| AC4S4 a întrebat:

Daca intrebi un roman in ce crede, multi vor raspunde ca in Dumnezeu. Apoi daca dezvolti mai tare si cauti sa vezi cum il percep ei pe Dumnezeu, vei afla ca nu Il vad precum Biblia Il prezinta (mai ales generatia tanara).
Voi in ce credeti mai exact?

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

În Dumnezeul prezentat în Biblie, dar ai dreptate azi oamenii nu cunosc Biblia si mai degrabă cred in tradiții, obiceiuri religioase și îl aseamănă pe Dumnezeu cu ele.

| RAY a răspuns:

Majoritatea nu au citit in viata lor o pagina din biblie,despre ce vorbim merg si ei la biserica la o barfa sau sa fie in turma in rest dumnezeu cu mila, eu personal nu cred ca exista dumnezeu,brahma, sunt ateu, dar filozofia asta cu ajutarea aproapelui nu este o idee rea, dupa cum vezi si acest site inseamna ajutorul resiproc intre useri, sa stii ca aia mai in varsta multi sunt mult mai pacatosi decat cei tineri, multi bosorogi sunt scarbosi si se cred superiori in prostie

| SG1995 a răspuns:

O combinatie intre iudeo-crestinism si panteism.

| Mclaren12 a răspuns:

Evident ca ei nu vad ce criminal rasist era pentru ca majoritatea n-au citit biblia.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Mclaren12):

Despre ce "criminal" vorbesti?
Acela este Diavolul, el iti baga in minte prostiile alea. Dumnezeu este bun, nu te mai razvrati impotriva Domnului.
Uite aici un videoclip despre bunatatea lui Dumnezeu

https://m.youtube.com/watch?v=Z_t_Q4kVEn8

"Nu iubiţi lumea, nici lucrurile din lume. Dacă iubeşte cineva lumea, dragostea Tatălui nu este în El. 16 Căci tot ce este în lume: pofta firii pământeşti, pofta ochilor şi lăudăroşia vieţii, nu este de la Tatăl, ci din lume."
Sper sa intelegi happy

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

"Acela este Diavolul, el iti baga in minte prostiile alea. Dumnezeu este bun, nu te mai razvrati impotriva Domnului."
laughing
Voiam să-ți zic că ești paralel cu realitatea dar ești paralel și cu biblia și te pretinzi creștin. Zeul evreilor nu există. Diavolul nu există. Satan nu are nicio legătură cu diavolul și cu creștinismul. În biblie Yehova a ucis și a participat la uciderea a milioane de oameni. Nu dau 2 bani pe "bunătatea" zeului evreiesc pentru că nu există așa ceva. Basmele astea creștine sunt doar în mintea voastră pentru că sunteți îndoctrinați cu forța de la naștere. În realitate nimic din ce scrie în biblie nu a avut loc. Biblia este o scriere fictivă. Sper să înțelegi.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Mclaren12):

Fie cum vrei tu, dar sa stii ca te inseli!
Citeste Noul Testament, nu te mai uita la altii ce fac happy
Dumnezeu este bun si drept happy
Esti ateu?

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Noul Testament este pur fictiv. Creștinismul bazat pe NT a fost creeat cu scopul primar de a distruge Imperiul Roman. Dacă autorii și-au inclus ascendenții în cărțile din NT (adică dinastia Irodienilor), asta nu înseamnă că poveștile alea au avut loc în realitate.

"Dumnezeu este bun si drept"
Întreabă-i pe creștinii din Siria dacă este bun și drept. Unde a fost Yehova când o grămadă de creștini erau uciși în Siria de teroriști?
Și nu, nu-s ateu.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Mclaren12):

Am gasit ceva din greseala happy

"El crede că "Dumnezeul Vechiului Testament poate să pară ca fiind Unul aspru, separat de lume şi intangibil şi Căruia trebuie să te supui de frica pedepsei. Tocmai de aceea Teologia afirmă că Vechiului Testament este ca un pedagog către Hristos, şi că se desăvârşeşte şi-şi găseşte împlinerea prin Noul Testament.

Până la Hristos, mântuirea omului nu era cu putinţă, deoarece raiul a fost închis de către Dumnezeu, după căderea în păcat a strămoşilor noştri Adam şi Eva, imediat după izgonirea lor din rai. Restabilirea sau reabilitarea omului căzut în păcat se realizează odată cu venirera în lume a lui Hristos".

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Da ce poveste frumoasă, doar că Isus Cristos n-a existat niciodată, mai toate miturile care construiesc acest personaj biblic (moartea și învierea, răstignirea, nașterea din virgină, cei 12 apostoli etc.) au fost furate și corupte din scrierile păgâne care au precedat creștinismul cu sute și mii de ani, Adam și Eva n-au nicio legătură cu religia creștină, probabil își au originea prin Sumeria, locul de unde creștinismul a furat mitul potopului și pe Noe, iar păcatul este o aberație creștină menită să exploateze frica și sentimentul de vinovăție pentru a vă putea controla mai ușor. Întotdeauna o persoană este mai ușor de controlat dacă este exploatată sentimental/emoțional.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Mclaren12):

Eram nepasator si nu ma prea interesa de Iisus, nici macar nu stiam ce a facut el pentru tine si mine. Eu cred ca Iisus Hristos este fiul lui Dumnezeu. Fiecare cu credinta lui.

Mi-a placut versetul asta big grin
"Nu iubiţi lumea, nici lucrurile din lume. Dacă iubeşte cineva lumea, dragostea Tatălui nu este în El. 16 Căci tot ce este în lume: pofta firii pământeşti, pofta ochilor şi lăudăroşia vieţii, nu este de la Tatăl, ci din lume."

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Si acum esti nepasator fata de realitate. Si Isus n-a facut nimic pentru nimeni, nici macar n-a existat. Crestinismul a distrus o lume pagana in avansare spirituala, tehnologica si intelectuala.

| AC4S4 explică (pentru Mclaren12):

Tu descrii lumea ca fiind lapte si miere inainte sa apara crestinismul. Nu cred ca era asa.

| Mclaren12 a răspuns (pentru AC4S4):

Nu era lapte si miere, dar cu siguranta ca era mai bine decat acum pentru ca pe atunci exista spiritualitate si lumea nu era controlata de evrei. Este cunoscut ca doctrinele materialiste precum ateism, capitalism, crestinism, comunism etc. au fost inventate de evrei pentru a conduce si supune masele cu ele si asta a inceput acum 2000 de ani odata cu inventarea crestinismului si rezultatele ar trebui sa le vezi in ziua de azi pentru ca sunt mai mult decat evidente.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Existenta lui Dumnezeu este vizibila in orice aspect al creatiei.Este sursa vietii.Este singurul Dumnezeu Atotputernic al carui nume este Iehova.Pot sa vorbeasca multi impotriva Lui, si-a lui Isus Cristos Fiul Său, caci nu îi schimba scopul si personalitatea. Oamenii de tot felul care nu-l cunosc pe Dumnezeu, stau in intuneric spiritual in primul rănd din cauza lui Satan care le orbeste mintea (2Corinteni4:3,4,5) apoi din cauza conducătorilor religioși pe care nu-i intereseaza sa cunoasca si sa predea adevarul desii, pretind ca sunt slujitorii lui Dumnezeu, da a dumnezeului acestui sistem (1Ioan5:19))apoi este problema în familie, acolo nu are loc dumnezeu. Tocmai de aceea societatea instraintata de Dumnezeu are rezultatele care le are.Cei ce aduc hulă si ponegresc pe Dumnezeu, fac vointa Diavolului, care desi era perfect la inceput, i s-a împotrivit lui Dumnezeu, si nu a rămas ferm in adevăr.Ioan8:44-46.Generatia tânără este cea mai vulnerabilă. Satan ii ataca cu succes.Nu stiu încotro se îndreaptă viața lor. Credința in adevăratul Dumnezeu si in Fiul Său Isus iti da un sens vietii tale.