| eumi a întrebat:

Credeti ca biblia care ni se prezinta este cea adevarata, sau este istoria poporului Israel? Daca credeti, de ce nu se vorbeste in ea si despre restul lumii? era pamintul prea mare pentru Dumnezeu si s-a gindit sa apeleze la un popor? Daca da, de ce nu a ales Romania?

Răspuns Câştigător
| Dl.Inginer a răspuns:

Bibilia se concentreaza si ramane cu atentia asupra poporului Israel pentru ca acest popor a fost poporul ales de Dumnezeu. pentru credinta f mare a stramosilor acestui lui(Avram, Isac, Iacov). Avram a fost gata sa isi sacrifice propriul fiu, Dumnezeu a vazut la acest om o credinta cum nimeni nu a avut in vremea aceea si nici un popor nu a avut-o in El(popoarele erau pagane, toti credeau in zeitati) si pentru asta Dumnezeu i-a promis k din el se va trage un popor numeros care va fi ocrotit si pazit de El. Dar daca citesti Biblia cu atentie vei observa ca sunt mentionate f multe popoare in vechiul testament.

10 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Sincer eu cred ca este cea reala si sa va zic si de ce, am avut ocazia acum 12 ani sa merg in pelerinaj in Israel si chiar in seara de Pasti am fost acolo, eram foarte multi, ce m-a facut sa cred cel mai tare ca tot ceea ce am citit este adevarat afost atunci la ora 00 cind preotul zice sa venim sa luam lumina(asta ma exprim aici la romani ca sa intelegem)bineinteles era ora 00 si deodata flacara lumanarilor care s-au aprins la preoti, s-a aprins dintr-o data, pur si simplu, fara s-o aprinda cineva, iar cind am fost la mormantul sau am simtit acea stare in care mi se ridica parul in cap si mi se facuse pielea de gaina, pot sa va spun ca in acea clipa m-a bufnit plansul dintr-o data.De ce au ales Israelul, pentru ca este tara cea mai sfanta, iar Romania este a doua tara sfanta, asta o spuneau si preotii de acolo.Sa vedeti pe Muntele Maslinilor ce minunatie este, deci cine a fost si a vizitat va poate spune ce minunatie este si ce senzatie ai cind vizitezi atatea locuri unde Isus a calcat, pentru mine sincer a fost o experienta de neuitat.

| Ben. a răspuns:

In timpurile alea orientul mijlociu cunostea o inflorire exttraordinara.egiptenii, grecii, fenicienii deja faceau comert. cei ce-au scris biblia se gandeau ca sunt buricul pamantului pe cand Dacia cred ca era populata cu niste triburi de pastori

| Ben. a răspuns:

Ai dreptate! pe timpurile alea dacii erau cultura cea mai infloritoare.sunt renumite piramidele dacice, scolile de filozofie, si mai ales scrierile intelepte care le-au lasat in urma toti dacii care faceau comert pe mediterrana pana la new york.

| valsulnorilor a răspuns:

Simplu! Acolo s-a nascut Isus Hristos si acela este pamantul sfant.

| ciupy a răspuns:

Poi poate na avut timp sa scrie despre toata planeta ca a murit tanar...

| eumi explică:

As ruga pe cei ce au bunavointa sa raspunda la intrebare, sa se documenteze despre adevarata istorie a dacilor. Cea mai mare greseala a noastra, e ca luam de bun, istoria ce ni se preda la scoala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,
Nu stiu ce sa zic... Biblia este scrisa de oameni care au trait in acele vremuri pe teritoriul Israelului si care au trait acele evenimente... Este vorba de toti cei care au trait langa Iisus Hristos, de toti cei care au fost alaturi de El, de cei care L-au vazut suferind...
Se spune ca poporul lui Israel este poporul ales...
Nu stiu ce vrei sa spui prin: "era pamantul prea mare pentru Dumnezeu si s-a gandit sa apeleze la un popor?" Nu cred ca Dumnezeu a vrut sa apeleze la un popor, cred doar ca a ales acel popor ca loc de nastere al Fiului Sau, si ca acesta sa poata lua toate pacatele si sa sufere pentru acele pacate ale oamenilor... pentru ca oamenii sa fie iertati de toate pacatele...
De ce nu a ales Romania? Nu stiu...
Daniela

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ben zona, poate nu ar strica sa te mai informezi si chiar iti las tie placerea de a gasi informatii care s-ar putea sa te tulbure. Citeste, lasa parerile empirice. Dacii au fost... dar mai bine gaseste tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia a fost, este si va ramane singura carte care a rezistat atat de mult pe pamant! Intr-adevar este si Istoria poporului Israel care se gaseste in Vechiul Testament, dar nu este doar Istorie, Cel putin in noul Testament al Bibliei, care reprtezinta Toate lucrurile si evenimentele care s-au intamplat de la Nasterea Domnului Isus Hristos si dupa ce El s-a inaltat la cer, Biblia este Vie daca pot spune asa, Este cartea Sfanta care te apropie de Dumnezeu Tatal si care iti poate oferii Mantuirea sufetului tau si viata vesnica! Domnul sa va binecuvanteze pe toti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Radu,, tu avram(=ab ram) te vei numii avraam''. cine a fost avram? biblia e un fals evreiesc.pentru iei va fi judecata,, de apoi,,!