| WholeWorldTeam a întrebat:

Dacă Sfanta Lumina de la Ierusalim e falsă, de ce nu arde în primele minute.Adica te dai cu ea pe mana sau faţă si nu te arzi.Astept pareri.

45 răspunsuri:
| ArseniePapacioc a răspuns:

Nu arde pentru ca e Sfanta, nu are cum sa fie falsa.

| Jardelin a răspuns:

Nu e falsa! Se incearca tot felul de explicatii, insa niciuna nu s-a confirmat pe deplin. Necredinciosii se zbat sa dovedeasca ceva, dar minunea ramine.

Mai este o minune care se intimpla la ortodocsi, mai putin cunoscuta. Mai jos un scurt videoclip:

http://www.youtube.com/watch?v=FQ6getCfxBE

| RAY a răspuns:

Iounut preotul aprinde lumanarea acolo inautru sau e fosfor alb care se aprinde la contacul cu aerul

| Zenit313 a răspuns:

Dureaza cateva minute ca fosforul sa se consume prin ardere!
Flacara nu te arde in acest timp!

http://www.youtube.com/watch?v=LSDaqVuP1QM

Terminati cu farsa asta penibila, este demonstrat de mult ca este o inselatorie stupida!

| Jardelin a răspuns (pentru RAY):

Pina la urma cum e ray, o aprinde preotul sau se aprinde singura pentru ca e cu fosfor?

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Din moment ce preotul iasa cu lumanarea deja aprinsa ce e asa mare minune

| RAY a răspuns (pentru Zenit313):

Ce nu face omul pentru banii, isi dai seama ca toate minunile astea sunt de fapt aducatoare de banii

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Nu trebuie sa aprinda lumina de paste daca ar exista un dumnezeu si sa cada mancare din cer pentru cei infometati si voi crede

| king4aday a răspuns:

Cum adica nu arde in primele minute? Sunt curios ce om rezista cu mana in foc chiar si un singur minut. Lumina de la Ierusalim a fost divedita deja falsa. Lumanarile sunt date cu fosfor alb care, dupa cateva minute intrand in contact cu aerul se aprinde. E simplu ca buna ziua. Lumanarile aduse de acasa n-o sa se aprinda, trebuie sa iei de la biserica. Asta spune destule. laughing

| Calininio a răspuns:

Probabil pentru ca in primele minute provine dintr-o substanta chimica ce produce foc ce nu se extinde. Apoi, dupa minutele acelea, flacara ajunge la sfoara, care arde normal. O fi si greu... raised eyebrows

| Jardelin a răspuns (pentru king4aday):

Bai inteligentule, INCA nu s-a dovedit nimic! Nu vorbi prostii! Ceea ce debitezi tu sint doar niste ipoteze!

| king4aday a răspuns (pentru Jardelin):

Invata chimie si mai vorbim, bai crestine. laughing

| relian a răspuns:

Sa creada naivii ca e ceva sfint si sa isi goleasca buzunarele, apoi sa mai povesteasca si altora cind ajung acasa si uite asa biserica aia sa isi faca clienti.Tu de reclama ai auzit? Ei cam acelasi lucru este si aceasta flacara aprinsa de niste banditi de popi care traiesc pe spatele unor naivi. Daca vrei te pot face sa arzi tu tot asa pe corp si vei vedea ca nu te arzi absolut deloc.Si asta nu la Ierusalim ci oriunde.Si cum spunea cineva pe aici normal ca este o flacara adevarata nu este falsa, dar e ceva normal nicidecum sfint cum a continuat persoana ce a zis. Sfinta e pentru cum am zis naivi care contribuie cu maruntei la biserica.

| Serenade a răspuns:

Pana sa veniti cu o astfel de dovada a existentei lui Dumnezeu, eu zic sa incercati sa convingeti cele peste 2 miliarde de crestini care nu apartin cultului ortodox, de autenticitatea focului facut de Dumnezeus in persoana.

| Zenit313 a răspuns (pentru Jardelin):

Trebuie sa mergi pe la biologie,se vede ca ai chiulit mult!
Nu stii absolut nimic despre reptile si mai ales acea specie de reptile.

Trebuie sa accepti adevarul asa cum este el, indiferent ca iti place sau nu!

Nineni nu fuge de adevar, nu inteleg de ce ai impresia ca suntem contra adevarului.
Daca sunt dovezi, in secunda 2, imi schimb radical parerea!

| Jardelin a răspuns (pentru king4aday):

Bai maimutoiule, nu are legatura cu cita chimie stiu eu! Eu am spus un adevar simplu si clar: nu s-a dovedit nimic! Casca ochii la ce scriu, iti mai spun odata, nu s-a dovedit NIMIC! Stii ce-i aia nimic? Tot ce ai vazut tu prin tot felul de clipuri sint doar ipoteze legate de ceea ce s-ar putea intimpla in Sfintul Mormint!

| king4aday a răspuns (pentru Jardelin):

Apropo, s-a demonstrat chiar si in direct la o emisiune din Grecia chestia cu fosforul alb.
"If phosphorus is dissolved in an appropriate organic solvent, self-ignition is delayed until the solvent has almost completely evaporated. Repeated experiments showed that the ignition can be delayed for half an hour or more, depending on the density of the solution and the solvent employed. chemical reactions of this nature were well known in ancient times, quoting Strabo, who states "In Babylon there are two kinds of naphtha springs, a white and a black. The white naphtha is the one that ignites with fire." (Strabon Geographica 16.1.15.1-24) He further states that phosphorus was used by Chaldean magicians in the early fifth century BC, and by the ancient Greeks, in a way similar to its supposed use today by the Eastern Orthodox Patriarch of Jerusalem." Michael Kalopoulos un scriitor si istoric de religie

| Jardelin a răspuns (pentru Zenit313):

Ia sa te vad, tu ce stii despre serpii respectivi? Dar nu mai bine ai vrea sa trimiti tu un referat care sa cuprinda explicatiile tale direct la Patriarhia Greceasca?

| king4aday a răspuns (pentru Jardelin):

Ok, eu nu o sa ma cobor la nivelul tau de crestin sa te jignesc cand sunt lipsit de argumente. Pentru tine sa fie adevarat atunci. Sa ai o noapte linistita, de la un ateu.

| Jardelin a răspuns (pentru king4aday):

Bai, tu esti normal la cap? De cite ori sa-ti spun ca nu s-a dovedit nimimc? Ala pe care l-ai vazut la televizor a demonstrat cu se poate aprinde o luminare folosind fosfor, dar nu a putut demonstra ca popii aia care se baga in mormint au la ei asemena luminari! Pricepi? Spre exemplu eu pot demostra practic cum s-a infaptuit o crima, dar mai ramine sa dovedesc ca suspectul a folsit metota demonstrata de mine. Pricepi? Asa e si cu luminarile popilor. NIMENI nu a putut demonstra ca popii au la ei luminari cu fosfor sau alte smecherii. Si cum i-am spus si lui Zenit, pina nu se dovedeste ca este o farsa, minunea ramine minune!

| Zenit313 a răspuns (pentru Jardelin):

Degeaba iti spun ca oricum nu o sa iei in considerare, o sa ma contrazici cu un simplu "NU" si tot tu o sa spui ca nu am argumente sau dovezi.

Patriarhia neaga orice pentru ca trebuie sa faca bani.

Au fost multi care au incercat sa le explice, dar ei stiu mai multa stiinta ca cei care si-au dedicat viata cercetarilor.

| Jardelin a răspuns (pentru Zenit313):

Hai spune atotstiitorule, cum e cu serpii? Voi avea rabdare sa-ti citesc explicatiile, te asigur! Uite, de data asta nu o sa te contrazic! Hai da un search rapid pe google ca acusi ma duc la culcare!

| Zenit313 a răspuns (pentru Jardelin):

Citeste ceea ce am scris mai sus si te poti duce la culcare! happy

| RisenLight a răspuns (pentru Jardelin):

Discutabila minune...si personal nu am mai vazut-o si multumesc mult pentru ca ai pus link-ul

| RisenLight a răspuns:

2 intrebari pentru acesti oameni ce se zbat pentru nimic :
1.in link-ul acela in care zenit313 la pus nimeni nu atinge acea lumina pe care au facut-o in studio... de ce?
2. Daca este demonstrat de mult ca aceasta este cauza minuni de ce inainte sa intre patriarhul Ierusalimului in mormanul Domnului este cercetat de catre politia iudaica (care dupa cum stim se opune Crestinismului) si este dezbracat pentru ca nu cumva sa nu aiba la el vreo sursa de foc(si aici deja v-ati cam contrazis fiindca fara sursa de foc nici fosforul nu se poate aprinde inteligentilor) la el personal sau prin tot mormantul Domnului. Deasemenea stim ca doar patriarhul intra dupa ce este cercetat si el si locasul de cult inauntru fara a fi insotit de nimeni.Acum se ridica intrebarea big grinaca aceasta inselaciune se stie de mult timp, iar politia iudaica il controleaza "la sange" pe patriarh incluzand tot incepand de la lumanari pana la insusi patriarhul si locasul de cult, de ce aceasta minune continua sa apara in fiecare an de 2000 de ani pana in zilele noastre fara intrerupere?

| king4aday a răspuns (pentru Jardelin):

Tu esti cel care crede in Mos Craciun si minuni, nu eu. Asa ca, oare eu sunt cel dus cu capul? laughing Pentru mine o minune e ceva ce nu se poate explica. Din moment ce pentru Lumina Sfanta exista o explicatie foarte usora, recunoscuta in cartile vechi chiar de cei care practicau aceasta "minune", nu mai are gust de minune. Ala de la televizor a facut totul cum scriau cartile de pe vremuri. Pricepi? Ma indoiesc... Ce alta dovada vrei cand chiar popii recunosc asta in scrierile lor vechi? Ti-am dat citatul de mai sus. Deja din secolele I.e.n. se practica si se cunostea metoda. Ca acum biserica face minune din ea pentru creduli, e alta treaba. Ce sa mai examinezi cand treaba e recunoscuta? Strabo, un istoric antic, a scris in detaliu despre metoda. Sa demonstrezi ceva ce s-a demonstrat cu secole in urma? Anyway, nu-mi mai pierd timpul cu tine ca n-are rost.

| relian a răspuns (pentru Jardelin):

Nu va mai certati aiurea.Nici tu nu ar trebuie sa crezi astfel de basme pina nu se verifica.Acei popi ar accepta ca cineva din afara sa intgre cu ei sa le aduca altu o luminare si sa stea linga ei tot timpul? Uite eu merg acolo dau doar un ex si le duc eu o luminare luata de la un magazin si intru o dau si stau linga ei alaturi tot timpul pina se aprinde.Accepta acei preoti acest lucru? Sau na sa nu zica ca eu poate nu cred sa intri tu daca esti credincios dar la fel sa duci tu o luminare.Asa se face cind vrei sa demonsgrezi ceva.Asta apropo de comparatia cu o crima.Aia care urmeaza sa investigheze acea crima sint lasati la locul faptei.Sa faca si preotii aia asa si dupa te asigur ca toti vor crede dupa si vor avea adepti miliarde.Cum vrei tu sa dovedeasca cineva ceva daca nu are acces acolo? Nu te lasa pur si simplu sa stai linga ei sau sa mergi cu ei la acea luminare.Sau ei nor sa accepte o alta luminare data de altcineva chiar de ala sa zic o sa fii tu un mare credincios.Atunci va trebuie sa te ingtrebi de ce nu accepta asa ceva? Cum pot eu sa dovedesc ca nu este adevarat sau adevarat ceea ce ei fac daca nu am acdes acolo la locul faptei.Nu te mai lua dupa ce spune popa.Scuze ca intervin dar eu asa vad lucrurile si logic.Trebuie sa ai acces la locul crimei ca altfel nu vei putea dovedi nimic.Acolo gasesti dovezi, resturi etc care te va ajuta sa dovedesti ce sustii.Numai bine si scuze daca am spus ceva sa te deranjeze

| relian a răspuns (pentru RisenLight):

Ce inteligent esti tu.Se pare ca te contrazici singur, ori nu ai notiuni de chimie.Mai cauta mai studiaza si dupa afirmi ceva.Doar vorbeste gura fara tine se pare.Afla ca chestia aia se aprinde fara o sursa de foc asa cum tu crezi.Acea luminare este data cu acel fosfor si i se mai adauga ceva pentru a nu lua foc imediat, ceva care intirzie procesul un anumit timp.Atita timp cit luminarea este pusa undeva in absenta oxigenului ea nu va lua foc.Cind este scoasa in prezenta oxigenului ia foc singura fara chibrituri sau ce mai crezi tu ca e.De un tub de oxigen ai auzit? Ei mergi tu si da acolo la robinet cu grasime si dupa daca mai tgraiesti sa imi spui cum sa aprins acea grasime si tubul a explodat fara sa aprinzi ceva.Se vede ca nu prea ai trecut pe la socala. Apoi acele autoritati de care spui ca vin sa controleze, nu te intrebi ce motiv ar avea ei sa spuna adevarul? pai daca ar spune adevarul sar mai duce cineva in israle pentru chestia asta? Citi turisti ar pierde statu si asa mai departe.Tot interesul lor este sa aduca lume acolo care va trebuie sa plateasca un hotel, sa manince si asa ma departe.Deci toti acesti oameni care merg acolo acesti naivi contrinbuie la bugetul local si doar sa fii idiot sa arati uitati fratilor vedeti ca va minte preotii vostri.Pai ce faci iti tai singur banii pentru ce? Mai pune si gindeste si tu singur nu doar lasa popii sa gindeadca pentru tine.Dzeu de aia ti-a pus capul pe umeri sa giondesti tu cu el, ca altfel iti punea acolo altceva.Numai bine si sper sa nu te superi ca am intervenit si eu.

| MMihai a răspuns:

Se folosește o asociere fosfor roșu și fosfor alb!
Lumina solară focalizată, aprinde fosforul roșu, și de la fosforul roșu se aprinde fosforul alb!
Se poate să se folosească și alte combinații, despre utilizarea fosforului alb s-a tot vorbit!
La un anumit moment al slujbei, se trimite o lumină focalizată!
Nu cunosc exact mizeria că nu am fost acolo caută pe net escrocheria cu Lumina de la Ierusalim
http://www.descopera.ro/......nselatorie
http://isus-revine.blogspot.ro/......herie.html
http://www.fara-secrete.ro/......estinilor/
http://www.bestwap.ro/......m--23401/2
http://en.wikipedia.org/wiki/Holy_Fire
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=pd-o8ineMuE
http://relijournal.com/......uf-bOggaKw
http://www.ateistblog.com/......light.html

| William a răspuns:

Stai sa vezi acum ateii cum vin formule chimice si tot felul de substante laughing degeaba incerci tu sa ii convingi ca exista Dumnezeu, ateii raman atei pana mor (cei mai multi).