| Kristtine a întrebat:

Daca esti ateu...mergi la biserica?

Răspuns Câştigător
| Minks a răspuns:

Eu ma duc ca sa ma distrez, mai e si gratis happy.

29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Probabil ca merg si ei ocazional la o nunta sau la un botez.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Eu sunt ateu, merg ocazional la o nunta sau botez.

| MMihai a răspuns:

Nu.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu merg. Ce sa caut acolo? Ori suntem atei, ori nu mai suntem.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@AnnaDee: Ateismul NU este o religie, deci NU are ritualuri. Poate ar fi bine, cand iti dai cu parerea despre ceva, sa stii mai bine despre ce-i vorba.
Si, in alta ordine de idei, mersul la biserica nu te face automat adept al unei religii. Asta ar insemna ca, in momentul in care am vizitat Notre Dame, sa fi devenit, automat, catolica.

| chelstone a răspuns:

Merg la biserica in aceiasi masura in care ma duc la moscheie, si cu acelasi scop, adica in scop turistic, unele catedrale sau biserici din europa reprezinta adevarate opere de arta, au fost concepute de mari artisti ai lumii. Asa ca de ce sa nu vad Sinagoga de la Budapesta, Domul din Milano, Catedrala de la Notre Dame din Paris, Catedrala sf stefan din Viena?! Bisericile pentru mine nu reprezinta decat atractii turistice.

| Paulla a răspuns:

A fi ateu înseamnă a crede în nimic, a nu se rugă la nimic. Eu sunt propriul meu Dumnezeu, ce să caut la Biserică?
Excepţie făcând la o nuntă sau la un botez, cum a zis şi Ema.

| Trinitas a răspuns:

Unii se mai duc la biserica si de ochii lumii.

| Ecea a răspuns:

Hm,unii se mai duc de distractie.
Eu personal am alergie la mirosul de biserica, si ma simt putin straniu in acea incapere, mi se face rau de la mirosul de tamaie combinat cu babe transpirate.
Cand mai vad ca miliarde de oameni pupa aceleasi icoane(complet neigienic) si ingenunchiaza pe acolo ma oripileaza.

Acum 7-8-10 ani mai intram in biserica,mi se parea tare. dadeam foc la babe,aprindeam o tigara de marijuana de paste cand se dadea lumina(sa imi luminez mintea),lipeam guma de mestecat la babe in par si chestii de-astea,era funny pe atunci,acum nu mai am ce cauta acolo, am imbatranit.

Insa ma duc destul de des sa vizitez biserici, mi se par fascinante unele prin arhitectura lor, in special cele catolice.
Chiar de curand am urcat si coborat 1 km pentru a vizita o biserica situata pe o stanca din oceanul atlantic.

| Klepto a răspuns:

Ma duc sa vad cum acei iconofili si moastelofili, ling incoane, fac dragoste cu moaste si cum fac matanii in tandem.

| Rapplex a răspuns:

Daca ai pasit in biserica, asta te face credincios? La urma urmei e doar o constructie cu turnulete, picturi, icoane etc.La fel cum nici computerul nu te face ateu(ca doar e dat de stiinta), la fel nici biserica nu te face credincios.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Da eu ma duc la fiecare inviere sa ma revad cu vechiiii colegi, stam 5 minute si apoi plecam la o distractie!

| DorelSudoru a răspuns:

Poi daca ai prea multi bani si n-ai ce face cu ei du-testraight facestraight facerisipa de bani si timp de ce sa mergla biserica

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ei nu cred în nimic divin, așa că nu merg la biserică.
Pa, pa.

| MoonLight a răspuns:

Draga Chr,
Un ateu nu merge la biserica pentru a se ruga.El considera ca nu are ce face acolo. Asa consider si eu. Biserica pentru mine este un loc unde peretii sunt pictati si exista multe icoane. In excursii intru prin manastiri ca sa ma uit la diferitele picturi de pe pereti, nu ca sa ma rog. Saptamana trecuta chiar mi-a facut un bosorog observatie, cica de ce nu imi fac si eu cruce sau nu ma rog. Parca asta e problema lui.

| BubblesDoubleS a răspuns:

Ateii sunt cei fara de religie de accea nu au ritualuri, deci...nu nu merg la biserica. in plus ce sa caute acolo? Plictisitor, plictisitoorr, exista milioane du lucruri mai interesante.
Insa mai sunt si cazuri in care unele persoane (ateiste) sunt obligate sa mearga de dragul parintilor, sau din teama de a nu suspecta ceva preotul si-apoi sa de-a de necaz.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna seara! cred ca si noi suntem uneori atei, sunt multi care merg la biserica doar sa ii vada lumea ca sunt prezenti la biserica, apoi cand ies pe usa bisericii, incep barfa, ca aia e asa, ala se uita la aia, si tot asa... uneori gandesc ca nimeni nu are credinta adevarata...in general ateii nu merg la biserica, dar cum lumea e schimbat-oare de la o zi la alta, te poti astepta la orice in ziua de azi.

| Infernia a răspuns:

Nu. Nu isi are rostul intrebarea ta. De ce sa mergi daca nu crezi?

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Decat daca urmaresti ceva.

| Nyghtshadow a răspuns:

Mergi in vizita ca sa ii admiri arhitectura dar nu ca sa te rogi. In fine, unii se duc pentru socializare fiindca mai dau de lume cunoscuta.

| andras14 a răspuns:

Pai ce mai cauti in biserica daca nu crezi in DUMNEZEU? acolo e casa Lui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar si unii atei merg la biserica, unii de curiozitate altii temporar isi dau seama ca de nu cred in nimic sunt ca si pierduti.
Oamenii se mai schimba, unii dintre atei devin credinciosi si poate mai evlaviosi decat unii care au fost de-o viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci să îţi iei lumânări când ai rămas fără lumină, să îţi iei bunica acasă când ţi se face foame, mai joci cu preotul o tablă, chestii d-astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa fac la biserica?

| annkaa a răspuns:

CEau:*
eu stiu ca nu merg pentru ca ateii nu cred in dumnezeu, in nicio religiehee hee

| SalamdePorcpentruTriviaAmuzante a răspuns:

A fi ateu inseamna sa nu crezi in Dumnezeu, sfinti, Iisus Hristos si normal ca nu ai sa mergi la biserica.

| stweety10 a răspuns:

Ateu inseamna un om care nu crede in Dumnezeu, deci nu, nu merge la biserica, nu se roaga, nu se inchina, nu face nimic din obiceiurile crestinilor.

| AnnaDee a răspuns:

Salut!
Ateii sunt cei care nu cred in Dumnezeu, corect?
Teoretic, nu merg la biserica. Probabil ca au locurile lor unde se intalnesc si isi savarsesc ritualurile? Cel mai bine este sa intrebi un ateu.
O zi buna iti urez!

| XOXOyoXOXO a răspuns:

Nu merg ca ei nu cred in Dumnezeu