| Birjaru a întrebat:

Daca Lucifer e "cel rau", ingerul cazut, capul tuturor rautatilor, atunci cine e Antihristul si ce relatie exista intre el si Lucifer?

Răspuns Câştigător
| Razvan1807138078340 a răspuns:

E trimisul satanei

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ideea care sta la baza expresiei este larg raspandita.Probabil ca ar trebui sa interpretam sensul prefixului anti ca indicand opozitie, si nu o pretentie falsa, adica, antihristul este cineva care se opune lui Hristos.Acela este antihristul care tagaduieste pe Tatal si pe Fiul.
In vremurile de pe urma, raul va lansa cea mai mare provocare la adresa binelui si aceasta provocare va fi condusa de personajul misterios care isi datoreaza puterea lui Satan la adresa lucrurilor lui Dumnezeu.Pavel cunoaste cu certitudine rezultatul.Hristos il va nimici ''cu suflarea gurii Lui''. Incercarea suprema si finala a lui Satan va fi infranta.

| William a răspuns:

Satan vrea sa Il imite pe Dumnezeu care si-a trimis Fiul pe pamant. Doar ca antihristul nu va indruma oamenii spre Dumnezeu ci ii va forta sa i se inchine lui. Pai banuiesc ca este o reatie destul de stransa intre ei avand in vedere ca lucifer ii va da putere antihristului iar aceste va fi posedat de el.

| nesuferit a răspuns:

Raman uimit la unele raspunsuri

| RAY a răspuns (pentru nesuferit):

Nesuferit oricine isi poate exprima parerea, dar nu trebuie jignita acea persoana

| 4b a răspuns:

Gandeste-te ca diavolul nu-i de unul singur, mai are pe cativa in gascawinking

| nesuferit a răspuns (pentru 4b):

laughing) esti amuzant. de proasta laughing)

| 4b a răspuns (pentru nesuferit):

Auzi bah nesuferitule, i-a lasa tu prostia de-o parte, pune-ti mintea la contributie, si da dovada de om desteptwinking

| RAY a răspuns:

Metaforic vb? anti ala e dapt cel rau bla bla si ala va stapani lumea o mie de ani, dupa o mie de ani cei 7 piticii se scoala la viata si o salveaza pe frumoasa alba ca zapada,vazand asta lupul cel rau isi trimite armata si se lupta intre ei,ca in filmul ala alice in lumea minunilor ala nou,la sfarsit ca in orice basm, poveste, legenda, mit totul se termina cu bine bla, bla amin

| Nonono a răspuns:

Antihristul suntem toti cand facem vreun pacar. Dar daca te referi la acel Antihrist din apocalipsa, atunci el este un Om care primeste putere de la diavol "Lucifer". El va veni sa insele lumea si sa duca multi oameni sprea pierzare, suntem intr-un timp in care isi va face prezenta, curand.

Sa nu crezi cand vei auzi ca Iisus a venit pe pamant sa ne salveze, fiindca acela va fi Antihrist care face inselaciuni si minuni mari prin puterea lui de la diavol.

Iisus va veni dupa ce se vor intampla toate aceste razboaie si dupa ce Antihrist isi va da arama pe fata. Fiindca, atunci cand va aparea, va veni foarte "smerit" foarte bun ca sa ne insele, el este de fapt un lup deghizat in oaie.