| IonelIonescu a întrebat:

Dacă luăm 2 rugăciuni, una pentru Dumnezeu și una pentru Îngerul păzitor, acestea având aceeași putere, care îmi poate oferi o protecție mai mare împotriva unei posedări demonice?

18 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca ne gandim metafizic Dumnezeu nu este egalul ingerilor ci este Puterea Suprema din Univers;)
cel mai mult te poate proteja contra posedarile demonice unul dintre baietii acestia 2 https://www.imdb.com/......tt0460681/

si nu in ultimul rand inceteaza sa mai crezi ca poti fi posedat!
posedarile nu sunt ceva neaparat real cat ceva metaforic, nu fac referinta aici la discutiile si evenimentele descrise in Biblie, in Noul Testament de exemplu, acele evenimente in care Mantuitorul Iisus a alungat demoni cu ajutorul harului Sau divin, din persoane posedate!

| IonelIonescu explică (pentru Simpatic):

Nu sunt o persoană sceptică, cred în multe lucruri, monștri inumani, creaturi, inclusiv în demoni, de accea îmi este teamă de o posedare demonică, o rugăciune te poate ajuta mai mult decât pe prietenii sceptici sau care nu știu ce e o rugăciune.

| Simpatic a răspuns (pentru IonelIonescu):

Daca crezi in aceste lucruri si ai si credinta in Dzeu, atunci crezi si faptul ca rugaciunile tale au puteri de alungare a demonilor, deci urmarind aceasta logica vei indeparta duhurile necurate cu ajutorul rugaciunilor, atat cea catre Dzeu cat si cea catre Ingerul pazitor!

| IonelIonescu explică (pentru Simpatic):

Este adevărat, dar nu toate rugăciunile au aceeași putere, de accea depinde de ce rugăciune spui, dacă folosești o rugăciune mai puternică vei fi automat mai protejat.

| dany1988122 a răspuns:

E comica faza cu ingerul pazitor. Pai Barbosul nu era atotputernic?

| IonelIonescu explică (pentru dany1988122):

Ba da, dar din ce știu este important să te rogi și lui, pentru că și el te poate apăra mult. Cel puțin așa zice preotul și mare parte a internetului, cred.

| EestiSodalane a răspuns:

Întrebarea e greșită din start pentru că lași să se înțeleagă că îngerul lucrează după voia și puterea lui. Îngerul ca orice creatie este tinut in viata de Dumnezeu si face voia lui Dumnezeu, iar lucrarile diverse ale îngerilor sunt facute cu puterea si harul lui Dumnezeu. Valabil și la oameni. Te poti ruga si lui Dumnezeu si ingerului pazitor fara sa le pui una impotriva alteia.

Iar de posedari demonice nu trebuie sa te îngrijorezi. De obicei posedarile se intampla cu oameni care lucrează cu ocultul și magia. Aici incluzand vrajitoria, tarot, Ouija, necromantia si altele.

| IonelIonescu explică (pentru EestiSodalane):

Știu ca și îngerul păzitor are o putere mare asupra unui om, adică o putere mare de protecție, de aceea eram curios. Și în legătură cu faptul ca nu ar trebui să mă tem de așa ceva, un demon puternic ar avea mai multe șanse să posede. Dar și dacă el ar mișca obiecte și chestii de genul, astfel cauzând frică, el s-ar putea hrăni și astfel sa se ajungă la o posesiune, sau o încercare și de aici putem trage concluzia ca ai mai protejat decât un prieten care îl enervează, sau are o conexiune slabă cu Dumnezeu.

| EestiSodalane a răspuns (pentru IonelIonescu):

Nu are rost sa iti abati gandul asupra demonilor. Ei au fost deja învinși de Hristos. Deci ce trebuie să faci tu și noi toți e să-L imităm pe Hristos iubindu-ne aproapele și pe Dumnezeu din toată inima și participând la viața lui Hristos prin botez și Sf. Împărtășanie. Din moment ce doar Hristos are putere asupra demonilor noi nu putem face nimic altceva decât să participam la viata Lui si sa-L imitam.

| IonelIonescu explică (pentru EestiSodalane):

Este adevărat, dar măcar câte o rugăciune putem spune, nu e ca și cum nu ți la Dumnezeu dacă nu spui câte o rugăciune, dar este importantă. O rugăciune către îngerul păzitor, respectiv Dumnezeu, poate întări conexiunea cu Ei, și astfel protecția împotriva răului.

| T0Teu a răspuns:

Nici nu are sens aceasta intrebare. Cine are putere mai mare? Creatorul sau creatia?

| Pocait01 a răspuns:

De ce să te rogi unui înger? De fapt unde scrie în Biblie că oamenii se roagă unui înger de a pornit biserica ortodoxă toată treaba asta?

Din câte știu este scris să NU o faci, chiar un înger o spune. Apoc. 19:10 arătând că și îngerii sunt împreună slujitori cu noi, leagă asta cu FA 10:26 unde Petru îl oprește pe Corneliu să i se închine spunând că ȘI EL ESTE OM. Din aceste lucruri înțelegem că numai Cel ce are natura de Dumnezeu poate asculta și răspunde rugăciunilor noastre pentru că doar El are această putere și doar Lui trebuie să ne închinăm așa cum a spus-o atât Pavel cât și Hristos. Deci de ce ai asculta lucruri diferite venind de la popă?

Dumnezeu a venit pe pământ El însuși pentru a ne învăța Cui să ne rugăm: Tatălui. Dumnezeului care dacă ne încredem în Isus ne înfiază.

| IonelIonescu explică (pentru Pocait01):

Știu ca fiecare om are cate un înger, iar acel înger îți poate oferi la rândul său protecție împotriva lucrurilor necurate, trebuie doar sa te rogi. Ceea ce spui poate fi adevărat, dar sincer sunt confuz, de cine sa ascult, de preot sau de biblie, răspunsul ar putea fi simplu, Biblia, dar crescând cu gândul ca "am un înger" ar fi greu să îmi schimb părerea. Pot spune doar ca sunt un pic confuz, in legătură cu îngerii sa cui să mă roghappy

| Pocait01 a răspuns (pentru IonelIonescu):

Biblia îți explică de ce să nu te rogi unui înger sau unui om chiar de nivelul lui Petru.
Atât îngerii cât și oamenii nu au aceeași putere și autoritate ca a lui Dumnezeu.

Să te rogi unui înger a cărui nume este menționat în Biblie sau unui om de care ai auzit la radio este inutil pentru că nu te aude, o faci degeaba.
Iar dacă te aude nu va putea sta cu tine 24/24 să te dădăcească.

Stai liniștit, Dumnezeu știe de ce ai nevoie. Trebuie doar să-i fii credincios și va trimite până și îngeri la momentul potrivit dacă este necesar fără ca tu să știi.

| IonelIonescu explică (pentru Pocait01):

Bine, înțeleg ceea ce spui.

| Anonim027 a răspuns (pentru IonelIonescu):

Faptele Apostolilor 5:29 VDC
Petru și apostolii ceilalți, drept răspuns, i-au zis: „Trebuie să ascultăm mai mult de Dumnezeu decât de oameni!

| Anonim027 a răspuns:

‭Apocalipsa 22:7-9 VDC‬
[7] „Și, iată, Eu vin curând! Ferice de cel ce păzește cuvintele prorociei din cartea aceasta!" [8] Eu, Ioan, am auzit și am văzut lucrurile acestea. Și după ce le-am auzit și le-am văzut, m-am aruncat la picioarele îngerului care mi le arăta, ca să mă închin lui. [9] Dar el mi-a zis: „Ferește-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună-slujitor cu tine și cu frații tăi, prorocii, și cu cei ce păzesc cuvintele din cartea aceasta. Închină-te lui Dumnezeu."

‭Filipeni 4:6-7 VDC‬
[6] Nu vă îngrijorați de nimic, ci, în orice lucru, aduceți cererile voastre la cunoștința lui Dumnezeu, prin rugăciuni și cereri, cu mulțumiri. [7] Și pacea lui Dumnezeu, care întrece orice pricepere, vă va păzi inimile și gândurile în Hristos Isus.

Singurul care te poate pazii si iti poate da pace si liniste este Domnul Dumnezeu
Singurul care poate raspunde rugaciunilor tale este Domnul Dumnezeu
Singurul caruia trebuie sa ne rugam este Domnul Dumnezeu
Singurul care poate da eliberare este Domnul Dumnezeu
Singurul adapost si turn de scăpare este in El
Crede numai!

| Răzvănykă a răspuns:

Nu exista posedari demonice, nici efect pentru rugaciuni...doar basme