| SG1995 a întrebat:

De ce omul nu poate accepta faptul că e un simplu animal ca celelalte?

18 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Vrea sa se creada superior, dar e vai de capul lui.

| SilentRain a răspuns:

Noi oameni platim taxe si impozite, deci suntem mai cool decat animalele

| SG1995 explică (pentru SilentRain):

Ce e o taxă? E un consens social, ca să susțină un sistem economic creat de om.

| SilentRain a răspuns (pentru SG1995):

Exact, animalele nu sunt capabile de asta, deci noi suntem diferiti fata de animale

| SG1995 explică (pentru SilentRain):

Nu și biologic, asta dacă nu te consideri amibă sau plantă.

| minrest a răspuns:

Ba poate accepta fara probleme asta, DACA nu are o ideologie care sustine contrariul; respinge faptul ca e un animal numai din pasiune ideologica.

| Hammurabi a răspuns:

Păi, când vor reușii caprele să facă un calculator pe care să-l folosești tu ca să pui întrebări d-astea ciudate, voi fi și eu de acord că omul e un animal simplu ca toate celelalte.
Pentru că dacă mă adresez ție cu "măi animalule" după cum spunea un mare om politic în viață, n-o să te simți deloc flatat.

| SG1995 explică (pentru Hammurabi):

Presupun că tu crezi plantă, sau vreau specie de amibe.

| Hammurabi a răspuns (pentru SG1995):

De ce? Ți-e greu să faci deosebirea între "mamifer" și "animal"?

| SG1995 explică (pentru Hammurabi):

Animal fine de latinescu anima, și înseamnă viață, dar morfologic sunt mamifere, secretăm lapte (femele) fatăm pui vii (din nou doar femele) și am pilozitate nu solzi, excepție liliacul care e fără păr, și ornitoringul care face ouă.

| syd2 a răspuns:

Desigur, dar daca ai ferrari laughing esti zeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate nu-i place ce tipologie de animal e.

| sopranaCadaverica a răspuns:

Un simplu animal?! Sa nu exageram. Daca citim numai despre Terente si vizionam regulat Las Fierbinti, normal ca avem impresia asta. Si eu as avea-o.
Citeste si tu despre edificiile antice si moderne, despre recorduri mondiale (serioase), despre descoperirile ce privesc tehnologia, medicina, astronomia, fizica - stiinta in general, mai ales cele recente, despre psihologie/psihanaliza, despre creatii artistice - sculptura, arhitectura, pictura, tehnici de desen etc. Omul nu e Dumnezeu, dar ti se va insenina parerea.

| SG1995 explică (pentru sopranaCadaverica):

Biologic e un simplu animal, diferența de noi și alte specii în constă că noi aveam ne putem folosi inteligența în problema cauză efect, iar imaginația, ne-a adus creativitatea, și ideea de viitor.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Din cauza mândriei și raimi noastre

| SupMates a răspuns:

Deoarece termenul animal nu este ce crezi tu!
Termenul de animal este creat de om si exprima orice alta fiinta de pe pamant în afară de oameni!
Om este denumirea speciei noastre!
Acum ai înțeles?

| spydy0009009 a răspuns:

De ce jignesti animalele? omul este mult mai crud decat animalele happy

| SG1995 explică (pentru spydy0009009):

E vorba de biologie nu de cruzime mno.