| Delia888654468 a întrebat:

Daca preotul i-a spus unui enoriaș să citească din psaltire, dar nu și în zile de sărbătoare, în ajunul Bobotezei de va citi?

5 răspunsuri:
| CinevaAnonimă a răspuns:

Daca nu este sarbatoare in calendar, atunci va putea sa citeasca. Ajunurile nu se pun, din cate stiu. Doar dupa miezul noptii sa nu citeasca, desi nu cred ca este pacat Oricum, sfatul duhovnicului trebuie urmat, caci el da aceste canoane vazand nivelul duhovnicesc a fiecarei persoane in parte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Capra cu trei iezii laughing)

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Poate sa citeasca altceva(acatiste, paraclise, Scriptura, rugaciuni, etc).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Canonul zilnic de rugaciune cuprinde si Psalmi, cel putin Psalmul 50 la rugaciunile de dimineata. De ce nu s-ar citi Psaltirea in zi de sarbatoare? Unii Psalmi sunt de slava, ca 33, 44, 144, nu doar de pocainta.
E o bucurie sa spui, precum Psalmul 44:
"Scaunul Tau Dumnezeule in veacul veacului, toiag de dreptate, toiagul imparatiei Tale! Iubit-ai dreptatea si-ai urat faradelegea; pentru aceasta Te-a uns pe Tine Dumnezeul Tau cu undelemnul bucuriei mai mult decat pe partasii Tai!"
Ce frumos atesta Regele David Dumnezeirea lui Iisus Hristos: Dumnezeu a uns pe Dumnezeu cu undelemnul bucuriei (Duhul Sfant) la botezul din Iordan al Sfantului Ioan Botezatorul, cand a avut loc teofania Sfintei Treimi.
Partasii lui Dumnezeu sunt Sfintii Apostoli si toti cei care au primit darul si ungerea Duhului Sfant prin Sfantul Botez.

Tot Psalmul 44 atesta ca Iisus Hristos a fost cel mai frumos dintre oameni: "Impodobit esti cu frumusetea mai mult decat fiii oamenilor. Revarsatu-s-a har pe buzele Tale. Pentru aceasta Te-a binecuvantat pe Tine Dumnezeu in veac."

Apoi, despre preacinstirea Maicii Domnului, tot in Psalmul 44:
"Statut-a Imparateasa de-a dreapta Ta imbracata in haina aurita si preainfrumusetata. Asculta fiica si vezi si pleaca urechea ta si uita poporul tau si casa parintelui tau ca a poftit Imparatul frumusetea ta, ca El este Domnul tau...
Toata slava fiicei Imparatului este inauntru, imbracata in haina aurita si preainfrumusetata... Pomeni-vor numele tau in tot neamul. Pentru aceasta popoarele te vor lauda in veac si in veacul veacului."
Aceasta profetie a preacinstirii Maicii Domnului de catre toate popoarele este intarita chiar de ea in Evanghelia dupa Luca, cap 1. : "Iata de-acum ma vor fericii toate neamurile, ca mi-a facut mie marire Cel puternic si sfant este numele Lui". (versetele 48-49)

Iata cum le sta Biblia impotriva sectantilor care urasc pe Maica Domnului si ei mai si mint ca se bazeaza pe Biblie...
Sectantii se bazeaza pe satana si pe ratacirile si inselarile lui!

| Asly a răspuns:

Poți citi in fiecare zi din psalmii, indiferent de sărbătoare.Doar no fii păcat să citești din Biblie doar pentru că e sărbătoare, până la urmă Biblia e sfântă cu poate spune cineva să nu citești?