| anonim_4396 a întrebat:

Daca Isus ar fi copilul tau inca nenascut, l-ai avorta?

38 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Asta e cea mai ciudata intrebare pe care am vazut-o in viata mea.

| anonimg a răspuns:

"Adevarat va spun ca, ori de cate ori ati facut aceste lucruri unuia din acesti foarte neinsemnati frati ai Mei, Mie Mi le-ati facut." (Matei.25:40)

| Moisie a răspuns (pentru anonimg):

Si ce importanta crezi ca are daca ii dai o palma unui dulgher?
Eu stiam ca in asemenea cazuri el iti intoarce si obrazul alalalt sa-i mai tragi si un spitz in fund!

| cristimihailov a răspuns (pentru anonimg):

Care-i legatura chestiei asteia scoase din context?

| anonimg a răspuns (pentru cristimihailov):

Se poate spune:
"Adevarat va spun ca, ori de cate ori ati avortat pe unul din acesti foarte neinsemnati frati ai Mei, pe Mine M-ati avortat." Domnul Isus Se identifica cu omul -oricat de neinsemnat ar parea acesta de pe urma.

| cristimihailov a răspuns (pentru anonimg):

Nu cred ca se poate spune asta.
Pentru ca avortul pe vremea lui nu prea se facea.
Si in al doilea rand... cand devine avortonul persoana?
Parca de atunci nu se mai poate face avort.

| anonimg a răspuns (pentru cristimihailov):

Niciodata Dumnezeu nu a ingaduit avortul; nici in era trecuta, si nici in era noastra. Poate ca statul da, dar Dumnezeu nu. El iti da voie sa te protejezi; si aici este un lucru in care omul n-are voie sa greseasca. Dar daca s-a intamplat ca sa se formeze copilul, atunci asuma-ti responsabilitatea. In toate domeniile se cere responsabilitate; cu cat mai mult in ce priveste viata omului care este mai presus de orice lucrare a omului.

| AirănMeidăn a răspuns:

Da, si as incerca sa fac altul, pe nume Satan.
(Nu glumesc.)

| cristimihailov a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Salut, s-ar putea sa exagerezi cu muzica aia.
Incearca niste Motzart. Pt suflet doar.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru cristimihailov):

Realizezi ca eram ironica, nu?

| Moisie a răspuns:

Nu vad ce motiv ar avea nevasta/mea sa avorteze un copil frumos si cu carisma care isi va alege cariera de DULGHER?
Am spus dulgher si nu Dumnezeu pentru ca saracu Isus nu a fost in toata viata sa niciodata un zeu sau un Dumnezeu, si dupa moartea lui, fac pariu ca nu putea ajunge mai mult decat cea a ajuns si cateaua mea dupa ce a murit, adica pamant pentru oale si ulcele

| cristimihailov a răspuns (pentru Moisie):

Gandeste-te ca stii ca dai nastere la un copil care va suferi pentru altii.
E adevarat ca s-ar putea sa iti transforme toata apa din casa in vin...
Dar totusi, daca te gandesti ca nu este un copil care sa te ajute la batranete, ba mai mult, o sa moara si inaintea ta, cu siguranta...

Sa continui o viata in chin?

| Moisie a răspuns (pentru cristimihailov):

De suferit sufera toata lumea pentru ca toti suntem implicati intr-o societate in care fiecare se sacrifica pentru semenii sai, chiar daca este pantofar, taran sau medic, Daca as fi fost Iosif, adica cel care l-a crescut si educat pe Isus, evident ca l-as fi educat sa nu isi sacrifice viata asa cum si-o sacrifica un bou injunghiat care prin sangele sau sa spele pacatele curvelor si criminalilor, ci l0as invata sa se sacrifice ca Fleming cel care si-a dedicat viata ca sa ajute oamenii si i-a ajutat mult mai mult decat Isus pentru ca a inventat Penicilina...si asta a salvat viata a miliarde de oameni valorosi...si nu numai viata vesnica a curvelor si talharilor pe care i-a salvat Isus!

| cristimihailov a răspuns (pentru Moisie):

Tocmai faptul ca s-a sacrificat este partea esentiala a crestinismului...
Ca a demonstrat ca moartea nu prea e, ca a luat pacatele, ca a demonstrat faza cu intoarce obrazul, si mai sunt si multe altele.

| Moisie a răspuns (pentru cristimihailov):

Da si el s-a sacrificat exact ca orice condamnat la moarte pe scaunul electric.
Adica a fost arestat, apoi invinuit, apoi judecat apoi condamnat si apoi executat asa cum cerea legea, fara nicio alta dovada de sacrificiu voluntar precum s-ar fi scarpinat la fund pentru noi, inainte de a muri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai nou, la ecografii poți să vezi și numele fătului?

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, dar daca tine o cruce in mana...

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

rolling on the floor)
Nu-mi spune că Maria a născut și o cruce.

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vorbeam de Maria.

In ipoteza in care ai stii ca Isus va fi copilul tau, este inca nenascut. Ai face avort?

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Din momentul în care Măria l-a "născut prima dată" atunci ar fi corect ca să țin cont de toate ciudățeniile prin care voi trece, fiind în aceeași situație.
Da, aș încerca, dar cred că aș rămâne borțoasă din 3 în 3 zile. laughing

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar daca iese autist datorita procedurilor medicale?
L-ai darui pe Isus autist unei lumi intregi?

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Nu cred că Taică-su ar lăsa să se întâmple așa ceva.
Parcă a doua oară nu mai vorbește ci trece direct la acțiuni de nimicire a gândacilor păcătoși.

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa zicem ca Isus a ales sa fie autist. Tata-sau nu cred ca poate influenta asta... chestie de liber arbitru...

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Răzvrătitu'!
Nu cred că Jesus a vrut să fie prins în cuie, dar "Papa" a vrut și a făcut.
Și după cum ți-am spus mai sus, a doua oară nu mai are de ce să vorbească sau să audă.

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, cam dramatica situatia.

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar tot nu cred ca Big Papa l-ar fi putut influenta...
Deci tu l-ai avorta... sad

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Dă-mi niște argumente(valide) să te cred. big grin
Tu ce-ai face, dacă ai fi femeie?

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt in dilema. De aceea intrebam happy

| TheAvenger a răspuns:

Evident. Niciodată n-am vrut să am copii.

| cristimihailov a răspuns (pentru TheAvenger):

Lasa, ca o sa iti schimbi repede parerea.

| TheAvenger a răspuns (pentru cristimihailov):

FrateleML, hai să fim serioși laughing))). Eu abia reușesc să am singură grijă de mine, da să mai am și altă grijă laughing. Prefer să nu.

| Jokyo a răspuns:

Nu...

| Essencest11 a răspuns:

Oui!
L-as omora si pe tata rolling on the floor))))))))))))))

| dodoc a răspuns:

Bai asta nu entrebare bai astronautule

| cristimihailov a răspuns (pentru dodoc):

Mesterica... Vii din alt film. Uita-te la generic intai.

| IHateEverything a răspuns:

Da de 5 ori