| SirNobody a întrebat:

Daca noi, oamenii, caracterizati drept "fiinte cu inteligenta superioara", realizam ca nu am aparut asa din senin, ca trebuie sa fie un creator, ca ceva ne-a creat.Il luam drept exemplu pe domn' Dumnezeu(cel al crestinilor). El este o fiinta omniscienta, deci in alte cuvinte "fiinta cu inteligenta superioara", mult superioara oamenilor. Asta inseamna ca si Dumnezeu realizeaza ca a fost creat de ceva sau de cineva.Si acel ceva care l-a creat pe creatorul lui dumnezeu, fiind o fiinta mult mai inteligenta, a fost creat de cineva sau ceva.Cam ciudat, dar sa luam in considerare acest paradox, domnilor crestini, cum argumentati afirmatia mea? Si Kalla, te rog, fara jigniri sau alte aluzii asupra ateiilor, inteleg ca tu esti cea mai cea, dar tine-o pentru tine. Mersi.

37 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns (pentru alirakihatem):

"Dumnezeu nu este creat, Dumnezeu este din vesnicie "
--Acelasi raspuns vesnic si dintotdeauna il dati...

| Hombre a răspuns:

"Acum daca nu stiti pe ce lume traiti si va drogati toti,"
Iar pui placa cu drogurile mai papiţoiule cand cineva nu-ti impartaseste convingerile?

| ErrorFound a răspuns (pentru Kalla):

De ce esti asa sigura?

| Kalla a răspuns (pentru ErrorFound):

Pentru ca cred si simt ca e adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing Dar majoritatea da. Haha

| Hombre a răspuns (pentru Kalla):

Ce faci scumpete, ma simti aproape?

| Zenithf a răspuns (pentru Kalla):

Dumnezeu si Universul sunt fara inceput si fara sfarsit, si sunt nemarginiti. Parerea mea este ca Dumnezeul este Universul. Si avand in vedere ca, dupa teorie, orice se poate intampla intr-un spatiu infinit, se poate deci si ca Universul sa capete constiinta de sine, si sa influenteze desfasurarea lucrurilor din El (Creatia si toate cele). Poate este o teorie prea indrazneata.