| mikisor a întrebat:

Se poate avorta pana la 14 saptamani? Dar nu se numeste crima, copilul fiind format?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Orie avort inseamna ca mama decide sa-si ucida copilasul, deci nu are legatura cu limita legala. Limita a fost pusa acolo unde nu prezinta risc pentru gravida. Se poate face avort si peste 14 saptamani in conditii speciale: boala grava agravidei care nu poate duce sarcina la termen sau malformatii severe ale fatului.

| psiholoaga a răspuns:

La noi in tara, limita legala este 14 saptamani. Dupa, este posibil numai in cazul in care viata femeii este in pericol. Ce intelegi prin: copilul este format? Inima fatului se formeaza din a 20a zi de la conceptie. Daca este crima sau nu este o problema indelung dezbatuta si are mai mult valente morale-religioase, decat legale.

| pisi dy a răspuns:

Fiecare crede ce vrea si are o constiinta asa cum si-a format-o, dupa reperele lui morale. Din punctul meu de vedere este crima.Alte femei fac tratamente de fertilizare ani de zile, isi pun sanatatea in pericol inghitind la hormoni si altele ii omoara...cine nu poata sa-l creasca sa-l dea spre adoptie/ plasament nu sa-l omoare.
si alta data, cand face sex sa gandeasca cu capul, nu cu...

| yasminna a răspuns:

Da se poate dupa cum au spus si fetele din punct de vedere legal, si da este o crima.Biserica pedepseste in felul ei astfel de fapte din cate stiu de la bunica mea 7 ani de rugaciune si plecaciuni si plus ca nu se intra in biserica(daca ea m-a mintit va mint si eu asta e). Din punctul meu de vedere persoanele care fac asta voit si nu din cauze medicale nu au constinta si la un moment dat in viata platesc pentru fapta lor.

| Beatrice_6624 a răspuns:

Da la 14 saptamani chiar este ultimul timp ramas pentru a fc un avortdeci 3 luni si jumatate, pentru ca la 4 luni copilul incepe si miscaa, nu se mai poate.

| GreenSky a răspuns:

Crima e sh avortul la o zi dupa ce ai ramas insarcinata...
oricat de mic ar fi fatul el are viata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crima e oricand. tu sa dormi linistita, daca poti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce vrei sa faci avort?