| anonim_4396 a întrebat:

Daca nu conteaza religia, secta, cultul de care aparti in ceea ce priveste judecata de apoi de ce naiba mai exista?

16 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dumnezeu va judeca omul după ceea ce a gândit, vorbit si făcut cat timp a trăit in trup pe acest pământ, indiferent de religie sau ca nu se declara religioși.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Repet ca nu e asa, cel care nu il accepta pe iisus ca fiul lui dumnezeu e deja judecat

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dumnezeu va judeca omul după ceea ce a gândit, vorbit si făcut cat timp a trăit in trup pe acest pământ, indiferent de religie sau ca nu se declara religioși.

ce rost mai au religile in acest caz sau sa crezi in dumnezeu

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Asta in sensul ca Isus ca fiu de Dumnezeu știe cine nu va ajunge in viata sa creadă in El.Dar omul va primi verdictul la judecata de apoi.Pana atunci mortul nu mai știe nimic din tot ceea ce se întâmpla pe pământ sau in ceruri. Menționez ca Biblia nu vorbește despre rai sau iad ca ar exista. Iar daca apar aceste cuvinte in Biblie, nu se interpretează literal.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Iar interpretezi biblia femeie, daca in biblie scrie una lasa asa, ce sens a mai avut asa zisul plan de mantuire nu putea spune credeti in orice vreti voi ca va judec dupa fapte simplu, iti invalidezi propia credinta

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Credință fara fapte este moarta. Daca zic ca cred si faptele nu dovedesc ceea ce afirm sunt o mincinoasa. Așa ca credință poate fi văzută din faptele omului, nu doar din mărturisirea lui ca ar fi creștin.Cel ce își spune creștin, si trăiește ca un pagan, după tine trebuie mântuit?

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Deci pagani sunt imorali iar crestini sunt morali?

| Dragosdoar a răspuns:

Nu mai pune atatea intrebari! Se cutremura (ray) ul

| IoanTPU a răspuns:

Salutare! Doar credința ORTODOXĂ este cea adevărată. Însă și ceilalți fiind tot suflete vor fi judecati dupa alte randuieli(ex: africanii care nu au auzit Sfânta Evanghelie vor fi judecati dupa legea morală- când conștiința îți arată dacă e bine sau nu ce faci) DAR cei care au aflat adevărata credinta si s-au dus la secte, vor fi judecati ca cei care nu au căutat îndeajuns să-L cunoască pe Dumnezeu. Și puteti spune de ce nu l-a ținut Dumnezeu. Deoarece El ne-a dat liberate, nu obligă pe nimeni. Mântuitorul spune ca cine VREA să-L urmeze să-și ia Crucea sa. Doar cine vrea!
La Judecata de Apoi vor fi pusi in fata lui Dumnezeu toți oamenii, mai bine spus faptele lor. Și vor fi întrebați dacă au iubit aproapele sau nu, dacă scopul faptelor a fost bun sau rău!

| RAY a răspuns (pentru IoanTPU):

In biblie scrie altceva

| IoanTPU a răspuns (pentru RAY):

Ce anume? Eu ce am citit am scris!

| IoanTPU a răspuns (pentru RAY):

Judecata o lăsăm la lalitudinea lui Dumnezeu. El are înțelepciunea de-a face lumină. Intră în Rai și dintre ceilalți, dar sunt alte metode. Ortodoxia care este singura credință dreaptă si adevărată, are învataturile exacte de 2000 de ani, nimic nu a schimbat!

| RAY a răspuns (pentru IoanTPU):

Omule in biblie scrie ca cei care nu il accepta pe iisus se duc in iadul vesnic

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru IoanTPU):

De unde ați scos icoanele, Biblia le numește idoli;
De unde ați scos crucea pe care o purtați la gat sau in urechi, sau in buric, când Domnul Isus ne cere sa ne luam fiecare crucea (adică suferințele) in fiecare zi si sa il urmam?
De unde ați scos închinarea la sfinti, la moaște, rugăciunea către sfinti macar ca știți ca sunt morți, si ca Dumnezeu este un Dumnezeu gelos si ca considera acest lucru o închinare la idoli?
De când mama Domnului Isus mijlocește pentru noi la Dumnezeu știut fiind faptul ca Biblia afirma ca singurul mijlocitor intre om si Dumnezeu este Omul Isus Cristos?
Ma opresc pentru ca prea mult ar trebui sa scriu cu privire la toate ritualurile pe care le practicati fara ca Isus si apostolii sa le fi practicat sau sa le fi cerut omului sa le practice.

| IoanTPU a răspuns (pentru RAY):

Nu că i-ar trimite Dumnezeu acolo. El vrea ca toți oamenii să vină, de bunăvoie la El, însă prin felul lor de a fi ei nu pot sta în Rai. De ce? Ai văzut vreun om care merge la Biserică si nu are stare, iese afară, scoate telefonul, incepe sa vorbeasca cu altii, într-un cuvànt se plictisește. Iar un om care se plictiseste in Biserica, sigur se va plictisi si in Rai. Așa ca va alege mai bine " reclamele diavolului " care îi satisfac plăcerile.
Dar la o stare interioară mai inalta poti ajunge cand te straduiesti sa asculti si sa intelegi cuvintele ce se spun in timpul Slujbei!