| SirNobody a întrebat:

Daca noi, oamenii, caracterizati drept "fiinte cu inteligenta superioara", realizam ca nu am aparut asa din senin, ca trebuie sa fie un creator, ca ceva ne-a creat.Il luam drept exemplu pe domn' Dumnezeu(cel al crestinilor). El este o fiinta omniscienta, deci in alte cuvinte "fiinta cu inteligenta superioara", mult superioara oamenilor. Asta inseamna ca si Dumnezeu realizeaza ca a fost creat de ceva sau de cineva.Si acel ceva care l-a creat pe creatorul lui dumnezeu, fiind o fiinta mult mai inteligenta, a fost creat de cineva sau ceva.Cam ciudat, dar sa luam in considerare acest paradox, domnilor crestini, cum argumentati afirmatia mea? Si Kalla, te rog, fara jigniri sau alte aluzii asupra ateiilor, inteleg ca tu esti cea mai cea, dar tine-o pentru tine. Mersi.

37 răspunsuri:
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

"El este o fiinta omniscienta, deci in alte cuvinte "fiinta cu inteligenta superioara", mult superioara oamenilor. Asta inseamna ca si Dumnezeu realizeaza ca a fost creat de ceva sau de cineva."
Dar ce anume conduce la o aşa concluzie? Faptul că e atotştiutor? Ce legătură are una cu alta?
Dumnezeu este atotştiutor dar în acelaşi timp se prezintă ca Creator ce există dintotdeauna.

| Kalla a răspuns:

Dumnezeu nu are inceput si nici sfarsit. El nu a fost creat. El este aici din totdeauna.

| Exilee a răspuns:

Afirmatia ca "pe Dumnezeu cine l-a creat" se rezuma mai departe ca si creatorul care a creat ceva are nevoie la randul sau de catre un alt "creator" si tot asa pana se formeaza un cerc vicios. Deci, ipoteza ta este gresita!

| Dandanache a răspuns:

Observatia lui Sviri e corecta. Rationamentul tau nu functioneaza. Concluzia vine complet gratuit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu, a fost inventat astfel ca sa nu mai existe acest paradox. Cica este dintotdeauna. Mind Blown. Mintea noastra cica nu poate sa inteleaga. Este si asta o chestie, nu ai cum sa intelegi ceva ce exista dintotdeauna.
Chestia este de perspectiva, cum ai vedea tu o civilizatie extraterestra cu mult superioara noua care comunica prin telepatie si alea alea? Ai intelege cum functioneaza? Noi nici macar nu stim cum reusesti creierul sa creeze o o persoana si modul cum gandim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Reuseste*.
Cred ca ar trebui sa incepem din interior si dupa aia sa vedem in afara cum functioneaza treaba. Cine ne-a creat chiar nu mai conteaza, suntem parasiti. e clar. Cum functionam conteaza.

| milan9 a răspuns:

In unanimitate, oamenii de ştiinţă sunt de acord că un anumit lucru tot trebuie să fi existat dintotdeauna: fie energia, fie materia, fie,, natura" unui mister pe care nu ei nu il pot defini, divinitatea!

Ori, anumite legi ale fizicii (precum legea entropiei) afirma ca energia (inclusiv materia, care se reduce de altfel la o formă energetică) nu este dintotdeauna. Energia trebuie în mod obligatoriu să fi avut un început.
A rămas deci ca divinul (pe care ştiinţa nu îl poate cuprinde în spectrul ei de observaţie) să fi existat dintotdeauna.

| SirNobody explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Pentru ca asta e argumentul crestinilor, nu? ca noi nu am aparut din senin, ca noi am fost creati. asta duce la asa o concluzie.

| milan9 a răspuns:

Din moment ce întreaga creaţie, universul cu dimensiunile lui este nedeterminat, cum poate cineva pretinde a cunoaşte cauza ultimă a acestuia?

Când evaluezi disponibilităţile unui Creator care a conceput de la zero, o existenţă cu toate legile ei fizice (nesupuse altor legi fizice), cu toate premisele ei, atunci luând în considerare potenţialul acestui Creator, atunci este ilogic să i se stabilească în mod aprioric limite Acestuia, doar pentru că noiavem astfel de limite!
Şi chiar dacă ar exista, la ce sistem de referinţă se vor raporta? Cumva la cel care ne limitează pe voi?

El a conceput acele legi. Entropia este o lege din ordinea materiei, nicidecum una care că încorseteze Sacrul, pe Marele Necunoscut;

| SirNobody explică (pentru Exilee):

Daca citesti tu cu atentie acolo, am scris "cam ciudat, dar sa luam in considerare acest paradox" deci raspunsul tau e total inutil.

| BlackSulphur a răspuns:

Cam prost pusa intrebarea, prost formulata... Nu, nu ai dreptate in acest caz.
Insa, am o varianta mult mai buna. Dumnezeu exista (cica) din totdeauna. Bun, deci el nu crede in nimic (Logic!). De ce el, ca fiinta superioara si inteligenta s-ar astepta ca noi, oamenii, care suntem considerati inteligenti, sa credem in el, mai ales in lipsa unor dovezi solide?

| alirakihatem a răspuns:

Dumnezeu nu este creat, Dumnezeu este din vesnicie

| Kalla a răspuns (pentru BlackSulphur):

Raspunsul tau nu e bine formulat.El stie ca El insusi exista.El exista si nu trebuie sa dea dovezi. Daca cineva spune BlackSulphur nu exista si tu stii ca existi mai dai dovezi persoanelor ca existi? Nu! Trebuie doar sa spui "Eu sunt BlackSulphur, exist." Iar Dumnezeu se arata in fiecare moment al zilei numai ca oamenii sunt prea ocupati cu demonstrarea inexistentei Lui ca sa-L mai auda.

| sebyse a răspuns:

Dumnezeu nu este o fiinta ca noi ci un duh, El nu a fost creat ci a exista din totdeauna(ceva ce numeni nu ar intelege cum ca el nu a avut un "inceput") si e logic gandind ca El sie ca nu a fost creat

Răspuns utilizator avertizat
| Kalla a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Dumnezeu a spus ca El este singurul Dumnezeu si nu este nimic dincolo de viata vesnica pentru ca odata ce trupul moare si spiritul se duce pe lumea cealalta traieste in etern. Tu stii ce inseamna etern? Adica nu moare. Nu mai alterati crestinismul. Nu credeti in Dumnezeu dar spuneti tampenii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh... pai daca atat, cum puteti sa afirmati, voi ateistilor, ca Dumnezeu nu exista? Mi se pare o absurditate completa de la cap la coada ca o specie atat de limitata si atat de necunoscatoare ca a noastra sa infirme existenta lui Dumnezeu, denota nebunie si aroganta nemasurata.

Imi vine sa plang la cat **** ai putut manca.
I don't want to live in this world anymore. CUM MA? CUM sa gandesti asa.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Kalla):

Hades a spus ca El este atotputernic si nu este nimic dincolo de viata vesnica pentru ca odata ce trupul moare si spiritul se duce pe lumea cealalta traieste in etern. Tu stii ce inseamna etern? Adica nu moare. Nu mai alterati cultul lui Zeus. Nu credeti in Hades dar spuneti tampenii.

| NameoftheCentury a răspuns (pentru Kalla):

NU exista spirite.

| Kalla a răspuns (pentru HueyFreeman):

Ce treaba are hades? Nu ma intereseaza intelegi? Cand o sa ma inteteseze atunci sa-mi apui. Pa.

Răspuns utilizator avertizat
| Kalla a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Daca stiti deja raspunsul de ce continuati sa ne intrebati daca exista Dumnezeu? Tu faci ce vrei! Daca cred in Dumnezeu si suflet nu e traba ta.

| Inferno a răspuns:

Desigur,ca aplicand rationamentul tau lipsit de orice fel de logica Dumnezeu ar trebui sa-si puna asemenea intrebari.
Insa, aplicand logica clasica, adevarata logica, iar nu scorneli aberante, rezulta ca fie nu stii semnificatia termenului omniscient, fie nu stapanesti deloc logica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Penibil? laughing tu esti ala care caracterizeaza un om dupa poza de la profil.
Cum satana sa spui ca eu cred in starcraft si este religia mea rolling on the floor. Si oricum care-i diferenta in a crede intr-o religie scoasa dintr-un joc si credinta intr-un Dumnezeu pe care nu il vede nimeni?
Ma fac High Templar, protos extremist si incuiat la minte care baga iarba sa se mentina high.
Nebunia este cu tine.
Viata mea este orientata dupa realitatea jocurilor video. laughing))))

| iurii75 a răspuns (pentru BlackSulphur):

"Cam prost pusa intrebarea, prost formulata... Nu, nu ai dreptate in acest caz.
Insa, am o varianta mult mai buna. Dumnezeu exista (cica) din totdeauna. Bun, deci el nu crede in nimic (Logic!). De ce el, ca fiinta superioara si inteligenta s-ar astepta ca noi, oamenii, care suntem considerati inteligenti, sa credem in el, mai ales in lipsa unor dovezi solide?"
Râde ruptul de cârpit, îi pare că e mai potrivit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu credeam ca o persoana care spune asta "Mi se pare o absurditate completa de la cap la coada ca o specie atat de limitata si atat de necunoscatoare ca a noastra sa infirme existenta lui Dumnezeu, denota nebunie si aroganta nemasurata." sa poata fi capabila de ironie.
Na uite ca si eu am folosit ironia si nici tu nu ai inteles-o. Amuzand, nu?
Tu cunosti crestinism, eu sa spunem ca ma inchin unui zeu caruia se inchina niste fiinte imaginare dintr-o carte. Same shet.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru SirNobody):

Biblia spune că noi am fost creaţi datorită puterii infinite a Creatorului, nu că am apărut din senin. Nu văd nicio legătură dintre aceste lucruri şi ideea propusă de tine precum că "Dumnezeu realizeaza ca a fost creat de ceva sau de cineva".