| ileana199669 a întrebat:

Daca m-am spovedit inainte de Craciun si vreau sa fac sex de Craciun se considera pacat sau e valabila spovedania?

25 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Orice relatie, in afara casatoriei, este pacat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Faci sex cu popa?

| milan9 a răspuns:

Sexul NU este o necesitate vitala a organismului. O dovedesc usor sutele de mii de calugari crestini, budisti, etc. Sunt sanatosi, sunt integri fizic si moral (lucru care nu se poate spune despre niste l_bagii care-si dau cu parerea si acuza crestinismul pentru o viata morala a acestuia).

A spune ca sexul ar fi o necesitate vitala este o tampenie, o ineptie la fel de mare ca a spune ca fumatul sau vodca ar fi de asemenea necesitati vitale thinking De unde pana unde?

Ori sufletul nemuritor conduce si controleaza putregaiul perisabil al trupului, ori lasi madularul sa conduca sufletul etern...

| drutzix a răspuns (pentru milan9):

Pai calugarii sunt homosexuali, ce alt motiv sa te inchizi in munti cu alti barbati?

| relian a răspuns (pentru milan9):

Ai stat tu la spatele unui calugar sau preot sa stii ce face ala? Deci nu iti mai da cu parerea asa aiurea in tramvai, sau sa atentionezi pe altii ca fac asta.Ai vazut ce fac calugarii? Ai dovezi cu sutele vorba ta, ori fac sex cu femei ori fac sex intre ei, asa ca nu stiu ce incerci sa spui pe aici. Apoi nu stii ca acei budisti nu si-o freaca singuri, cum am spus nu stai tu sa vezi daca si-o freaca sau nu.Sexul este da o necesitate asa cum spune cine zice pe aici, dar asta nu inseamna ca daca nu faci sex mori.Dar daca poti face este indicat sa faci sex atunci cind simti nevoia nu cind spune Isus sau biserica, ori popa.Nu mai du lumea in eroare, daca tu nu faci f bine tine pentru tine, dar nu invata si pe altii ceea ce faci tu pentru ca nu toti oamenii sint la fel, nu toate organismle reactioneaza la fel.Numai bine si spor la batut cruci si cit mai multa bstinenta pentru tine.

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Te simti bine?
Pentru tine sexul este echivalentul fumatului si bautului de vodca?
Si mai spuneti ca religia nu poate indobitocii oamenii...
P.S.: Sper insa ca e doar o comparatie nefericita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

"sutele de mii de calugari crestini"... astia nu comit cumva un pacat? Abstinenta lor e "impotriva firii" deoarece zeul tau a facut barbat si femeie ca sa se inmulteasca nu? Sau aplicam asta cu "impotriva firii" doar cand ne convine?

| VelaJohnny a răspuns (pentru relian):

laughing nu trebuie sa stai, bun nu or fi toti calugarii homosexuali, dar sunt cazuri. Sa nu vorbim de pedofilie, la catolicism e si mai nasol cu asta. Te-ai speria sa afli o statistica a numarul imoralitatilor comise de calugari si preoti in toata lumea, catolici si ortodoxi

| milan9 a răspuns:

Ca un raspuns direct la intrebare, iata, lucrul care face diferenta este urmatorul: Esti casatorita? Daca nu, atunci este aceeasi incalcare a poruncii a saptea indiferent daca te-ai spovedit sau nu... sad
O conditie a eliberarii definitive de seria unor pacate (realizata pe moment prin Spovedanie si cainta sincera) este hotararea renuntarii depline la pacatul savarsit.
Altfel..., seria pacatelor care tin de un anumit viciu revine si apasa la fel de mult sufletul.

Spovedania trebuie sa ramana insa o terapie care te va ajuta la un moment dat sa renunti la viciu, la pacatul care-ti compromite sufletul si mantuirea. sad

| R0R0 a răspuns:

Este păcat(opinia mea)

| TrăieşteClipa a răspuns:

Atunci iti urez Craciun fericit!
Sexul cu persoana iubita este mai sacru decat orice sarbatoare pagana.

| drutzix a răspuns:

Corpul tau, decizia ta.
Portejeaza-te si have fun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu esti casatorita, e curvie dea dreptul si desfrau.

| Dmonik a răspuns:

Si mie mi s-a parut ca spovedania are termen de valabilitate nelimitat, asa ca de la vreo 12 ani, de cand m-a pacalit bunica sa ma spovedesc, traiesc sub palaria spovedaniei initiale si neexpirate! big grin
Bafta!

| Ben00 a răspuns:

Da' fetele atee dau la carlig pe "Religie"?
Eu credeam ca esti domnisoara.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Ben00):

Poza de la profil spune ceva despre ea laughing

| ileana199669 explică (pentru VelaJohnny):

Iauzi? ce spune poza mea de profil despre mine? chiar sunt curioasa

| VelaJohnny a răspuns (pentru ileana199669):

Aveai o poza de profil stand pe catedra intr-o pozitie pe care nu am vazut-o decat la unele femei...nu dau detalii laughing

| ileana199669 explică (pentru VelaJohnny):

Nu-ti place, nu te uita.Nu toate fetele pot sa stea in pozitia aia sexy.

| VelaJohnny a răspuns (pentru ileana199669):

De unde sa stiu ca nu imi place un lucru daca nu ma uit intai? laughing ce afirmatie la tine „Nu-ti place, nu te uita".

| ileana199669 explică (pentru VelaJohnny):

Nu te mai uita*, na asa e bine? aaa si sa nu uit:poza de profil ca si a ta am vazut numai la unii baieti, nu dau detalii laughing

| VelaJohnny a răspuns (pentru ileana199669):

Daca n-am fotograf, ma descurc cum pot, improvizez big grin laughing

| LostInPark a răspuns:

happy Ti-am vazut intrebarea anterioara, nu-i rau.
Sexul surpriza e tot timpul placut mai ales in jurul mesei de sarbatori.Cand el gusta din sarmaua cu varza ce nu s-a murat, ii soptesti la ureche si ii spui ca ai o surpriza in dormitor. Daca se ineaca e de bine, poate-i surprins sau sufocat.
Apoi, cand se duce el tantos gandindu-se ca i-ai dat deoparte un lighean cu nuci si piersici umplute, spoof ii bagi pe gat fofoloanca premium, shaved, untouched si spovedita de cel mai barbos preot.
Nah, daca a asociat mancarea cu fofo a ta, e posibil sa-l vezi gales toate zilele astea.
Just saying, nu-i da omului fofo acum daca el s-a pregatit sufleteste pentru mancare.

| ?Panda? a răspuns:

Mai bine intrebai un preot... nu e prea ok sa intrebi asta pe un forum... plus ca preotul stie mai bine ce sa iti spuna. Nu aveai timp dupa Craciun?

| IonNicolae a răspuns:

Iti bagi joc de viata ta...sexul e o necesitate a organismului. E chiar necesar sa faci sex o data pe saptamana, abstinenta duce la boli grave. Ti-a mâncat crestinismul minte, si ia ghici, e un program diabolic, iar d-zeu ala e la fel de real ca un unicorn :D. Salveaza-ti sănătatea fizica si mentala si sufletul:
http://crestinismulexpus.blogspot.ro/? m=1