| Violente a întrebat:

Ce părere aveți despre avort?
Și dacă ați fi în această situație, ați păstra copilul sau l-ați avorta?

Simplă curiozitate.

Răspuns Câştigător
| Bluebutterfly80 a răspuns:

Da, sunt pro avort! decat un copil abandonat la casa de copii unde va duce o viata mizera si la 18 ani va fi aruncat in strada unde se va apuca de fumat sau droguri, mai bine avort! decat la 13-14 ani sa faci un copil sub forma de accident nu din dorinta, da sunt pro avort!
un copil trebuie dorit, asteptat cu drag, intr-o familie normala, crescut frumos si cu responsabilitate din partea parintilor! in orice alta situatie da, sunt pro avort! nu am facut niciunul niciodata, dar daca as fi nevoita l-as face! si ONLY GOD CAN JUDJE ME!

28 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Sunt impotriva avorturilor dar sunt si cazuri in care avortul e necesar mai ales atunci cand ti se spune ca copilul ce il porti in pantec are grave malformatii sau cine stie ce sindrom

| eliaclodia a răspuns:

E ceva mult prea intim ca sa conteze ce ar face altul sau alta, mama sau tata, unchiul sau vecinul, popa sau presedintele, dentistul sau diriginta. Intr-un final e ceva mult prea intim si mult prea important ca sa decida altcineva decat persoanele in cauza.

| Emmeii a răspuns:

Bună.
Nu sunt pro avorturi, pentru că mă gândesc cum e să fii în postura unuia dintre copii care au fost concepuţi practic din greşeală.
Mă gândesc şi la cât de greu i-ar fi unei fete tinere cu un copil, însă dacă a fost în stare să conceapă unul ar trebui să fie în stare să şi aibă grijă de unul şi să fie responsabilă pentru faptele ei, asta în cazul în care ea decide. Există mai multe posibilităţi.
Anyway, nu mi se pare corect pentru că aşa cum au zis şi restul, avortul e o crimă practic şi nu e ok să iei viaţa cuiva.
O seară bună!

| Azµre a răspuns:

Pro, din partea mea chiar statul ar trebui să finanțeze acestă operație.

| h3r a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......si-contra/

Tot eu am postat.
Îmi pare rău că ofer link-ul, însă îmi mențin părerea.
Aș vrea totuși să citești.

| Oana92 a răspuns:

Consider ca avortul este o crima. Sunt destul de mare sa fac sex, deci sunt destul de mare sa ma protejez de o sarcina. Daca nu fac asta acel copil nu are nicio vina, dar are dreptul la viata. Indiferent de consecinte eu una nu as putea sa avortez!

| DeeaMarry a răspuns:

Dauneaza atat psihic, cat si fizic.
Este o experienta extrem de traumatizanta.
Din punct de vedere psihic apar remuscari fata de o fiinta atat de micuta si fara aparare, posibil si remuscari cu trimitere spre religie.
Din punct de vedere fizic, exista mereu sansa sa ramai sterila sau sa apara complicatii.

| nesuferit a răspuns:

Pentru mine avortul = a folosi prezervativul. si nu cred ca cineva imi va putea schimba parerea asta vreodata

| Ama00 a răspuns (pentru nesuferit):

thinking tu eşti macar de acord cu vreo măsură de contracepţie? sau te bazezi pe noroc, Doamne dă să nu rămână

| nesuferit a răspuns (pentru Ama00):

Normal, mereu folosesc prezervative.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-as pastra. Avortul inseamna crima, si se mai alege fata cu sechele pe viata.Nu sunt de acord. Orice situatie ar fi.

| AndyLavy a răspuns:

Nu sunt de acord in general cu avortul, insa in cazul in care nu ai cum sa il cresti si asa mai departe, de ce ai aduce pe lume un suflet caruia nu ai ce sa ii oferi? doar pentru a il chinui? deci as fi de acord, insa inm cazuri extreme. si daca as fii in aceasta situatie as avorta cu siguranta.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Mai bine sa nu se ajunga la copii nedoriti si apoi nu se ajunge la avort (se exclud cazurile de viol). E chiar asa greu? Da, e.

| Domnisoaraindragostita a răspuns:

Sunt pro doar in cazul unu-i viol sau cind copilul are vreo malformatie.In restul nu.Nu o sa spun acum; Vai sarmana fata a ramas insarcinata la o virsta atit de frageda! Odata ce-a hotarit sa isi inceapa viata sexuala trebuie sa se protejeze. Exceptind cazurile in care sunt obligate de parinti sa faca avort

| RowseRj a răspuns:

Avorta. Sunt egoistă și ucigașă + necredinciuasă. Că sigur se găsește una să comenteze parcă și văd. Viața mea e pe primul loc și chiar dacă fac o greșeală avortul există pentru asta. Pentru a preveni neplăceri. Orcum nu-mi plac copii. Nu e cazul meu pentru că eu sunt împreună cu o fată deci doar mi-am lăsat părerea. Să nu aud babele cum că sunt ucigașă bla bla bla. Asta e părerea mea și fac ce vreau.

| marianvranceanul1 a răspuns:

Avortul este practic o crima dar in anumite situatii pot sa fie multe complicatii si sa fie necesar avortul pentru a salva mama.

| Music4life a răspuns:

Depinde, poti lua in considerare multe lucruri. Daca nu poti sa eviti avortul prin protectie, pastila de a 2 a zi etc. atunci eu una m-as gandi la urmatoarele :
Decat sa-mi distrug viata si mie si lui (avand in vedere ca-s inca tanara, nu am un venit stabil si o casa in care sa-l cresc prefer sa avortez.
Totodata prefer sa nu ajung la avort deoarece omor o viata si este posibil sa nu mai pot ramane gravida pe viitor.
Concluzia : Protejaza-te

| StonemAlly a răspuns (pentru Music4life):

Nu iti distrugi viata creand ceva frumos! te ajuta parintii sau altcineva. ideea e ca iti distrugi viata daca nu o faci. o sa regreti in fiecare moment al vietii tale. mai ales cand o sa ai un copil si o sa te gandesti la cel pe care nu l-ai vrut.
Concluzia: protejeaza-telaughing

| beautifullie a răspuns:

Eu nu sunt de acord, fiindca avortul e o crima. Daca as ramane insarcinata accidental, as pastra copilul, chiar daca sunt constienta ca vine cu un bagaj de responsabilitati. Pana la urma, vina ne apartine, nu?

| StonemAlly a răspuns:

Am fost in situatia asta. Si voiam sa fac avort. Dar in momentul in care am auzit cum ii bate inima mi-am dat seama ca nu pot. Orice varsta ai avea si orice ar fi, mai bine stii ca te bazezi pe familie si te chinui pentru el decat sa te intrebi tot timpul cum ar fi fost. Eu de fiecare data cand imi privesc fetita ma gandesc ce mare prostie era sa fac. Si daca as fi facut-o sunt sigura ca in momentul cand as fi avut un copil m-as fi gandit doar la cel la care am renuntat doar ca sa-mi fie mie bine.

| Violente explică (pentru StonemAlly):

La cati ani ai nascut?

| StonemAlly a răspuns (pentru Violente):

20:p

| tinasong a răspuns:

Multi spun ca sunt contra avortului, stim cu toti ca este un pacat, dar, un copil cu un copil e traumatizant, la o varsta frageda, sa pastrezi si sa duci la capat o sarcina este greu si trist, nu spun nu avortului in cazuri extreme cum ar fi lipsa sustinerii din partea parintilor sau partenerului de viata, si nici da nu pot spune in cazul in care ai posibilitatea si esti casatorita. sunt si pro si contra in egala masura.

| Mădiiiiie a răspuns:

Am avut o rudă care a făcut avort pentru că era o sarcină extra-uterină. Eu cred că orice ar fi ar trebui să păstrezi copilul. Avortul este interzis de către biserică și oricum, de nu i-ai da o șansă la viață celui mic? Dacă s-a întâmplat, s-a întâmplat. Dacă celui mic îi este depistată o malformație sau orice altă problemă atunci totul depinde de mamă happy

| Alexandraadam2 a răspuns:

Aici la o varsta frageda, vine scarba si tot odata parinti care sigur nu te-ar lasa deci clar avort

| iarin a răspuns:

In primul rand trebuie sa te gandesti la consecinte inainte de a face dragoste(sau sex pentru unii) cu cineva. Daca e viata lui sau a ta in pericol atunci nu ai de ales. Daca sunteti sanatosi amandoi nu ai de ce sa renunti. Uite un clip despre avort http://www.youtube.com/watch?v=w6TMJllYdZA daca ai taria sa te uiti la el astept parerea ta. Iar daca nu ai 18 ani impliniti e vina parintilor ca nu ti-au "rupt" oasele la timp. Am vorbit la persoana a2a pentru ca tu ai adresat intrebarea :). Oricum un copil trebuie dorit si iubit ca dupa are un viitor pierdut. Decat sa nasti un copil si dupa sa-l uiti prin centre de plasament... Oricum decizia asta nu se ia de una singura, uneori sa fii mama e cel mai frumos lucru. Bafta :*

| Luiza-Marta_Mindrila_1996 a răspuns:

Pastrarea copilului este cea mai buna alegere pentru ca odata ca faci avort trebuie sa te gandesti ca omori un copil si in plus copilul poate fi si ca o pedeapsa pentru ca iti distrugi copilaria si ca ceva frumos pentru ca ceva ce a iesit din iubirea a 2 copi nu poate fi urat.