| DanionM a întrebat:

Dacă se acceptă faptul că omul este rodul educaţiei pe care o primeşte, care mai rămâne atunci spaţiul responsabilităţilor proprii?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amesteci rolul social al omului, si faptul ca el este un produs al societatii cu faptul ca omul este o creatura si spirituala.trupul vrea ale lumii si sufletul ale lumii spirituale.sant nazuinte diferite pe care numai foarte rari oameni le aduc la numitor comun ei chiar fiind adevarati oameni.tu le-ai separat si vrei un raspuns complet. responsabilitati fata de cine si fata de ce? ca omul este complex si responsabilitatile la fel.

| Tomanecre a răspuns:

Responsabilitatile proprii sunt cele pe care i le scoate in cale problemele vietii si i se pretinde asumarea lor tocmai de catre familia si societatea in care traieste, iar raspunsul lui fata de aceste pretentii de responsabilitate sunt conforme cu nivelul sau de educatie si de pregatire pentru viata!
Deci problema ai pus-o gresit, pentru ca tocmai educatia se face tocmai cu scopul pregatirii in vederea asumarii propriilor responsabilitati!