| Jay1 a întrebat:

Dacă pui piciorul în biserică înseamnă că nu eşti cu adevărat ateu, ci doar un lăudăros.
Un ateu adevărat care se respectă, nu merge niciodată la biserică şi nu pune intrebări religioase? Calitatea de a fi ateu este total incompatibilă cu biserica?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Valabil

35 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Asta e ateu si pastor protestant: http://nl.wikipedia.org/wiki/Klaas_Hendrikse

Iar asta e ateu si profesor universitar de Noul Testament: http://ro.wikipedia.org/wiki/Bart_D._Ehrman

| sierra1 a răspuns:

Dacă vrei să combați ceva trebuie să fii în temă - deci intrearea in biserică și intrebările sunt pentru informare și ulterior combatere in cunoștință de cauză. Ce zici?

| Jay1 explică (pentru sierra1):

Ori suntem pe deplin atei, ori nu mai suntem?

| sierra1 a răspuns (pentru Jay1):

Dacă mergi la Paris dau Milano nu vizitrezi Notre Dame sau Domul pentru că ești ateu? Ce zici?

| Jay1 explică (pentru sierra1):

Never ever! Am regulii morale, un ateu care se respectă nu merge niciodată!

| sierra1 a răspuns (pentru Jay1):

"un ateu care se respectă nu merge niciodată" (in vizită!)

mă faci să râd zgomotos

| Jay1 explică (pentru sierra1):

Tot pe ideea ta?
Loool-Nu clar ca nu, la ce ajută, mă bucur de zilele libere ca oricare altul. Pentru că sunt zile libere!

| Jay1 explică (pentru sierra1):

Prefer o baie in jacuzzi cu cineva plăcut, ce zici?

| sierra1 a răspuns (pentru Jay1):

Valabil

| sofisis a răspuns:

ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s. m. și f. Persoană care, bazată pe cunoașterea științifică și pe interpretarea materialistă a fenomenelor naturii, neagă existența lui dumnezeu sau a altor divinități și luptă cu argumente științifice împotriva religiei; persoană care nu are nici o credință religioasă.

Biserica este o cladire. Nu are relevanta, din punctul meu de vedere, ca intra sau nu in biserica. Eu daca ma duc in vizita la o moschee inseamna ca nu sunt 100% crestin-ortodoxa?

| Jay1 explică (pentru sofisis):

Nu există scuză, un ateu adevărat care se respectă, nu merge niciodată la biserică?

| Jay1 explică (pentru sofisis):

Eu personal ca ateu am ideile fixe si rigide ale tale cum sunt?

| sofisis a răspuns (pentru Jay1):

Fixismul nu are nici o legatura cu credinta in zeitati sau lipsa ei. Fixismul are legatura cu aria de cunostinte. Un om fixist este, din punctual meu de vedere, limitat. Rezulta de aici ca ideile mele fluctueaza in funstie de experienta de viata, de cunostintele achizitionate pe parcurs si de trairile personale.
Si sincer, ca ateu, daca intrii intr-o biserica, pe cine anume superi? Sau ale cui reguli le incalci? Ale tale? Ca tu ai impresia ca intrarea intr-un templu de cult te face automat partas la acel cult? Ma faci sa rad si pe mine, tot zgomotos ca si pe JAY1

| Jay1 explică (pentru sofisis):

Fixismul are legătura cu ideile omului, ori suntem pe deplin atei, ori nu mai suntem? Ce fel de persoană e care isi schimbaă ideile IN FIECARE MINUT?
SĂ RÂD MAI CU POFTĂ ACUM.-HA HA!

| sofisis a răspuns (pentru Jay1):

Daca tu crezi ca ateismul absolut este dat de faptul ca nu intrii in biserica, e clar. Nu am ce discuta cu tine,.

| Jay1 explică (pentru sofisis):

Dacă nu simti respectu personal. atunci e grav.
Ce motiv are ateu să inre in biserică?

| sofisis a răspuns (pentru Jay1):

Dar ce motiv are sa NU intre?

| Jay1 explică (pentru sofisis):

La ce religie mergi?
PENTRU NOI ATEII-Singura modalitate de a afla adevărul este prin Dovezi ştiinţifice, metoda ştiintifică, ratiunea.

| sofisis a răspuns (pentru Jay1):

Si stiintific, de ce intratul in biserica iti clatina ateismul? Nu pricep...nu iti inteleg logica.

| Jay1 explică (pentru sofisis):

Să nu crezi nimic în absenţa dovezilor.
Prefer o baie în jacuzzi., e mai de folos!
La ce religie mergi?

| sofisis a răspuns:

Nu merg nicaieri. Sunt crestin ortodoxa prin nastere. Cred intr-un Dumnezeu al meu dar sunt certata cu dusul la biserica sau cu Biblia.

| Jay1 explică (pentru sofisis):

Bine apreciez sinceritatea.
MULŢUMESC

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te duci la zoo, inseamna ca esti animal?

Daca imi moare o cunostinta si ultima ei dorinta e sa fie ingropata crestineste, o sa refuz sa calc in biserica pentru ca sunt ateu? Asta e o copilarie, nu ateism.

Cand a murit bunica-miu nu avea cine sa stea cu el la casa rece, asa ca a trebuit sa stau eu si sa primesc oameni care veneau sa-si ia ramas bun de la el. Asta nu inseamna ca m-am apucat pe acolo sa cred brusc in povesti cu fantome sau mai stiu eu ce aberatii supranaturale.

,, un ateu adevarat care se respecta''
Voi faceti concurs, care-i mai ateu? laughing
Cui rahat ii pasa daca e un,, ateu adevarat''?

| Jay1 explică (pentru anonim_4396):

Nu e obligat să fii ateu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jay1):

N-am inteles intrebarea.
Eu nu cred in nimic indiferent ca ma numesc ateu sau altfel.
Idgaff.

| Jay1 explică (pentru anonim_4396):

Nu crezi dar te respecti pe tine asta e?

| Jay1 explică:

Never ever! Am regulii morale, Un ateu care se respectă nu merge niciodată.

| Jay1 explică:

Dacă nu simti respectu personal. atunci e grav!
Ce motiv are ateu să inre in biserică?

| Jay1 explică:

Ce religie ai?

| Jay1 explică:

Prefer o baie în jacuzzi., e mai de folos.
La ce religie mergi?

| Jay1 explică:

Adevarata noutate vine de altundeva.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Daca esti crestin inseamna ca nu poti intra/vizita un templu buddhist, o manastire tibetana, o catedrala catolica? Care e sensul acestei intrebari.
Pana si un satanist modern poate intra in biserica. De ce i-ar contrazice principiile daca ele sunt ferme, validate de stiinta si argumentate?
Biserica, cum bine a spus cineva, este doar o cladire.
Si de ce ar fi mai "true" un ateu decat altul? Asta inseamna sa transformi ateul intr-un "believer". Doar crestinii se cearta intre ei si vor sa-si demonstreze cine e mai credincios, cine pupa mai multe icoane, cine se taraste in genunchi prin biserica si in jurul ei, cine trece pe sub masa, cine merge le pelerinaje si pupat moaste? Iar asta tine de cultura, educatie si mentalitate. Lucruri care, din pacate, le lipsesc multor romani. Tocmai de aceea sunt asa greu de manipulat.
Daca 50% din populatia care poate vota in Romania ar fi atee sau de alta religie, nu s-ar mai intampla rahaturile pe care le vedem zilnic pe TV si nu ne-ar mai conduce acesti grobieni. Si asta nu este doar o ipoteza, ci crudul adevar!
Religia, in cazul nostru, ne indobitoceste si ne transforma in animale ce ii urasc pe cei diferiti de ei!

| Jay1 explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

Delmo_Catalin_1984 CITESTE INTREBAREA, ai scris opusul? Tu eşti ateu sau ce eşti? sau scrii DOAR pentru puncte?

| Jay1 explică (pentru Jay1):

Un ateu adevărat care se respectă. deci e vorba de respect!
Ori suntem pe deplin atei, ori nu mai suntem?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Jay1):

Nu sunt ateu pentru ca mi se pare ca aceasta filosofie ingradeste evolutia. Se poate mai mult. M-as defini mai degraba ca un hedonist in cautarea unei realitati proprii!
Am raspuns la intrebare, dragul meu. Nu mai face pe troll-ul sau iti iei ignore.
Care puncte?

| Jay1 explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

Treaba ta vezi că esti singur troll sau nu observi după mintea ta bolnavă scrii aiureli cu îi pasă de părera ta. care nu are legătură nimic cu intrebarea mea, intrebarea e pentru ateii!