| anonim_4396 a întrebat:

Daca stam sa ne gandim putin si sa rationalizam, am putea spune ca "iazul de foc" este o credinta care vine din religia greaca?
Adica Isus a fost evreu deci evreii credeau in seol.Dotrina vietii vesnice e data de Isus cand el isi incepe lucrarea, dar Saul din Tars cand merge in Grecea ea credinta Hadesului. Conform mitologie grecesti hadesul e locul unde sufeltele merg dupa moarte.

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Şi în Vechiul Testament există Scheolul, locul îndepărtării veşnice de Dumnezeu. Nu era nevoie ca nimeni sa se inspire de la nimeni. Sunt doar reminiscenţe ale revelaţiei primordiale începutge prin Adam şi Eva.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cred ca rationalizezi prea mult, Dumnezeu e nelimitat, daca tu supui gandirii limitate ceva nelimitat sigur iti da cu virgula

| anonim_4396 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Daca o fi un Dumnzeu cu siguranta nu e YHAWE.

| anonim_4396 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

"Cred ca rationalizezi prea mult"
laughing Pe bune mai bine sa rationalizez prea mult decat sa fiu un idiot.

| nogomani a răspuns:

Pai nici nu exista in VT o tortura eterna, asta este o creatie a NT care vine la pachet cu vestea buna laughing. S-ar putea sa fi fost influintati de greci.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru nogomani):

Ignorantule. Meriti sa taci daca nu sti.

"Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la viaţă veşnică, iar alţii spre ocară şi ruşine veşnică" (Daniel 12:2)

| nogomani a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

"Meriti sa taci daca nu sti."
Eu as fi spus ca merit sa invat daca nu stiu...

Dar unde vezi tu tortura in iazul de foc in versetele date? Ocara si rusinea vesnica nu o pot considera o tortura in cazul meu.Cine ma va ocari vesnic? Iazul de foc este o inventie a NT, este o idee noua care trebuie sa fi fost influientata de o alta cultura.