| Meme10Memu a întrebat:

Daca nu exista o realitate obiectiva nu exista Dumnezeu?
Daca nu ar exista realitate obiectiva nu ar mai exista adevar?

https://www.descopera.ro/......-obiectiva

Răspuns Câştigător
| AnonimSuprem1 a răspuns:

Iar realitatea nostru, este cea structurata dupa principiile bine-rau, cu relatia existenta-inexistenta adaptabila (care este oarecum acelasi lucru cu bine-rau(raul fiind oarecum adaptat in viata de zi cu zi, ca totul are un echilibru); iar acesta este pomul cunoasterii binelui si raului (realitatea noastra); iar realitatea divina este pomul vietii, din Geneza (care daca suntem destul de inteligenti putem spune ca:
Dumnezeu fiind de neconceput, trebuie sa aiba si el o realitate, diferita de a noastra, poate cu alte legi ale fizicii, poate una care nu are chiar structura spatio-temporala etc. O realitate a iubirii divine.

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu propun sa definiti si ce inseamna Dumnezeu sa iti raspund mai bine, un creator deist,panteist este total altceva fata de fantezi, creati umane, cat despre intrebare, daca omul nu ar fi ajuns sa inventeze zeii logic ca nu exista ideea asta, dumnezeu =iahve =zeu evreu inventat de un trib evreiesc

http://argumente-pentru-ateism.blogspot.com/......nezeu.html

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Prin Dumnezeu inteleg o entitate care sta la baza a tot ce se vede si care ar avea cel mai obiectiv punct de vedere adica se exclude orice e relativ sau ca tot ceea ce se vede se raporteaza la aceasta entitate. O entitate care este referinta principala si invariabila. Zic asta pentru ca daca nu ar exista o astfel de referinta nu s-ar putea vorbi despre legi fizice constante in timp. De fapt toate stiintele exacte se bazeaza pe niste referinte ca parte a unui adevar de netagaduit si care nu e relativ.

N-am putea defini big-bangul fara o referinta fixa. Daca big-bangul nu ar fi avut un punct de plecare fix sau o referinta fixa atunci nu ar fi avut loc big-bangul sau nu ar fi avut sens sa vorbim despre vreun big-bang sau big-bangul ar fi fost ceva relativ. Daca nu ar exista adevar si obiectivitate nu am putea spune ca 1+1=2. Daca nu ar exista o realitate obiectiva omul nu ar putea gandi coerent. Plecand de la realitatea macro putem deduce ca articolul din link e o minciuna adica de fapt exista o realitate obiectiva.

Prin entitate inteleg ceva care exista paralel cu realitatea noastra sau in afara realitatii observate de noi oamenii. O entitate care nu se schimba sau e mereu aceeasi si care nu e influentata de trecerea timpului si care nu are inceput si nici sfarsit.

| RAY a răspuns:

Slayer09 daca nu alegi sa crezi in el vei arde in iadul vesnic, faza cu libertatea se elimina cand da un dezastru natural si se baga in viata noastra la propiu

http://argumente-pentru-ateism.blogspot.com/2019/11/de-ce-suferim.html

| anonimg a răspuns:

Oamenii au cautat dintotdeuna sa indeparteze pe Dumnezeu, si asa va fi pana la sfarsitul pamantului.
Dar Biblia spune clar, si nu umbla cu ascunzisuri:
"Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut." (Ioan.1:18)
In ce priveste Duhul Sfant, spune iarasi:
"Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; daca ne iubim unii pe altii, Dumnezeu ramane in noi, si dragostea Lui a ajuns desavarsita in noi." (1Ioan.4:12)
Iar Domnul Hristos zice:
"Daca M-ati fi cunoscut pe Mine, ati fi cunoscut si pe Tatal Meu. Si de acum incolo Il veti cunoaste; si L-ati si vazut." (Ioan.14:7)
"Isus i-a zis: "De atata vreme sunt cu voi si nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a vazut pe Mine a vazut pe Tatal. Cum zici tu, dar: "Arata-ne pe Tatal?"" (Ioan.14:9)

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Nu se vede asta, majoritatea cred in Dumnezeu, in Romania doar 1% sunt atei, agnostici, non religiosi, practic din 19 milioane doar 20000 de mii de persoane sunt atee, foarte putin, la nivel european 17.0% iar la nivel mondial 16.3%, deci majoritatea nu cauta asta

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Multi dintre cei care doresc sa fie mantuiti nu vor fi; pentru ca nu ne este de ajuns sa dorim, ci trebuie sa facem si noi ceva pentru a ne procura caractere pentru cetatenia ingerilor sfinti.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Acum 53 minute | anonimg a răspuns:
Oamenii au cautat dintotdeuna sa indeparteze pe Dumnezeu, si asa va fi pana la sfarsitul pamantului.
Dar Biblia spune clar, si nu umbla cu ascunzisuri:

ti am demonstrat ca nu ai dreptate, orice ai spune nu schimba faptul ca in Romania doar 1% sunt atei, agnostici, non religiosi, practic din 19 milioane doar 20000 de mii de persoane sunt atee, faptul ca se declara asta conteaza, ca daca o iei asa dupa ce religie esti crestin, dupa ce principi, fiind 6000 de religi,secte, culte crestine ar fi imposibil sa spui care e crestin cu adv sau nu, traim intr o societate democratica, seculara, conteaza cine se declara, nu uita ca BOR a spus ca conteaza sa te declari ca esti, ca traditia nu ca credinta ta e praf, bisericile moderne sunt masini de facut bani

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Nu este treaba noastra sa cercetam oamenii in ce priveste starea lor spirituala. Lucrul acesta Ii este pastrat doar lui Dumnezeu. Este relatia omului cu Dumnezeu, si niciun om nu are dreptul sa intervina.
In vremurile noastre se vede o scadere in randul europenilor in ce priveste crestinismul. Dar acesta a inceput sa creasca in China si India. Dar datele statisticilor raman doar statistic.
Eu cred ca vor fi si atei care se vor bucura sa cunoasca pe Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Care dumnezeu?

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Pe Tatal, Fiul si Duhul Sfant.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Zeul crestin, de el vorbim acum, dar daca ar crede in alah sau zeus nu te ai bucura

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Pai nu vor fi mantuiti de catre Allah, Zeus sau o alta divinitate in afara de Dumnezeu.
"Cine nu este cu Mine este impotriva Mea" a spus Domnul Hristos. (Luca.11:23)
Si nimeni nu poate sluji la doi stapani.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Exact 5 miliarde vor arde in iadul vesnic pentru ca nu sunt crestini

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Multi dintre cei care doresc sa fie mantuiti nu vor fi..."

Oricum tot credinciosul crede ca el va fi mantuit, orice naiba inseamna asta pentru fiecare, iar ailalti nu. La fel si cu tine.

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

Ah! Tu crezi că viața credinciosului este una ușoară? Nicidecum! Mântuirea nu va fi pe un pat comod de flori.
"Apoi a zis tuturor: „Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea în fiecare zi şi să Mă urmeze." (Luca.9:23)
Aici nu este vorba de penitențe, căci acestea sunt condamnate de Dumnezeu. Acestea nu schimbă caracterul stricat al omului, caracter cu care toți ne naștem.
Citește cartea "Viața lui Iisus", și vei vedea atunci ce înseamnă a cunoaște pe Dumnezeu, și a fi cunoscut de Dumnezeu.
https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus
Atunci chiar că te vei întreba ca și ucenicii: "Ucenicii, când au auzit lucrul acesta, au rămas uimiţi de tot şi au zis: „Cine poate, atunci, să fie mântuit?"" (Matei.19:25)
Dar răspunsul nu va întârzia: "Isus S-a uitat ţintă la ei şi le-a zis: „La oameni lucrul acesta este cu neputinţă, dar la Dumnezeu toate lucrurile sunt cu putinţă."(v.27)

| Dorotheea21 a răspuns:

Realitatea in care traim este cea macro, a lui Einstein, si cred ca e vazuta la fel de ciudata de o particula subatomica, la fel cum este observat fotonul de doi observatori.
Sunt sigura ca ai inteles.
Sau nu. laughing

| Meme10Memu explică (pentru Dorotheea21):

Totusi o entitate care se poate misca cel putin la fel de repede ca fotonii si sincron cu toti fotonii poate distinge o singura parere adevarata sau o singura realitate obiectiva.

De aici si ideea ca exista un singur adevar si mai multe minciuni. Nu exista mai multe idei adevarate referitoare la acelasi subiect.

Omul nu se poate misca sincron si la fel de repede ca fotonii si de aceea in loc de o idee obiectiva singura adevarata vede doar ca exista mai multe idei subiective si nici o idee obiectiva.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dragule, ce ai gasit pe descopera.ro nu este nou, este doar prost.
Ideea asta au avut-o cei care au inventat Deconstructivismul, cu mult inainte sa ne nastem noi si descopera.ro.
Ti-am dat acest exemplu al valorii de adevar al textelor, ca sa te informezi mai bine in viitor.
Multumesc pentru comentariu. happy

| slayer09 a răspuns:

Eu sunt de parere ca viata, timpul, tot este subiectiv. De ce? Pentru ca Dumnezeu ne-a dat noua posibilitatea de a alege, a a alege binele si raul, ca la asta se rezuma viata, de a alege cum vrei sa iti traiesti viata, cum vrei sa o vezi, cum vrei sa o simti. Legile lumii nevazute sunt spuse de Dumnezeu la fel cum avem legi fizice asa avem si legi pentru suflet, adica materia nevazuta. Tu esti cel care alege. Si eu zic ca daca nu exista realitate obiectiva, acolo este Dumnezeu. De ce? Pentru ca Dumnezeu e infinit, e omniprezent, realitatea obiectiva este realitatea fara Dumnezeu, adica realitatea stiintifica, unde totul e finit. Iar adevarul este Dumnezeu, El este calea, viata, bucuria, iubirea, prin El intelegi scopul vietii. Fara El, ai realitatea obiectiva, finita plina de neajunsuri...parerea mea.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Este un lucru foarte mare ca noi sa constientizam ca realitatea noastra este una, care sigur exista, fiindca asta simtim si e imposibil altfel, insa cand ne gandim ca toata neputinta noastra de a dovedi existenta lui Dumnezeu a fost imposibila, poate pentru ca noi nu ne gandeam la faptul ca el ar avea o realitate proprie.
Iar noi stim ca in mod obisnuit nu exista mai multe realitati, insa realitatea divina sigur ar putea sa existe din perspectiva unui credincios. Ca o alta dimensiune (alta realitatea complet diferita altei realitati, nu ma refer la dimensiunile: spatiu, timp etc.) trebuie sa aiba o stransa legatura cu realitatea noastra, ca nu cumva ea sa existe si realitatea noastra sa nu poata recunoaste asta, ceea ce e imposibil, deci trebuie stabilita o stransa legatura de dovedire a motivului de existenta a realitatii aditionale; ca de fapt pentru noi realitatea divina pare a fi aditionala, cand de fapt Dumnezeu este identificat in biblie ca fiind "asemenea Luminii"; evident el nu este chiar lumina, dar lumina simbolistic vorbind semnifica o evolutie realitica spre neconceput, deoarece realitatea noastra inferioara din perspectiva religioasa nu este chiar atat de nesemnificativa incat sa nu poata sa se duca spre "neconceput", deci nu este nici un lucru chiar atat de greu ca realitatea noastra sa conceapa realitatea divina, dar tot se considera o nebunie pentru stiinta obisnuita. Insa se poate daca realitatea dovedeste ca exista o stransa legatura intre cele doua realitati, intrucat cele doua realitati sa fie de fapt aceeasi realitate, dar aceasta "evolutie exagerat-diferentiatoare, cu tenta de realitate noua (realitatea divina inconceptibila in mod obisnuit)".

Vreau sa mentionez ca eu spun idei care nu exista inca in domeniul stiintei, fiindca sunt idei personale, dar destul de greu de inteles; o sa vreau sa le spun mai mare cand ajung la facultate (ca momentan am doar 18 ani; ma pasioneaza mult scrisul, deci pentru mine literatura este dragoste divina).

Iar in Geneza se mentioneaza ca Pomul Vietii si Pomul Cunoasterii Binelui si Raului se aflau in mijlocul raiului, de ce? Fiindca realitatea noastra (Binele si Raul) fata de realitatea divina, Pomul Vietii (Imparatia lui Dumnezeu) chiar daca sunt diferite complet, totusi nu este chiar imposibil sa se conceapa intre ele, de aceea sunt unul langa altul, foarte aproape; in timp ce celelalte realitati (ceilalti pomi) sunt mai departe de cei doi pomi, realitatea noastra inferioara de realitatea superioara a lui Dumnezeu. Gandeste-te ca realitatea noastra, desi este singurul pom interzis din Eden, deoarece "na" este realitatea noastra, unde este permis si raul, dar cu maximum de echilibru in viata cotidiana, este cel mai binecuvantata realitate cand vine vorba de realizarea relatiei cu neconceputul, iar de la neconceput la neconceputul cel bun, adica Dumnezeu (Pomul Vietii).
Deci iata, prima data neconceputul, adica neputinta realitatii noastre pentru a cunoaste alta realitate se dovedeste a parea la inceput o oarecare slabiciune realitica, insa nu e asa deoarece de fapt asa se depaseste realitatea la infinit spre diferit, intrucat acest "infinit" inseamna chiar scaparea de realitatea/dimensiunea noastra vizibila (Dumnezeu este nevazut, fiindca El este in realitatea Lui speciala, nu pentru ca este una cu spatiul si ar fi imaterial; conform normalitatii de a-L caracteriza pe Dumnezeu de neconceput, El este alta realitate, asa este cel mai frumos si usor sa spunem).
Iar apoi stiim ca alte realitati par o idee indoielnica, si oarecum rea pentru realitate, dar imposibila, insa se dovedeste ca realitatea divina, este si buna, dar si imposibila, intrucat este de neconceput, insa fiindca este buna s-ar dovedi ca ar fi realitatea perfecta de diferentiere.
Deci realitatea noastra cu realitatea divina sunt intr-o relatie divina, desavarsita, si sunt cea mai perfecta relatie in existenta realitatilor.

| Meme10Memu explică (pentru slayer09):

Ce e supus transformarilor e subiectiv. Articolul din link subliniaza acest lucru. Ce e imaterial vesnic nesupus transformarilor este obiectiv. Dumnezeu e realitatea obiectiva pe care noi o putem intelege partial cautand sa intelegem pe Dumnezeu si natura sa. Asta e cheia unitatii intre oameni. Altfel lumea se va diviza si mai mult. Divizare inseamna dezintegrarea si disparitia civilizatiei umane. Diversitatea e ceva frumos dar cand nu se ajunge la niciun numitor comun atunci apare divizarea, razboiul, ura, violenta.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru slayer09):

Iar realitatea nostru, este cea structurata dupa principiile bine-rau, cu relatia existenta-inexistenta adaptabila (care este oarecum acelasi lucru cu bine-rau(raul fiind oarecum adaptat in viata de zi cu zi, ca totul are un echilibru); iar acesta este pomul cunoasterii binelui si raului (realitatea noastra); iar realitatea divina este pomul vietii, din Geneza (care daca suntem destul de inteligenti putem spune ca:
Dumnezeu fiind de neconceput, trebuie sa aiba si el o realitate, diferita de a noastra, poate cu alte legi ale fizicii, poate una care nu are chiar structura spatio-temporala etc. O realitate a iubirii divine.