| Ganderoaica a întrebat:

Dacă între doi tineri intervine dintr-o parte/ din ambele părți iubirea de sine care face/ îi face să caute în partener doar satisfacerea tumulturilor cărnii sau alte foloase și nu dorește/doresc dezrădăcinarea de acest aspect, acea dragoste poate duce la o căsătorie plăcută lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| AdioTPU a răspuns:

1 Corinteni 13:4-8
"Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate, dragostea nu pizmuiește, dragostea nu se laudă, nu se umflă de mândrie, nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mânie, nu se gândește la rău, nu se bucură de nelegiuire, ci se bucură de adevăr, acoperă totul, crede totul, nădăjduiește totul, suferă totul. Dragostea nu va pieri niciodată. "

Ceea ce descrii tu acolo nu e dragoste ci egoism și plăcerea carnii, două chestii pe care Dumnezeu nu le agrează.

| dolceromania a răspuns (pentru AdioTPU):

Ce spui tu este roada Duhului Sfant! N-are nici o treabă cu intrebarea.E total diferit!

| Ganderoaica explică (pentru dolceromania):

Cam are valențe și în viața reală Imnul dragostei pus mai sus de @TheFox. ÎPS Andrei Ioan ANDREICUȚ are o carte care descrie pe larg cu pilde ce înseamnă fiecare aspect în viața reală.

| sadrian46 a răspuns (pentru AdioTPU):

Există eros și agape. Știi în Biblia originală care era cuvântul tradus prin dragoste în română, că nu-i totuna?

| Ganderoaica explică (pentru sadrian46):

Nu, nu știu.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pare totusi ca lui dumnezeu nu prea ii pasa de relatia a doi indivizi femeie si barbat care sa casatoresc. pare doar ca il intereseaza sa existe ritualul...

| CostinAlamariu a răspuns:

Ce exprimare dubioasă. Presupun că întrebi dacă e bine ca doi oameni sa se casatoreasca doar că le curg balele unul dupa altul si nu din motive mult mai profunde.

Raspunsul e evident nu, nu e bine sa n-ai motive profunde pentru care vrei sa te casatoresti cu cineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Matei 19:5-6 VDC
și a zis: ‘De aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va lipi de nevastă-sa, și cei doi vor fi un singur trup’? Așa că nu mai sunt doi, ci un singur trup. Deci ce a împreunat Dumnezeu, omul să nu despartă.". Daca acel cuplu nu au păcate pot ajunge la lumina divina. Acel cuplu pot ajunge că îngeri lui Dumnezeu. Asa vor fi pioni pe tabla de șah. Asta taina lui Dumnezeu.

| dolceromania a răspuns:

Sexul in afara căsătoriei este numit in Biblie curvie, faci ceva rau apoi te astepti ca Lui Dumnezeu sai placa.Asa suna!

| valimatei21 a răspuns:

Prea multa religie iti transforma creierul in muci.Trezeste-te pana nu este prea tarziu.