| mentholinks a întrebat:

Daca noi tot trebuie sa ne pocaim si sa nu mai pacatuim ca sa fim mantuiti, la ce folos a mai murit Isus? Cum a salvat el oamenii cand oamenii trebuie sa se salveze singuri prin pocainta si abtinere de la pacat?

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Greu cu intelegerea, Domnul Isus Hristose ESTE Dumnezeu, prin EL au fost create, universul si toate celelalte DECI Isus Hristos EXISTA dinainte de crearea universului, pamanului, omului IAR MANTUIREA este un DAR (cadou) a lui Dumnezeu pentru cei ce cred si IL urmeaza in cele spuse de EL. Pocainta ESTE formata din: 1- cererea de iertare cu parere de rau pentru fapta pacatoasa facuta de om fata si lui Dumnezeu. 2- regretul pentru fapta facuta 3- lupta constiente si continua pentru a nu mai face pacatul respectiv iar daca l-am repetat CICLUL trebuie reluat, punctele 1, 2, 3.
Oamenii NU se pot salva singuri deoareece sunt DEPENDENTI de cadoul facut de Dumnezeu, iertarea si mantuirea.
Mantuirea ESTE acordata tuturor DOAR cu o conditie, sa respecte cerinta lui Dumnezeu: Apocalipsa 14, 12. Aici este rãbdarea sfintilor, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus.

| mentholinks explică (pentru danut):

Un cadou cand il faci nu te astepti la nimic in schimb. Insa Dumnezeu vrea cam multe de la noi pentru a ne "oferi" acest cadou. Ce sa mai zic ca ne va pedepsi cumplit daca nu il primim.

| Făgăraş a răspuns (pentru mentholinks):

Hristos a înviat! Domnule Alfonso, înn aceste răspunsuri sunt cuprinse mai multe opinii şi învăţături de credinţă. Alege cu înţelepciune happy

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Dumnezeu nu te pedepseste, singur o faci. Cadoul ESTE gratuit dar trebuie sa fi cu EL, nu din tabara adversa.

| RAY a răspuns:

Daca pocainta inseamna trecerea la o secta care blasfemeaza biblia renunta la idee

| anonimg a răspuns:

Omul nu se poate salva (mantui) de unul singur.
Postul, rugaciunea si abtinerea nu ne mantuiesc, ci sunt discipline pentru formarea caracterului. Acesta este un proces ce dureaza o viata.

Răspuns utilizator avertizat
| oprescudorin11 a răspuns:

Dumnezeu poate sa nu ne ierte, vezi 'Vechiul Testament'!
Iar iisus Christos, ne-a obtinut IERTAREA DUMNEZEEASCA prin Moartea si Invierea Lui, dar nu GRATIS(mocca!), Noi trebuie sa platim Mantuirea prin Credinta si Pocainta!

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns:

E o vorba, Dumnezeu iti da dar nu iti baga si in traista.
Cam asa e si cu mantuirea

| Mclaren12 a răspuns:

Nu te amagi bossulica pentru ca n-a murit niciun Cristos. A fost inventat ca sa va spele jîdanii pe creier si sa fiti mai usor de controlat. Religia crestina a fost fara indoiala cea mai puternica arma a evreilor impotriva celorlalte rase iar crestinii sunt atat de amagiti si indoctrinati ca ajung sa nege istoria ca sa dea veridicitate basmelor crestine corupte de la pagani.

| Făgăraş a răspuns:

Hristos a înviat!

Ce înseamnă pocăinţă? Păi dacă spui că trebuie singuri să se salveze oamenii, de ce nu au reuşit cei din Vechiul Testament să se mântuiască singuri? De ce a fost nevoie se se Întrupeze Fiul lui Dumnezeu, Logosul Întrupat, ca să salveze lumea. Citeşte profeţiile vechi-testamentare şi ai să vezi că abundă în proorociri despre nevoia venirii unui Răscumpărător.
Iisus Hristos, ne-a dăruit, prin Jertfa Sa de pe Cruce, harul lui Dumnezeu, ( putem vorbi şi de împăcare, însă este un termen mai juridic ), posibilitatea de a ne mântui. Fără Jertfa Lui, omenirea singură nu s-ar putea izbăvi de păcat. Iar roadele Jertfei de pe Cruce, le găsim în Sfintele Taine, în Biserică. În credinţa ortodoxă, mântuirea este împreună lucrarea dintre harul lui Dumnezeu ( dobândit de Hristos ) şi strădania omului.

| LOVW a răspuns:

Toți sunt păcătoși și merităm moartea, dar Dumnezeu nu a stat nepăsător și din cauza iubirii Sale nesfârșite a trimis pe singurul Său Fiu ca oricine crede în El să nu piară ci să aibă viață veșnică.
Când ni se vestește Evanghelia ( Vestea bună ), putem fi indiferenți ca majoritatea sau să avem o atitudine corectă gândindu-ne și la sufletul nostru. Aflăm că acum aproximativ 2000 de ani Isus Hristos S-a întrupat și nu a păcătuit deloc iar mai apoi a fost străpuns pentru fărădelegile noastre, când ne pocăim ne dăm seama că puterile noastre nu sunt îndeajuns de mari ca să putem fi mântuiți singuri, apelăm deci la Dumnezeu și la sângele Său cerându-i să ne mântuiască. Dacă un om cere acestea Dumnezeu nu va întârzia să răspundă. Să nu mai păcătuiești nu înseamnă că nu vei mai păcătui deloc, în limba greacă verbul acesta este tradus : nu păcătuiește încontinuu, plus că cu propriile forțe nu putem să ne oprim de păcat fiindcă în noi este o fire păcătoasă care dorește păcatul, moștenită de la primul om. Singura putere o primim când luăm decizia de a-L urma pe Hristos, Duhul Sfânt care este treia persoană din Sf. Treime vim peste noi și ne dă puterea de a nu mai păcătui indiferent cât de grea ar fi ispita sau obiceiul nostru, etc.
Pocăința și nepăcătuirea sunt posibile și valabile pentru Dumnezeu fiindcă ne iubește și L-a trimis pe Fiul Său să moară pentru noi.