| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

"Lumina sfanta" care se aprinde in fiecare an la Ierusalim nu arde timp de 33 de minute?Ati fost acolo? E adevarat? Imi amintesc ca mai vorbeau niste cunostinte si parca ziceau la fel.Ca bagau mana in foc si nu pateau nimic.Dar pe o perioada determinata de timp.

13 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

N-am fost. In schimb am auzit de la cineva care a fost pe 19 iulie pe Tabor de modul cum s-a format norul, desi nu erau nori pe cer.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

A fost bunica mea si cativa verisori si e adevarat + filmarile

| Exilee a răspuns:

Sigur ca este!

| ErrorFound a răspuns:

As baga mana in foc oricum.
N-am fost niciodata, dar slavita fie fizica anticilor! big grin

| iurii75 a răspuns:

Şase grupări „creştine" au control asupra Bisericii Sfântului Mormânt din Ierusalim, despre care se spune că este construită pe locul unde a fost înmormântat Isus. Între ele a existat mereu discordie. În 2006, revista Time a prezentat cazul călugărilor care „s-au luptat ore întregi lovindu-se cu suporturi uriaşe de lumânări". Întrucât nu au încredere unii în alţii, călugării i-au încredinţat cheia bisericii unui musulman.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Mi se rupe de propaganda vaticanului. Ca parca daca chiar ar exista vreo divinitate ar aprinde luminite pe pamant. logica de crestini

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Vezi aici (in special de la 7:15 min.): http://www.youtube.com/watch?v=9716PwEs4aU

Cele bune!

| Ioanantonia a răspuns:

Se aprinde din senin la o anumita ora..am auzit si eu, nu am fost dar mi-as dori foarte mult sa merg.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Ioanantonia):

La luterani nu se aprinde? de ce doar la ortodocsi? incearca doar sa gandesti logic, bineinteles nu trebuie sa si reusesti

| Jardelin a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Las-o frate ca e intr-o confuzie totala! Mai devreme spunea ca e luterana, dar ca se duce la biserica penticostalilor, apoi declara ca e crestina dupa evanghelie!

Iar preocuparea eu majora este daca diferenta dintre protestanti si neoprotestanti e mai mare decit cea dintre ortodocsi si catolici!

| Ioanantonia a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Nene Cosmin..esti cu capu'? Esti pornit pe toate celelalte religii vad. Nu fii habotnic, Domnul Isus Hrsitos nu incuraja asta, cu atat mai mult ca eu am venit cu argumente tu doar tr-ai certat happy!

| Dandanache a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Au incercat luteranii sa o aprinda si nu le-a iesit? Logic vorbind, nu toti care au incercat sa faca arme nucleare au si reusit asta.

| casian_6565 a răspuns:

Din caye stiu episcopul Ierusalimului intra in mormant peste care este biserica este inchis acolo si se roaga si dintr o data vine o lumina si trazneste in lumanare dar nu se stinge adica esenta focului se pierde doar cateva secunde e "sfant" apoi devine foc normal asa am auzit eu