| Lamasanu a întrebat:

M-am spovedit la un preot beat.
Mai e valabilă spovedania?
Țin să menționez că păcatele mele să zic așa au fost dezvăluite de preot.
Va păți ceva dacă îl denunț?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, data viitoare cand te spovedesti la el sa ii zici ca ai ucis sapte oameni.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Desigur că e valabilă. Tu nu te spovedești în fața unui preot. El este doar conexiunea spre Dumnezeu. Că era beat, era plin de Duhul Sfânt. Dezvăluirea păcatelor tale față de alții ulterior de către preot îl descalifică. Cui să-l denunți? La superiorii lui eventual. Asta dacă ai tu destulă autoritate și credibilitate. Atunci el va fi mustrat și cam atât.

| lpavel a răspuns:

Da, e valabila spovedania! Daca va pati ceva? Depinde unde il denunti, la politie- nu va pati nimic! La mai marele sau : paroh, episcop etc isi pierde dreptul de am mai fi preot sau doar va fi atentionat daca e pentru prima oara! dar daca vei spune ca era si beat cand te-a spovedit apoi ti-a dezvaluit pacatele si altora mentionand numele tau atunci sigur isi poate pierde dreptul de preotie pentru ca a incalcat juramantul!

| LPCTSTR a răspuns:

"Va păți ceva dacă îl denunț?"
Categoric nu, in lipsa dovezilor este cuvantul tau impotriva lui si, legal, nu s-ar intampla nimic relevant.
Acum, daca esti destept si vrei sa-ti faci patania cunoscuta, dai sfoara in tara si la toate babele ca popa era beata.

| CostinAlamariu a răspuns:

Da e 100% valabila. Pacatele preotului nu împiedică eficacitatea harului pe care îl are.

| CostinAlamariu a răspuns:

Daca pacatele tale au fost dezvaluite incearca sa iei legatura cu episcopul sub care se afla preotul la care te-ai spovedit. Cei mai multi episcopi au adresa de mail. Ai putea sa trimiti un mail episcopului si sa spui ca cutare preot din Arhi/Episcopia dvs a dezvaluit pacatele spuse la spovedanie. Biserica va face o ancheta si daca preotul e gasit vinovat va fi caterisit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spovedania e valabila.Doar ca acum ai facut alte pacate ca l-ai vorbit de rau pe preot.Si iar trebuie sa mergi la spovedit.
Alege alt preot si nu da niciodata nume la spovedanie.

| Sisiwieuc9 a răspuns:

Și tu când ți-ai dat seama ca e beat?