista suciri si denaturari pentru ca adevarul si dreptatea sunt aratate din plin.
2. Dupa masura incredintata noua:Nici un om nu este identic cu celalalt, si fiecaruia i s-au incredintat daruri diferite.
3. Dupa faptele noastre: Dumnezeu cunoaste actiunile fiecaruia,''si El va rasplati fiecaruia potrivit faptelor lui''(Rom.2:6).
4.Dupa roada noastra:Tot ce facem in Numele lui Isus)Luca 19:13).Comportarea noastra, lucrarea noastra, faptele noastre, cuvintele.
5: Dupa dragostea noastra: Dragostea este o roada deosebita, caci este cea mai mare(1Cor.13:13)Ea este implinirea Legii(Rom.13:10)Aici este vorba de ceea ce am facut din dragoste pentru Dumnezeu.
6: Dupa cuvintele noastre:cuvintele au un caracter hotarator asupra sortii noastre vesnice.,, Caci din cuvintele tale vei fi indreptatit, si din cuvintele tale vei fi condamnat''(Matei12:36,37).
Dupa responsabilitatea noastra(Mt.24:11-13; Efeseni 4:14; 2Tim.16-18)
Dupa pozitia noastra fata de Isus Hristos: Relatia noastra personala cu Fiul lui Dumnezeu este hotaratoare:,, Cine crede in Fiul are viata vesnica dar cine nu asculta de Fiul Meu nu va vedea viata, ci mania lui Dumnezeu ramane peste el.''
Modul de judecare se va face individual potrivit criteriilor de mai sus.Nu este trecut cu vederea nici un aspect din viata cuiva.Matei 7:13-14,, 13 Intraţi pe poarta cea strâmtă. Căci largă este poarta, lată este calea care duce la pierzare, şi mulţi sunt cei ce intră pe ea.
Luc 13.24;
14 Dar strâmtă este poarta, îngustă este calea care duce la viaţă, şi puţini sunt cei ce o află.

| RAY explică (pentru EmaS):

Amin, chiar leai scris toate fara scopy paste?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Le-am scris eu cu manuta mea prima data. Acum le-am luat din raspunsurile mele.

| RAY explică (pentru EmaS):

Sti biblia pe de rost ca popa

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Cum sa nu.Doar le-am studiat si aproape ca le stiu pe de rost.

| RAY explică (pentru EmaS):

La luterani parca exista si pastorite nu vrei sa devi o pastorita?

| RAY explică (pentru EmaS):

Dar de ce de la o vreme intri rar pe net?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Orice crestin ar trebui sa o stie. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Conform Scripturii femeile nu trebuie sa dea invatatura unei biserici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

O fi avand treaba femeia, nu ca tine...

| KnowEverything a răspuns (pentru RAY):

laughing Geniala intrebare laughing

Apache
| Apache a răspuns:

Se spune ca Raiul este locul perfectiunii si a armoniei iar Iadul este locul durerii supreme.
Dar asta inseamna ca e o experienta diferita pentru toti.
Ce consider eu un loc perfect s-ar putea sa fie diferit fata de alta persoana si ce imi provoaca mie durerea suprema pe alta persoana s-ar putea s-o lase rece

| shadovv a răspuns:

Avand in vedere ca totul este subiectiv exista atatea sisteme cati oameni au existat vreodata...

| Thunderstruck a răspuns:

Oricum au sanse mai mari decat noi, ateiirolling on the floor.

| RAY explică (pentru Thunderstruck):

Noi intram in toate iadurile posibile, ateii = iad pentru toate religiile noi aem o sansa enorm de mare de 100%

| RAY explică (pentru Thunderstruck):

Banuiesc ca ne vor clona ca sa ne arda in toate

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Banuiesc ca gluma ta intr-o zi, o vei regreta.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Eu nu team amenitat cu iadul vesnic, imi imaginez cum isi iubesti aproapele daca isi doresti moartea lui si arderea lui vesnica

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu doresc moartea nimanui. Nici chiar tie nu-ti doresc moartea.

| WR104 a răspuns:

Pe planeta asta sunt foarte multe diferente nu doar de religie sau de limba vorbita si totusi cu totii avem cam aceleasi scopuri in viata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru WR104):

Unii au idealuri pe care nu le vor atinge niciodata, unii vor ajunge acolo unde s-au pornit. Asta ne deosebeste pe unii de altii.

| Zenit313 a răspuns:

Indiferent de tipul de crestinism, toate au un element comun si acesta este ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu si el este calea, adevarul si viata!
Iisus nu a spus nimic despre ortodoxie, catolicism, penticostali..etc.

Toate religiile au ceva in comun, ele admit existenta unui Dumnezeu!

Ca nu au nici o dovada ..asta este alt subiect laughing

| RAY explică (pentru Zenit313):

Zenit ma regasesc in gandirile tale

| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

Sincer,ma bucur! happy

| RAY explică (pentru Zenit313):

Eu ma bucur ca gandesti rational, si sa stii ca ateismul nu-i infirmarea existentei zeiitatilor si lipsa credintei in ei, deci esti ateu

| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

Nu putem sa demonstram ca Dumnezeu Nu exista, dar, nu avem nici cea mai mica dovada care sa confirme existenta Lui.

Pana cand nu avem o dovada reala, trebuie sa fim sceptici in legatura cu Dumnezeu.

Sunt foarte multe teorii si din cauza aceasta nu toti Ateii impartasesc aceeasi parere despre Dumnezeu!
Majoritatea, resping total posibilitatea existentei unui Dumnezeu.
Restul sunt sceptici in legatura cu existenta lui Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenit313):

Nu au nici o dovada? Eu te asigur ca nici o credinta in afara de cea apostolica nu are nici o dovada deoarece numai aceasta este cea adevarata. Cei care au pastrat credinta asa cum a fost data sfintilor au mai multe dovezi decat ti-ai inchipui, insa nu minunile nasc credinta ci credinta naste minunile.

| Zenit313 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca sunt mai multe dovezi decat imi pot eu inchipuii, te rog atunci spune-mi macar una.
Daca demonstrezi ca ai dreptate, in secunda 2, imi schimb parerea si devin credincios.

| Chαяtreux a răspuns:

Nu conteaza ce religie ai. Important este sa aiba scopuri bune, si sa ai credinta in zeul suprem. [indiferent de cum il numesti] parerea mea.

| RAY explică (pentru Chαяtreux):

Macar recunoste ca biblia e foarte interpretabila, ar putea o finta asa inteligenta care a creat universul sa scrie o carte atat de metaforica?

| Chαяtreux a răspuns (pentru RAY):

De ce nu?
P.s: nu putea sa vorbeasca despre univers si toate cele, caci oamenii de pe atunci saracii credeau ca luna este duhul rau.

| RAY explică (pentru Chαяtreux):

Fara suparare dar e primitiva modul exprimari

| Chαяtreux a răspuns (pentru RAY):

Pai asta ziceam si eu. Si ti-am zis si motivul

| RAY explică (pentru Chαяtreux):

Crezi ca logica de atunci e diferita fata de cea din prezent?

| Chαяtreux a răspuns (pentru RAY):

Modul de a gandi.

| RAY explică (pentru Chαяtreux):

Aia da clar, dar logic serpi vb in timpurile alea?

| Chαяtreux a răspuns (pentru RAY):

Este un mod de a spune. Nu sarpele in sine a vorbit.

| Zenit313 a răspuns (pentru Chαяtreux):

M-am indragostit de tine! happy

| Chαяtreux a răspuns (pentru Zenit313):

Ca sa vezi!

| Zenit313 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Am o slabiciune pentru fetele destepte! laughing

| RAY explică (pentru Chαяtreux):

Ce varsta ai?

Răspuns utilizator avertizat
| Chαяtreux a răspuns (pentru Zenit313):

Ce dragut laughing

| Chαяtreux a răspuns (pentru RAY):

Ce importanta are? :S

| RAY explică (pentru Chαяtreux):

Sa stiu daca ai invatat biologie la scoala sau istorie, fizica, chimie, imi spui te rog de ce nu apare dumnezeu in istorie? fara biblie desigur

| RAY explică (pentru U2lrish):

Raspunsul tau acopera o parte din intrebare, tu in care rai, iad vei intra?

| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

Nu este frumos sa intrebi o femeie ce varsta are, indiferent de motiv happy
Dumnezeu apare in istorie, dar sub forma de pretext al atrocitatilor impotriva omenirii.

| Chαяtreux a răspuns (pentru U2lrish):

Adevarat. unele lucruri se contrazic intre ele. Insa de exemplu, sa luam ziua de Paste. La noi nu e stabila, la altii e pe 14, la altii nu stiu. Nu cred ca Dumnezeu face diferenta intre cei care-l sarbatoresc pe 14, si noi :s
Ce vreau sa zic este ca unul este adevarul, insa atata timp cat faptele sunt bune, nu cred ca are importanta ce religie avem.

| RAY explică (pentru Zenit313):

Stiu, dar eram curios cum de nu la scoala se invata de istoria religiilor

| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

Iti recomand cartea lui Mircea Eliade - Istoria Religiilor! happy

| Chαяtreux a răspuns (pentru RAY):

Da, am facut. Istorie fac putina, bio, chimie, fizica fac mai mult. Sunt pe profil.
Pai apare in istoria religiilor. Iar in istorie din cate stiu eu se studiaza dezvoltarea societatii omenesti. [extinderi teritoriale, razboaie]

| Zenit313 a răspuns (pentru Chαяtreux):

"Nu are importanta ce religie avem"
Dar esti de religie crestina nu?

| RAY explică (pentru Chαяtreux):

Frumoasa esti, inteligenta esti, isi lipseste ratiunea si dorinta de a descoperi stiinta, despre evolutie ce cunosti?

| HueyFreeman a răspuns (pentru RAY):

Draga ray, la scoala se preda ortodoxism, nu religie.

| Chαяtreux a răspuns (pentru Zenit313):

Da, dar nu am nicio problema cu cei de alta religie. Nu ma deranjeaza sa citesc carti religioase scrise de necrestini :s

| RAY explică (pentru HueyFreeman):

Pacat nu tiam eu nu fac religie la scoala

| Zenit313 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Cel mai corect raspuns posibil, la acest gen de intrebare happy
Bravo!

| Chαяtreux a răspuns (pentru Zenit313):

Nu ma lasa sa vad mesajul aici, inca eu l-am vazut deja. big grin
Chiar este tarziu. cred ca o sa mergi si eu sa dorm. Noapte buna

| tavadaresti a răspuns (pentru RAY):

Omenirea ii atribuie si o interpreteaza metaforic.

| tavadaresti a răspuns (pentru U2lrish):

"de a cunoaşte Biserica Sa, în care se oferă iertarea păcatelor..."
=> iertarea pacatelor de catre Biserica?

| tavadaresti a răspuns (pentru Chαяtreux):

Insa de exemplu, sa luam ziua de Paste"=> Mai este valabila ziua Pstelui?
Argumenteaza biblic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Conteaza sa ai credinta apostolilor din primul veac nu altceva. Cei care nu au aceasta credinta nu vor ajunge decat la un loc cu tatal minciunii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Este adevarat ca Biblia nu poate fi inteleasa in totalitate si de toti, deoarece numai cei carora Dumnezeu le descopera inteleg. Cei a caror minte a orbit-o dumnezeul veacului acestuia ca sa nu vada cu toate ca au ochi si sa nu priceapa cu toate ca ua minte nu vor intelege. Numai cei carora le este dat sa inteleaga pricep.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Putea sa le vorbeasca insa ceea ce are ca scop Biblia nu este sa le fie unora manual de stiinte exacte ci sa le dea invatatura necesara mantuirii sufletului. Si aia care "credeau ca luna este duhul rau" erau pagani, nu erau nicidecum evrei sau crestini.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

De ce e primitiva? Ca nu vorbeste academic? Biblia este scrisa in asa maniera incat sa poata pricepe si cel fara facultate si taranul de la camp si intelectualul, desigur daca ii este dat sa inteleaga; daca nu...

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Crezi ca un animal nu poate vorbi daca Dumnezeu ii deschide gura sa vorbeasca? Ce e de mirat? Daca un lucru iese din tiparele cotidianului nu mai este posibil? Ba chiar devine nebunie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Sarpele cel vechi adica diavolul, a vorbit printr-un sarpe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu apare in istorie, insa multi dintre istorici il considera un mit si
nu-L iau in considerare. De altfel si multi dintre oamenii de stiinta atei evita sa vorbeasca sau sa dea explicatii fenomenelor care depasesc sfera stiintelor cunoscute.

| Chαяtreux a răspuns (pentru tavadaresti):

In ce sens daca mai este valabila?
Eu vreau sa zic ca pana la urma nu cred ca are vreo importanta daca tii Pastele pe 14, sau pe ce data vrei. Nu are importanta ca spui o rugaciune de crestin ortodox, sau de alta religie. Nu are importanta ca-l numesti Dumnezeu, Muhammad, Jah, sau cum vrei tu. Important este sa fii constient ca aceasta divinitate suprema exista, ca de la ea am pornit, si ca-si doreste sa traim in pace si iubire.
parerea mea.

| Chαяtreux a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceea ce vroiam sa spun este ca nivelul lor de inteligenta era mult mai scazut, si nu ar fi inteles chiar daca le-ar fi spus de univers si alte stele.
Cel cu luna a fost doar un exemplu, altul ar mai fi ca ei credeau ca pamantul este plat si linia de orizont este capatul acestuia. [am vrut doar sa dau un exemplu de gandire pe care o aveau sa arat ca erau cu mult sub nivelul nostru]

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Fiecare dupa fapta si credinta, intr-un singur iad sau intr-un singur rai ca altele nu exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenit313):

Fals ce spui. Esti irelevant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Pentru adevaratii crestini nu exista sarbatori paganesti ca "Pastele" si Craciunul. Ce importanta au? Ne-a poruncit Mantuitorul sa tinem astfel de sarbatori sau sunt asezate de oameni?

| RAY explică (pentru tavadaresti):

Da asa e

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenit313):

Este o carte buna... buna de aprins focul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenit313):

Crestinismul nu este o religie? Alaturi de care "religie" poate fi pusa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Crezi ca evolutia are ceva a face cu stiinta? Este total pe langa stiinta.

| Chαяtreux a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta vroiam si eu sa zic, ca nu are importanta. Au devenit mai mult niste traditii ce nu mai tin de religie. Insa sincer, nu-mi pot imagina o iarna fara Craciun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Ceea ce spui este partial adevarat. Nu aveau nivelul de inteligenta scazut ci stiinta era slab dezvoltata. Daca ti-as spune lucruri pe care inca stiinta nu le-a descoperit, ai intelege?
Cei care credeau ca pamantul este plat nu erau evrei ci neamuri. Inainte de a se descoperi ca pamantul este o sfera, inteleptul Solomon a scris asta.

| Chαяtreux a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu aveau nivelul de inteligenta scazut ci stiinta era slab dezvoltata." da, ai dreptate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Eu imi pot imagina. Insa m-as bucura daca intr-o iarna oamenii s-ar decide sa lupte contra raului din ninimile lor.

| Zenit313 a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice afirmatie trebuie sa o justifici si argumentezi!
Daca nu, ceea ce spui este si va fi egal cu ZERO!
Eu nu am spus deocamndata nimic care sa nu fie justificat.
Daca ai bun simt, te rog sa faci acelasi lucru happy

| Zenit313 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cartea prezinta istoria religiilor, nu critica nimic laughing
Din moment ce spui asta, este clar ca esti arogant, incult si ignorant!

| Zenit313 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa inveti sa faci diferenta dintre CREDINTA si RELIGIE/DOCTRINA!

| Chαяtreux a răspuns:

"Frumoasa esti, inteligenta esti, isi lipseste ratiunea si dorinta de a descoperi stiinta, despre evolutie ce cunosti?" o sa iti raspund aici caci nu stiu de ce nu merge. [Si nici comentariul lui Zenit313 nu mi-l arata]
Daca eu cred in Dumnezeu asta nu inseamna ca nu am ratiune sau ca nu cunosc nimic despre evolutie. Nu ma intereseaza cum am aparut, fie ca e teoria creationista sau cea evolutionista (uneori tin sa le combin), insa ideea este ca nu ai cum sa faci ceva atat de mare (chiar infinit) ca universul din nimic. Asa cum fiecare ceas are un ceasornicar, este evident ca tot ce exista a pornit de la cineva [Divnitatea suprema, cum vrei sa-i spun]

| RAY explică (pentru Chαяtreux):

Nu am spus ca nu ai ratiune, si ca gandirea ta referitor la cea ce crezi e bazata pe fictiune

| RAY explică (pentru Chαяtreux):

Eu cred ca esti deista, e important sa stii cea ce esti, esti religioasa de felul tau? sau panteista

| Zenit313 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Trebuie sa recunosc ca are dreptate in legatura cu descrierea facuta,dar esti obisnuita! happy

Tu sustii ca totul a pornit de la ceva si atunci, Dumnezeu a creat Universul!
Dar pe Dumnezeu cine l-a creat daca totul are un inceput?
Cum a aparut Dumnezeu in existenta?
Daca spui ca Dumnezeu a existat dintotdeauna, atunci de ce nu poti spune exact acelasi lucru si despre univers?!

Universul s-a format in urma Big-Bang-ului!
Intrebarea pe care trebuie sa o avem, este:
CE a provocat acel Big-Bang?
Pana cand nu avem o explicatie stiintifica, trebuie sa ramanem sceptici in legatura cu existenta lui Dumnezeu happy

| Chαяtreux a răspuns (pentru Zenit313):

"Dar pe Dumnezeu cine l-a creat daca totul are un inceput?"
Dumnezeu a creat crearea. O sa iti dau alt exemplu, sa intelegi la ce ma refer: Ai un roman [universul], personajele [oamenii] se intreaba cine le-a scris. Raspunsul este scriitorul [dumnezeu]. Dar pe scriitor cine l-a scris? se intreaba personajele. Raspunsul este urmatorul: scriitorul nu este scris, ci doar scrie. El a inventat scrierea. [Sper ca mi-ai inteles ideea, nu vreau sa ma lungesc pentru ca mai am de raspuns si la celelalte si nu vreau sa stai sa citesti pana maine big grin ]
"Cum a aparut Dumnezeu in existenta?" Ti-am raspuns mai sus. Deci el a existat dintotdeauna.
"Daca spui ca Dumnezeu a existat dintotdeauna, atunci de ce nu poti spune exact acelasi lucru si despre univers?!"
Pentru ca dumnezeu nu reprezinta materie aflata in continua evolutie. Dumnezeu este iubire infinita, este mai mult decat pot sa exprim in cuvinte. Universul este energie si materie, aflat mereu in schimbare/evolutie.
"CE a provocat acel Big-Bang?" Dumnezeu?
Aici nu fortez coarda. Unii ar spune ca nu este bine sa vedem biblia ca pe un manual stiintific. Parerea mea este ca totul a pornit prin evolutie de la dumnezeu. [insa nu neg ca ar putea fi gresita aceasta parere]

| Zenit313 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Stai linistita, citesc mesajele tale cu placere! happy
Am citit mesaje mai lungi ale unor roboti religiosi...
Este tarziu si imi este prea somn sa iti raspund rational.
Noapte Buna! happy

| venusdoom a răspuns (pentru Zenit313):

Explicatii la multe intrebari exista, dar asta nu inseamna ca masele de oameni prosti trebuie sa afle totul. Nu-i asa?

| Zenit313 a răspuns (pentru venusdoom):

Ma bucur ca mai exista oameni ca tine! happy

"Minciuna tot minciuna ramane chiar daca toti o cred iar adevarul ramane adevar chiar daca nu il crede nimeni"
"Oamenii cred mai usor intr-o minciuna mare, decat una mica"
"Religia e privită de oamenii de rând ca adevărată, de înţelepţi ca falsă, iar de conducători ca folositoare"
"In tara orbilor, chiorul domneste"

Cred ca asta explica totul! happy

| venusdoom a răspuns (pentru Zenit313):

As mai adauga ceva.
Spune-le oamenilor ca exists un om in cer care a creat universul si marea majoritate te vor crede. Spune-le ca pictura e umeda si vor trebui sa o atinga ca sa fie siguri. George Carlin

| Zenit313 a răspuns (pentru venusdoom):

Corect!

| Chαяtreux a răspuns:

Nu, nu sunt deista. (consider ca Dumnezeu intervine in viata noastra, nu doar ne-a creat)
Si nici panteista nu sunt.
Depinde de ce intelegi tu prin credincioasa. Cred in dumnezeu, incerc sa fac doar fapte bune, ma inchin, spun rugaciuni cand simt nevoia, insa nu merg la biserica, sau sa tin tot postul. Merg la biserica rar, (1 data pe an?!) si asta cand simt eu nevoia [consider ca degeaba esti primul la biserica, daca mergi acolo doar pentru ca asa se face]. Post la fel, tin doar cand simt nevoia. Incerc sa fac totul din suflet, iar daca faci ceva religios fara propria initiativa, faci acel lucru degeaba.

| RAY explică (pentru Chαяtreux):

Eu n-am nimic ca crezi in dumnezeu,ai dreptate asa e,poate candva o sa ai si indoieli cine stie un pic de ateism e si tine din moment ce nu crezi in atatia zeii e dovada clara ca crezi pentru ca ai fost indoctrinata nu pentru ca ai crede daca nu erai, macar sa incerci sa te intrebi cum a aparut acel zeu macar atata, cum a aparut prima stea,plantelele, viata, evolutia ei, crede-ma ca te va ajuta in viata o gandire rationala plina de indoilei in privinta a cea ce crezi, de ce trebuie sa crezi in ceva?

| RAY explică (pentru Chαяtreux):

Deci daca erai atee nu puteai face cea ce faci in prezent? ai nevoie de o rasplata divina?

| Chαяtreux a răspuns (pentru RAY):

Cum a aparut prima stea?
Pai iubesc astronomia. Stelele iau nastere in nebuloase. Si prima stea la fel.
Cum a aparut primul zeu?
Am lasat mai sus un comentariu despre asta, nu ma pune sa scriu iar la ora asta.
Am fost indoctrinata?
Unul din parinti este ateu, iar celalalt asa si asa.
Sunt singura din casa care crede mai cu tarie in Dumnezeu thinking
[n-am stat cu bunicii, de mica am fost fascinata sa explorez, nu-mi place sa-mi dea altul raspunsul la intrebarea pusa de mine, incerc sa mi-l formez singura. Si am avut si o perioada in care aveam indoieli, si consider ca era nevoie si de asta. Ca sa afli adevarul, trebuie sa-l cauti singur. Nu ti-l poate arata nimeni]

| RAY explică (pentru Chαяtreux):

Ai spus acelei parinte ateu ca sunt ateii pe net ce a spus?

| Chαяtreux a răspuns:

"Deci daca erai atee nu puteai face cea ce faci in prezent? ai nevoie de o rasplata divina?"
In primul rand tot ce fac, fac pentru ca asa simt. Daca ar fi sa merg in iad pentru binele facut, l-as face in continuare. A fi ateu inseamna a gena existenta lui Dumnezeu. Ori eu cred ca el exista.
Hm, intelegi?

| RAY explică (pentru Chαяtreux):

Cred ca crezi pentru ca ai fost indoctrinata de mica sa crezi in dumnezeu asta cred, de ce nu crezi in ceilanti zeii de care nu ai auzit?

| RAY explică (pentru Chαяtreux):

Nb, vise placute, daca vrei continuat discutia azi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu ii va judeca in functie de Cuvant, nu dupa ceea ce au crezut.
Nu este nici un risc si nici o probabilitate. Conform logicii exista doar un singur adevar si acesta este adevarul lui Dumnezeu, nu este un alt adevar.

Răspuns utilizator avertizat
| Papillon09 a răspuns:

Religia nu te poate duce in Rai sau Iad. Si exista un singur Rai si un singur Iad nu cate religii sunt atatea raiuri si iaduri

| CiprianFreeLife a răspuns:

Indiferent de tipul de crestinism, toate au un element comun si acesta este ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu si el este calea, adevarul si viata!
Iisus nu a spus nimic despre ortodoxie, catolicism, penticostali..etc.

Toate religiile au ceva in comun, ele admit existenta unui Dumnezeu!

| RAY explică (pentru CiprianFreeLife):

Dar nu al tau, sunt si alti dumnezeii in care cred sau nu restul de 2 mld de persoane

| killer212121 a răspuns:

Ca sa stii nu toti vom merge la judecata.In cartea Apocalipsa scrie ca cei care sunt mantuiti vor fii rapiti inainte de necazul cel mare, iar cei care nu au crezut indeajuns vor ramane la judecata. Exista si varianta ca sa ne pocaim in timpul necazului cel mare si sa ajungem in rai.Cu parte de 40 de mii de religii, sfarsitul lumii va veni dupa ce tot pamantul va auzi cuvantul lui Dumnezeu.

| FireOfSerenity a răspuns:

De-asta egiptenii credeau numai in iad.

| Anby a răspuns:

Nu cred ca asa merg lucrurile. Judecata Divina se face pe baza princiipilor tale morale in viata.Adica daca un copil crede ca e bine sa rupla o planta daca asta inseamna ca i-o da cuiva atunci asta se pune ca o fapta buna, dar pentru un biologist asta e ca o crima.
Bafta~!

| TurteX a răspuns:

It is a matter of perspective...
indiferent din orice religie ai privi,exista niste trasaturi comune,niste porunci,niste invataturi
acestea sunt lasate de Dumnezeu,Allah,Obi-Wan etc(da,mai nou au aparut religi precum"jedi-ism"deeeci,ne concentram asupra religiilor mai vechi cu o credinta,sa o numim intemeiata)
este o sansa ca o invatatura comuna sa se fi impartit demult,si Dumnezeu(il iau pe El ca exemplu deoarece sunt crestin) intr-o religie e Dumnezeu in alta Alah etc... povestile referitoare la El sunt diferite dar au cateva insusiri comune(probabil,nu am stat sa studiez alte religi,doar presupun),si pe langa aceste trasaturi s-au transmis si poruncile
normal credinta e impartita
este foarte probabil ca Dumnezeu sa fie Unul si Acelasi in toate religiile dar cunoscut sub nume si infatisari diferite...
si binenteles,credinta e cea mai puternica arma,astfel, in unele religi ne existand iad...
este de asemenea posibil(silly idea of mine)ca toti acesti"creatori" sa existe si sa fie in comuniunethinking sa fi lucrat impreuna si fiecare sa-si fi lasat propria invatatura omeniri
oricum, nu prea conteaza atata timp cat exista fapte bune facutehappyparerea mea, ideea e sa fi un om bun, ajunge