| RAY a întrebat:

Daca in crestinism exista 3500 de variante interpretabile de biblie, la judecata dumnezeu i va judeca in functie de religila lor?
inca ceva in lume sunt 40 de mii de religii de versiuni de iaduri si raiuri, posibilitatea ca tu in religia x sa intri in raiul religiei tale e de 40 de mii la unu, e totusi un risc mare nu?

111 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Ceea ce spui este partial adevarat. Nu aveau nivelul de inteligenta scazut ci stiinta era slab dezvoltata. Daca ti-as spune lucruri pe care inca stiinta nu le-a descoperit, ai intelege?
Cei care credeau ca pamantul este plat nu erau evrei ci neamuri. Inainte de a se descoperi ca pamantul este o sfera, inteleptul Solomon a scris asta.

| Chαяtreux a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu aveau nivelul de inteligenta scazut ci stiinta era slab dezvoltata." da, ai dreptate.

| RAY explică (pentru Chαяtreux):

Ai spus acelei parinte ateu ca sunt ateii pe net ce a spus?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Eu imi pot imagina. Insa m-as bucura daca intr-o iarna oamenii s-ar decide sa lupte contra raului din ninimile lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu doresc moartea nimanui. Nici chiar tie nu-ti doresc moartea.

| FireOfSerenity a răspuns:

De-asta egiptenii credeau numai in iad.

| KnowEverything a răspuns (pentru RAY):

laughing Geniala intrebare laughing

| Zenit313 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca sunt mai multe dovezi decat imi pot eu inchipuii, te rog atunci spune-mi macar una.
Daca demonstrezi ca ai dreptate, in secunda 2, imi schimb parerea si devin credincios.

| Zenit313 a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice afirmatie trebuie sa o justifici si argumentezi!
Daca nu, ceea ce spui este si va fi egal cu ZERO!
Eu nu am spus deocamndata nimic care sa nu fie justificat.
Daca ai bun simt, te rog sa faci acelasi lucru happy

| Zenit313 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cartea prezinta istoria religiilor, nu critica nimic laughing
Din moment ce spui asta, este clar ca esti arogant, incult si ignorant!

| Zenit313 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa inveti sa faci diferenta dintre CREDINTA si RELIGIE/DOCTRINA!

| venusdoom a răspuns (pentru Zenit313):

Explicatii la multe intrebari exista, dar asta nu inseamna ca masele de oameni prosti trebuie sa afle totul. Nu-i asa?

| shadovv a răspuns:

Avand in vedere ca totul este subiectiv exista atatea sisteme cati oameni au existat vreodata...

| Zenit313 a răspuns (pentru venusdoom):

Ma bucur ca mai exista oameni ca tine! happy

"Minciuna tot minciuna ramane chiar daca toti o cred iar adevarul ramane adevar chiar daca nu il crede nimeni"
"Oamenii cred mai usor intr-o minciuna mare, decat una mica"
"Religia e privită de oamenii de rând ca adevărată, de înţelepţi ca falsă, iar de conducători ca folositoare"
"In tara orbilor, chiorul domneste"

Cred ca asta explica totul! happy

| venusdoom a răspuns (pentru Zenit313):

As mai adauga ceva.
Spune-le oamenilor ca exists un om in cer care a creat universul si marea majoritate te vor crede. Spune-le ca pictura e umeda si vor trebui sa o atinga ca sa fie siguri. George Carlin

| Zenit313 a răspuns (pentru venusdoom):

Corect!

| TurteX a răspuns:

It is a matter of perspective...
indiferent din orice religie ai privi,exista niste trasaturi comune,niste porunci,niste invataturi
acestea sunt lasate de Dumnezeu,Allah,Obi-Wan etc(da,mai nou au aparut religi precum"jedi-ism"deeeci,ne concentram asupra religiilor mai vechi cu o credinta,sa o numim intemeiata)
este o sansa ca o invatatura comuna sa se fi impartit demult,si Dumnezeu(il iau pe El ca exemplu deoarece sunt crestin) intr-o religie e Dumnezeu in alta Alah etc... povestile referitoare la El sunt diferite dar au cateva insusiri comune(probabil,nu am stat sa studiez alte religi,doar presupun),si pe langa aceste trasaturi s-au transmis si poruncile
normal credinta e impartita
este foarte probabil ca Dumnezeu sa fie Unul si Acelasi in toate religiile dar cunoscut sub nume si infatisari diferite...
si binenteles,credinta e cea mai puternica arma,astfel, in unele religi ne existand iad...
este de asemenea posibil(silly idea of mine)ca toti acesti"creatori" sa existe si sa fie in comuniunethinking sa fi lucrat impreuna si fiecare sa-si fi lasat propria invatatura omeniri
oricum, nu prea conteaza atata timp cat exista fapte bune facutehappyparerea mea, ideea e sa fi un om bun, ajunge

| Anby a răspuns:

Nu cred ca asa merg lucrurile. Judecata Divina se face pe baza princiipilor tale morale in viata.Adica daca un copil crede ca e bine sa rupla o planta daca asta inseamna ca i-o da cuiva atunci asta se pune ca o fapta buna, dar pentru un biologist asta e ca o crima.
Bafta~!

Apache
| Apache a răspuns:

Se spune ca Raiul este locul perfectiunii si a armoniei iar Iadul este locul durerii supreme.
Dar asta inseamna ca e o experienta diferita pentru toti.
Ce consider eu un loc perfect s-ar putea sa fie diferit fata de alta persoana si ce imi provoaca mie durerea suprema pe alta persoana s-ar putea s-o lase rece

| killer212121 a răspuns:

Ca sa stii nu toti vom merge la judecata.In cartea Apocalipsa scrie ca cei care sunt mantuiti vor fii rapiti inainte de necazul cel mare, iar cei care nu au crezut indeajuns vor ramane la judecata. Exista si varianta ca sa ne pocaim in timpul necazului cel mare si sa ajungem in rai.Cu parte de 40 de mii de religii, sfarsitul lumii va veni dupa ce tot pamantul va auzi cuvantul lui Dumnezeu.

| Papillon09 a răspuns:

Religia nu te poate duce in Rai sau Iad. Si exista un singur Rai si un singur Iad nu cate religii sunt atatea raiuri si iaduri