| DarKkKSOoOull a întrebat:

Stie cineve cum se traduce din latina Lucifer, si pentru cine nu stie cine e, va spun eu, Lucifer este ingerul care sa razvratit in potriva lui Dumnezeu si ajuns pe pamant ca inger cazut in tipu caderi i sau retezat aripile si el acum e diavolul si mai este si Azazel ingeru razbunator dar asta e alta chestie Oricum multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| florinell a răspuns:

Originea etimologica a numelui Lucifer este latinescul "lux, lucis", care avea semnificatia "lumina". Funda?

| lindemona a răspuns:

Da, chiar saptamana trecuta a fost un film, de fapt o trilogie denumita Cazut din cer. Cred ca ai vazut filmul, dupa cum ai descris. Daca nu, uite aici cateva informatii http://www.cinemagia.ro/filme/fallen-cazut-din-cer-24035/
E un film superb. Vi-l recomand;)
Cat despre Lucifer, ce inseamna "aducator de lumina", "purtatorul luminii". Acest nume i-a fost dat Satanei. Daca doresti mai multe informatii le poti gasi aici > http://ro.wikipedia.org/wiki/Lucifer

| mephistto a răspuns:

Care e faza cu Azazel? Imi spui?

| Amalia4 a răspuns (pentru mephistto):

Azazel e un Demon cu rang foarte inalt... e unul dintre cei 4 Printi Incoronati

| madalina_5631 a răspuns:

Lucifer de fapt nu e Satana cum spun alti, aici s-a facut o greseala in traducere de fapt in versetul in care apare cuvintul "lUCIFER" se spunea de fapt de luceafarul... ceva de genul(rasai ca lucifer dimineata) asa ca cuvintul lucifer provine de la steaua ce apare in fiecare dimineata, luceafarul e planeta venus