| Delia888654468 a întrebat:

Preotul meu dohovnic mi-a dat de citit câte o catismă din psaltire pe zi, înafară de zilele de sărbătoare și de sâmbătă și duminică
Și vreau să citesc un acatist și pentru a-l citi la început spune că ar trebui să citesc niste psalmi
Cum procedez? Citesc și catisma dată de duhovnic și psalmii de la acatist, chiar dacă duhovnicul a spus doar câte o catismă pe zi, înafară de zilele ălea in care mi-a zis să nu citesc?
Sataniștii și ateii să nu răspundă

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce nu ai inteles din ce ti a spus?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Wow, ce dileme au unii. Ce crezi ca patesti daca citesti mai mult sau mai putin? Te verifica popa zilnic? Dai test la final?

| Steregoi a răspuns:

Poti sa nu mai citesti niciun acatist. Poti citi doar Biblia si e suficient. "Crucea" sau suferinta credinciosului e mai grea decat orice Canon si acatist. Nu e usor sa ramanem curati in acest veac insa daca cunoastem scopul lui Dumnezeu putem arde in foc acatistele si icoanele si cartile de rugaciuni si crucile din lemn inutile. Viata fara pacat e cea mai fericita viata. Succes!

| Lulululescu789 a răspuns (pentru Steregoi):

Intrebarea nu este pentru adventisti.

| Mircea08 a răspuns:

Iisus Hristos a lasat crestinilor toate invataturile de care are nevoie. Singurul invatator este Iisus :
"Voi însă să nu vă numiţi rabi, că unul este Învăţătorul vostru: Hristos, iar voi toţi sunteţi fraţi.Şi tată al vostru să nu numiţi pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din ceruri.Nici învăţători să nu vă numiţi, că Învăţătorul vostru este unul: Hristos."
Ceea ce ti-a dat duhovnicul sa faci este o alta invatatura deiarece in Evanghelia lui Hristos nu se pomeneste de asa ceva, iar iisus spune :
"Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema! Precum v-am spus mai înainte, şi acum vă spun iarăşi: Dacă vă propovăduieşte cineva altceva decât aţi primit - să fie anatema!"
(Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel – 1/8, 9)
(anatema = blestemat)
"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă,
Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-4)
Orice problema are cineva, eu cred, ca trebuie sa o spuna lui Dumnezeu printr-o rugaciune deoarece altcineva nu o poate rezolva.

| gratargratar a răspuns:

Cand citesti un acatist, citesti si psalmul de inceput - care este, de obicei, Psalmul 50. Deci nu sunt psalmi, ci un singul psalm la inceputul unui acatist. Pe de alta parte, la inceputul paracliselor e psalmul 142.
Deci atunci cand citesti acatist/paraclis citesti toata randuiala asa cum e acolo in carte. Pslamul acela pe care-l citesti la inceput poti sa nu-l iei in considerare in numarul psalmilor pe care-I citesti pentru Canon. Daca ai fi citit din psaltire mai mult decat o catisma, ar fi fost altceva…

| Romanul86 a răspuns:

Canonul se face așa cum l-ai primit! Canonul poți să-l primești până la următoarea spovedanie sau pe un an de zile, sau pe mai mulți ani, acum depinde.
Acatistul îl faci cu acei psalmi el nu are legătură cu canonul. Tu te referi la Acatistul Sf Treimi, al Buneivestiri și al Domnului Iisus care sunt mai complexe.

| LOVW a răspuns:

Și toată asta pentru ce?
Vreau să-ți spun că citirea unor acatiste, psalmi ( deși sunt foarte frumoși ) nu îți aduc nici iertare, nici mântuire sau altceva.
Și n-am înțeles de ce doar în weekend n-ai voie să le citești, e scris în biblie așa ceva, chiar nu, cel ce a scris psalmii a zis : Ci isi gaseste placerea in Legea Domnului, ȘI ZI ȘI NOAPTE ( adică studiază mult ) cugeta la Legea Lui!
Eu te încurajez să citești Sf Scriptură chiar de la Geneză, acolo e adevăratul Cuvânt a lui Dumnezeu!