| Moisie a întrebat:

Daca religia crestina spune ca Dumnezeu Tatal ceresc, mai are un alt fiu in cer, care este tot un Dumnezeu ca si el sa intelegem ca religia crestina este o religie politeista si nu una monoteista?
Si daca are un fiu in ceruri care este tot un Dumnezeu ca si EL, cu cine l-a facut?
Pentru ca nu-i asa nimic nu exista fara sa fie facut de Dumnezeu?

9 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu exista dintotdeauna.
SFANTA SCRIPTURA o mentioneaza in mai multe randuri:

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos),, Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

| Moisie explică (pentru milan9):

Nu exista "intotdeauna"!
Timpul la fel ca spatiul au aparut in urma expoziei primare!
Unde a fost Dumnezeu cand a explodat Big Bangul?
Stii tu sau il lasi pe Miheia sa raspunda, ca el e mai primitiv si stie mai putine, adica crede mai mult!

| Moisie explică:

Fals! De "existat" "exista" mii de Dumnezei, dar din pacate absolut nici unul nu este compatibil cu verbul "a exista" asa ca i-am pus in ghilimele pentru ca nu corespund definitiei!
In plus de asta, ca Isus, exista miliarde de Dumnezei, adica "dumnezei" care au fost in viata lor dulgheri, zidari, si alti meseriasi, dar unul trebuie sa recunosc ca niciunuia nu i-a venit ideea sa se lase sacrificat ca un bou sau in locul unei vaci!
Evrei 9.13. Căci dacă sângele ţapilor şi al taurilor şi cenuşa
junincii, stropind pe cei spurcaţi, îi sfinţeşte spre curăţirea
trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos!

| Crâstoşelul a răspuns:

Religia e o planta

| Moisie explică (pentru Crâstoşelul):

Si religiosii ce sunt?
Legume?

| Crâstoşelul a răspuns (pentru Moisie):

Morcovi

| Moisie explică (pentru Crâstoşelul):

Deci asa se explica ca religia este o ciorba facuta dupa o reteta gresita!

| 1man1 a răspuns:

Apreciezi ca ridici o problema la care ar trebui sa mediteze fiecare crestin si anume aceea daca suntem monoteisti sau politeisti. Dupa ce evreii, crestinii timpurii se inchinau unui singur Dumnezeu, ne trezim ca acum se vorbeste de doi sau chiar trei dumnezei. Dogma treimii spune ca Tatal si Fiul sunt egali, ori in IOAN 14:28 insusi Isus recunoaste ca "Tatal este mai mare decat Mine". Unii ar putea spune ca Isus la acea data era pe Pamant, era om si era normal sa declare asta, dar la 1 Corinteni 11:3, Biblia ne vorbeste deja de situatia cand Isus era inviat la cer si ne prezinta o ierarhie in care ne spune "Dumnezeu este capul lui Cristos". Eu nu sunt egal nici cu directorul meu, altii se vede ca sunt. Vezi 1 Corinteni 15 : 27, 28; Deuteronomul 6:4, Isaia 43:10 (partea b).
„Creştinismul a derivat din iudaism, iar iudaismul era strict unitarian [având credinţa că Dumnezeu este o singură persoană]. Drumul de la Ierusalim la Niceea poate fi numit cu greu un drum drept. Doctrina trinitară din secolul al IV-lea nu reflecta cu exactitate învăţătura primilor creştini despre natura lui Dumnezeu; dimpotrivă, ea reprezenta o deviere de la această învăţătură". — The Encyclopedia Americana (1956), vol. XXVII, p. 294L
Desigur subiectul e mult prea amplu pentru a-l dezbate noi aici. E foarte important sa analizam orice subiect biblic fara idei preconcepute si tinand cont de contextul intregii Biblii.

| Moisie explică (pentru 1man1):

Raspuns corect!
Dar atunci cand vorbesti despre "contextul" Bibliei, te referi la contextul original al textului in religiei din care a fost luat, sau la contextul marsavit al noii religii care are la baza scriptura unei alte religii?