| Exilee a întrebat:

Daca religiile pot desparti, spiritualitatea uneste?
De ce?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Aplicarea normelor Bibliei ii face pe oameni mai buni si cei care sunt in religia adevarata sunt uniti indiferent de locul in care se afla pe pamant, uniti in aceeasi gandire si invatatura.Ioan13:34,35

11 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Puţin greşit, dacă spiritualitatea este un ansamblu de idei și de sentimente care caracterizează un popor, o națiune din punctul de vedere al vieții spirituale, al specificului culturii sale acest lucru implică automat şi religia.

| RAY a răspuns:

Eu cred ca o credinta care sa multumeasca pe toata lumea lucru greu de facut, sa spunem o credinta crestina desi toate religiile au o biblie sunt multe religii
ateismul cred ca uneste oamenii, indoiala uneste lumea religile le desparte

| RAY a răspuns:

Amuzant, eu acum vad How Not to Live Your Life-Sezo

| Mădă0611 a răspuns:

Tu vrei neaparat sa demonstrezi ca teistii "ie" buni si ateii "ie" naspa, a? Nu iti prea iese, adica nu iti iese deloc. laughing Spiritualitatea si religia sunt cam acelasi lucru, iar cat timp o sa existe religii, oamenii o sa fie despartiti sau chiar omorati din motive prostesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Spiritualitatea adevarata nu are legatura cu religia, ci ea inseamna cunoasterea.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

SPIRITUÁL1, -Ă, spirituali, -e, adj. 1. Care aparține spiritului (I 1), privitor la spirit; ideal, imaterial; sufletesc; intelectual; p. ext. cultural. 2. Inteligent, deștept, ager; dotat cu umor. ♦ Care oglindește, exprimă, denotă inteligență, istețime, umor. 3. Care aparține religiei sau bisericii; bisericesc, religios; duhovnicesc. ♦ (Substantivat, m.) Duhovnic. [Pr.: -tu-al] – Din fr. spirituel.

Are mai multe sensuri, la care crezi ca s-a referit? Eu cred ca la 3.

| Lizzu a răspuns:

-Religiile sunt inventate de om,inventie omeneasca pentru a explica lumea si din nevoia de a se ghida dupa ceva in viata.
-Spiritualitatea,dupa parerea mea,este ceva mai presus de om,ceva care uneste oamenii ca un lant invizibil.
Pentru ca- vrem, nu vrem, toti suntem unu, facem parte din acelasi intreg, din aceeasi constiinta. Avem ceva comun care ne leaga mai presus de lumea fizica in care traim acum.

| reihiuke a răspuns:

Depinde ce intelegi prin spiritualitate. Daca ea este esenta religiei si ceea ce religiei ii lipseste, atunci da.

Răspuns utilizator avertizat
| robroy a răspuns:

Dumnezeu nu a facut religiile...

Întrebări recente