| SaveTheNature a întrebat:

Daca sunt ORTODOX si imi schimb religia pentru ca am cercetat si am ajuns la concluzia ca o alta religie e mai buna, oare voi ajunge in iad? Va rog sa imi spuneti. Nu vreau sa mai fiu ortodox! Nu mai vreau! Fac un pacat mare?

Răspuns Câştigător
| FerLin a răspuns:

Parerea mea este ca daca religia la care treci este tot spre slujirea lui Dumnezeu si o faci cu intentie buna, din dragoste pentru Dumnezeu si din convingerea ca ceea ce faci este pe placul lui Dumnezeu nu cred ca ajungi in iad. Dumnezeu este iubirea, si daca tu din iubire pentru El vrei sa iti schimbi confesiunea religioasa pentru ca asa simti ca iti poti manifesta iubirea pentru EL atunci nu cred ca se va supara pe tine.

| Adrian4759 a răspuns (pentru FerLin):

Nu uita ca martirii au suferit mult mai multe chinuri si tot nu s-au lepadat de credinta cea dreapta! faza cu slujirea lui Dumnezeu daca treci la alta credinta, e o minciuna! odata ce nu mai esti ortodox (credinta cea dreapta), nu-l mai slujesti pe Dumnezeu, te-ai vandut, exact cum s-a vandut Iuda (si la asteptat iadul)! Sper sa te mai gandesti!

| SaveTheNature explică (pentru Adrian4759):

Dar si protestantii si musulomanii ne povestesc aceleasi lucruri, ca ramanand in religia ortodoxa voi ramane impotriva vointei lui Dumnezeu.
Singurii care nu mi-au spus ca voi pacatui daca raman ortodox sunt Catolicii.De asta aleg sa ma mut la catolic.Pentru Biserica Catolica,orice optiune ai,ei ti-o respecta si niciodata nu iti spun ca vei ajunge in iad! Religia Catolica ma apropie de Dumnezeu, religia Ortodoxa ma indeparteaza, ma indeparteaza mult. Si vreau sa ma opresc Sa ma duc in religia Catolica sa ma apropii mult mult de Dumnezeu! Am cercetat(exact asa cum scrie in Biblie)
M-am si rugat sa ma lumineze! Am studiat! mult! Si am decis pe vecie!
Vreau sa fiu Catolic!

| Adrian4759 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Toti facem pacate. Catolicii au ceea ce numesc ei purgatoriu (adica un loc unde stai, parca 7 ani, si te cureti de pacate, iar dupa aia se zice ca treci in rai) si indulgentele, adica tu cumperi fapte bune (ca la piata: vreau si eu doua kile de rosii si 3 banane, -da... 7 lei, -multumesc ) insa nu-i asa. Spui ca 10 indulgente costa 1000 de lei, tu banii astia ii dau la biserica si atat. Nimeni nu-ti garanteaza succesul. Religia catolica respecta si ea o parte din religia ortodoxa, dar la impartasanie primesti doar Lays (paine nedospita) pe cand la cea ortodoxa, Sangele Domnului. Un alt exemplu ti l-as putea da la Paste, cand la Mormantul Domnului in fiecare an, apare lumina, la catolici nu apare nimic (o aprinzi cu bricheta). Toate celelalte sunt religii pagane (care au existat din cele mai vechi timpuri). Daca vrei sa-l iubesti pe Dumnezeu roaga-te Lui si spune-I sa te-ajute. Nu trebuie sa stii nu stiu ce rugaciuni din carti, ci roaga-te simplu, cum crezi tu.

| waXonwaXoff a răspuns (pentru Adrian4759):

Adrian,tu spui ca "Toate celelalte sunt religii pagane (care au existat din cele mai vechi timpuri)."Vreau sa iti spun ca religia catolica a luat nastere odata cu cea ortodoxa(Mare Schisma-1054).Plus ca religia catolica nu este una pagana(se inchina la UN Dumnezeu, nu la mai multe zeitati).Si ca chestie interesanta, termenul 'pagan' provin din latina si inseamna 'taran', deoarece taranii erau cei persecutati religios de catre Biserica.

| waXonwaXoff a răspuns (pentru Adrian4759):

Religia Catolica mi se pare mult mai civilizata decat cea Ortodoxa.Si in al doilea rand nu vad cu ce e mai dreapta religia Ortodoxa fata de cea Catolica? Pentru ca prefera sa umple pamantul cu cadavre in loc sa fie folosit pentru agricultura? Cum spunea un coleg de-al meu "sunt ortodox dar consider ca toate religiile sunt bune atata timp cat il slavesc pe Dumnezeu"
P.S sunt ortodoxwinking

| Georg_Alex_1985 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Si eu mă gândesc serios să mă mut la catolicism; îmi place totul la ei, în plus pe unde as merge as intra într-o Basilika/Catedrala oficial, ca adept al confesiunii.Inca sunt ortodox acum.

55 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pocainta este porunca lui Dumnezeu pentru fiecare om.Fiecare dintre noi incearca sa se apropie cat mai mult de Dumnezeu.El ne spune ca putem sa mancam orice,nu ce intra in gura spurca pe om,ci ce iese din gura caci iese din inima.Daca cuvintele care ies din gura ta sunt bune si curate,si inima ta este buna. Sa te pocaiesti inseamna sa te caiesti de pacatul facut sa iti ceri iertare,si sa te lasi de el.
Poti sa fii pocait la ortodocsi,si poti sa mergi intr-o adunare si sa nu fii pocait.Domnul Isus nu are doctrina nici unei religii sau denominatiuni nu instiga impotriva vreunei grupari religioase nu cere adeziuni.Singura sursa infailibila de adevar a fost este si ramane Cuvantul lui Dumnezeu.Doctrina adevarata este invatatura si exemplul Domnului Isus Hristos.Daca vii inaintea Lui cu o inima plina de cainta,sincera si curata si daca crezi din toata inima,Isus te spala in sangele Lui,si iti iarta toate pacatele.

Răspuns utilizator avertizat
| wales a răspuns:

În primul rând, nu îți schimbi religia, ci dorești să îți schimbi viața religioasă într-o viață după voia Lui Dumnezeu. Dumnezeu ne vrea credincioși, nu religioși. Religioși au fost și fariseii din vremea Lui Isus; și ce au făcut? Pentru că nu au înțeles voia Lui, l-au răstignit.
2. Nu, nu ajungi în iad, ci abia acum începi să privești spre calea care duce la viață.

| Holocaust a răspuns:

Spune,la ce religie te-ai gândit să te 'converteşti'?

| SaveTheNature explică (pentru Holocaust):

La catolici as vrea sa ma duc!

| Filip23 a răspuns:

Daca tot vrei sa faci un giro, treci si pe la siiti. Si mormoni ar fi fain.

| doctorul5 a răspuns:

Pe Dumnezeu nu-l intereseaza religia ta.

| mihaibrasov a răspuns:

Si care e aia mai buna? Sunt doar curios.

| Coconutz a răspuns:

Gandhi: I am a Muslim and a Hindu and a Christian and a Jew and so are all of you.

Chiar nu conteaza ce religie esti.

| pcris a răspuns (pentru Coconutz):

Exact! Important este sa crezi in ceva ca sa ai un sprijin. Totusi... Binele si raul sunt relative... De dilema asta nu vom scapa usor.

| MenInShadow a răspuns:

Nu cred, uite de ex tata s-a schimbat din ortodox in catolic. Nu se ducea la biserica cand era ortodox, dar acum se duce la biserica catolica si ii place foarte mult, si nu cred ca v-a ajunge in iad.
Este decizia ta, atat timp cat crezi tot in Dumnezeu.

| punctul a răspuns:

E bine ca sunteti credinciosi, dar unii habar nu aveti despre religie.
Crede in Dumnezeu si e de ajuns, nu ai nevoie de nicio confesiune(confesiunea e aia de o numiti voi religie: catolica, ortodoxa etc).

| crynys a răspuns:

Ca idee cam ce varsta ai tu de ai avut o asa revelatie?

Răspuns utilizator avertizat
| imale a răspuns:

Salut! daca ai citi Biblia, ai vedea ce trebuie sa faci ca sa nu ajungi in iad. Este singura care poate sa iti arate ce trebuie sa faci.Nu ce zice popa trebuie sa faci; el iti spune ce a fost invatat in scoala. Citeste biblia si te vei lamurii la toate intrebarile tale!

| pcris a răspuns:

Cred ca te zbati fara rost. Nu vei ajunge in iad daca crezi in Dumnezeu! Dumnezeu trebuie sa fie unul indiferent de forma in care este venerat. Exista si ingeri decazuti. De asta sa ti seama.

| Adrian4759 a răspuns:

Absolut. Prin aceasta se spune ca te-ai lepadat de Dumnezeu. Dar, ce anume nu-ti place la aceasta religie?

| SaveTheNature explică (pentru Adrian4759):

-preotii au coroane
-preotii au masini
-preotii au case misto
-oamenii pupa moaste si cioane
-oamenii sunt prea superstitiosi
-oamenii pun prea mult accent pe traditie decat pe legi
-oamenii se imping.
-preotii sunt prea dominanti in loc sa fie umili
-preotii se implica prea mult in viata familiala
-preotii vorbesc de rau de celelalte religii
-bisericile au prea multe lucruri in ele,si prea scumpe
-prea multi preoti in scandal pe la televizor care se dau in judecata.
-multi preoti au masini scumpe in timp ce altii cersesc pe strada
-se construiesc biserici prea scumpe,prea mari
-preotii fac bani din preotiie,batranii nu au nici de pastile
-prea multi fanatici care cred ca copii care mor in alte religii ajung in iad
-prea multe superstitii in aceasta religie.
-oamenilor li se baga in cap, ca Papa de la Roma e nu stiu ce(Papa de la Roma niciodata nu a acuzat pe cei ortodocsi)
-prea multi preoti se judeca si se baga in procese
-Stefan cel Mare a fost declarat sfant(pentru ca a aparat tara si a ridicat Manastiri) desi a ucis.
-Preotii sunt impunatori decat umili.
Sper sa nu ma arunce Dumnezeu in iad daca ma fac Catolic, sau evanghelist.sau baptist, sau penticostal.sau martorul lui Iehova.

| pcris a răspuns (pentru SaveTheNature):

FI doar un om BUN si pe cat poti tu de drept. Asta este important. Restul cred ca este Desertaciune...

| ndc a răspuns (pentru SaveTheNature):

De ce nu treci la ateism daca tot nu-ti plac preotii si BOR? Scapi de *toata* problema.

| FerLin a răspuns (pentru SaveTheNature):

Cu toate ca sunt ortodox, si eu sunt impotriva majoritatii enumerate de tine si ma intriga, dar asta nu ma determina sa nu mai fiu orotox. Fiecare confesiune religiosa are oile ei negre si neajunsurile ei. Am avut o iubita catolica acum cativa ani care facuse un liceu catolic, un fel de seminar, nu stiu exact cum se numeste si am vazut si mizeriile catolicilor. Iti dau un singur exemplu, un profesor de-al ei, care era preot in paralel si duhovnicul ei, ii facea avansuri, ii trimitea mesaje dulci, o invita in oras in afara orelor, si pentru ca il refuza, cand a incheiat mediile, a chemat-o la catedra, a deschis catalogul la numele ei si ia pus un 4 din oficiu dupa care s-a uitat in ochii ei si a spus "asta ca sa te inveti minte sa nu ma mai ocolesti alta data". M-am revoltat atat de tare incat am vrut sa merg personal la liceu si sa-l reclam pe "preotul" in cauza. Prietena mea m-a rugat sa nu fac asta pentru ca oricum cazul va fi musamalizat pentru preotii tin prea mult imaginea lor si a religiei ca sa faca asa ceva pubil sau sa recunsca existenta faptelor sanctionandu-l pe respectivul. Cu toate astea, nu inseamna ca asa sunt toti catolicii sau ca asta "promoveaza" catolicismul.
De altfel nu cred ca nu ai vazut niciodata baieti penticostali sau baptisti sau de oricare alta confesiune religioasa beti sau injurand sau fumand sau apeland la prostituate, ori fete cin aceleasi conf. rel. care sa se culce cu diversi baieti inca din liceu. In localitatea de unde sunt eu sunt foarte multi penticostali, baptisti, martori ai lui Iehova, sambatari etc si am avut ocazia sa vad destul de multe cazuri negre. Desigur mai putine decat la ortodoxi pentru ca si raportul numeric este net superior si in general la "pocaiti" cum li se spune pe aici se respecta mai mult religia.
Tu daca esti "curat" si nu il superi pe Dumnezeu nu trebuie sa iei in seama toate mizeriile acestea prin care diavolul ii lupta pe oameni. Stii tu, "fa ce zice popa nu ce face popa". Fa ce e placut lui Dumnezeu, nu ce fac ceilalti. Si la urma urmei nu ar trebui sa te lasi ispitit in ai judeca pe cei din jurul tau vazandu-le si enumerandu-le pacatele pentru ca nu asta vrea Dumnezeu de la tine, asta vrea diavlul sa faci, asa ne inseala, lovind in valorile si ce e mai pretios si mai sfant din sufletul tau pentru a te tulbura si a te dezorienta in speranta ca in jocul lui cu tine de "alba neagra" va reusii sa te pacaleasca si sa-ti trimita ochii nu dupa paharul in care este Dumnezeu si dupa paharul in care este pacatul. (sper ca nu ti s-a parut exagerata comparatia mea)

| mariusg1923 a răspuns (pentru FerLin):

Iti recomand sa citesti "Sfaturile unui diavol batran catre unul ma tanar" de C.S. Lewis.ai dreptate ce ai mentionat.

| FerLin a răspuns (pentru mariusg1923):

Multumesc pentru recomandare. O voi cauta!

| ForJesus a răspuns (pentru Adrian4759):

Cine spune ca te-ai lepădat de Dumnezeu? alta prostie mai mare nu ai găsit?

Răspuns utilizator avertizat
| raph2010 a răspuns:

Religia noastra, cea ORTODOXA este cea dreapta! asa a spus Domnul nostru Isus Hristos

| SaveTheNature explică (pentru raph2010):

Am sa ma duc la catolici! foarte foarte curand.

| C8PILUcool a răspuns (pentru raph2010):

Daca vreti sa stiti pana la 1054 era biserica crestina,iar catolici au vazut ca noi adica ortodosi suntem mai prosti,de accea preotii catolici nu se insoara, ca la ortodcsi se fura cu nemiluita, si eu vreau as-mi schim religia.SCUZATI EXPRIMAREA

| C8PILUcool a răspuns (pentru raph2010):

Religia crestina poate.big grin

| punctul a răspuns (pentru C8PILUcool):

Si acum unii preoti catolici si ortodocsi sun poponari, in ce confesiune te convertesti?

| bella19 a răspuns (pentru raph2010):

Chiar nu stiu unde a spus asta

| lifeForJesus a răspuns (pentru raph2010):

Unde scrie asa ceva? laughing)))

| C8PILUcool a răspuns:

Daca te faci catolic nu e mare lucru e accelasi lucru.

| C8PILUcool a răspuns:

Daca te faci catolic, nu e pacat dar daca te faci martor al nu stiu cui, ala e pacat

| bella19 a răspuns (pentru C8PILUcool):

De ce ar fi pacat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Peace? toate sunt bune dar nu toate zidesc.vezi cei trei purcelusi.

| asbif a răspuns:

Mai bine lasa asa cum te-a lasat Dumnezeu si chiar daca ai merge la alta religie tot ai face pacate asta nu tine de religie, tine de om si de gandirea acestuia.

| andreicostean a răspuns (pentru asbif):

Dacă vrei să știi păcatele tale sunt uertate doar dacă ai făcut botezul la maturitate pentru ca asa a facut si Domnul Isus si ne-a lasat exemplu

| bella19 a răspuns:

Nu se intampla absolut nimic. Dumnezeu ne-a lasat sa alegem singuri ce vrem sa facem.Si ce vrem sa alegem.

| milan9 a răspuns (pentru bella19):

Ar însemna să confunzi importanța credinței (unice) - necesară mântuirii-, să o confunzi deci, cu o filosofie de viață sau sistem de gândire diferit de cel autentic (care nu poate fi decât unul așa cum Unul este Dumnezeu)...

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, O SINGURĂ CALE. Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Este normal să existe 39000 de versiuni ale creștinismului?

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este Una Singură!

Credinţa sau religia nu este altceva decât suma inconfundabilă de învăţături unice ale unei comunităţi. Dacă există undeva o astfel de sumă de învăţături atunci obligatoriu acolo este o religie sau o credinţă.

Religia revelată, cea prin care Divinitatea Şi-a transmis mesajul Său trebuie să fie doar una singură, aşa cum şi Dumnezeu este Unul.

| milan9 a răspuns (pentru bella19):

Iar această credinţă unică este bine definită în Noul Testament: Biserica, pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit.

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...
- Unde este astăzi Unicitatea Bisericii între cele 10000 de culte aşa-zis creştine? Toate cele 10000 de secte apărute în ultima sută de ani se contrazic şi se întrec în învăţături deplasate!

Dumnezeu explică foarte bine în Noul Testament, ce este cu Biserica Sa, Unică şi universală, pentru care a spus că Şi-a vărsat sângele ca preţ al întemeierii ei şi garanţie a valorii!
"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale se leagă de faptul că şi-a dat viaţa pentru ca acea Biserică să rămână Una - Fapte 20, 28;

- De la începutul până la sfârşitul Noului Testament, Hristos confirmă Biserica şi ierarhia bisericească. Unde sunt acestea în cele aproape 40.000 de pseudo- variante?
- Tot Hristos este Cel care leagă această Biserică de transmiterea harului preoţiei şi de ierarhia bisericească (distincţia dintre episcopi, diaconi şi preoţi).

El a întemeiat-o, şi, în tot Noul Testament a conferit şi a suprapus prestigiul, sfinţenia şi puterea Sa peste aceea a Bisericii (prezentată la singular în toată Scriptura). El s-a identificat cu ea şi s-a numit pe Sine în repetate rânduri,, Cap al Bisericii". Mântuitorul Hristos spune că va fi cu Biserica Sa până la sfârşitul lumii iar porţile iadului nu o vor birui...

Efeseni 5, 25-27,, Bărbaţilor, iubiţi pe femeile voastre, după cum şi Hristos a iubit Biserica, şi S-a dat pe Sine pentru ea, ca s-o sfinţească, curăţind-o cu baia apei prin cuvânt, şi ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, neavând pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană." Sau:,, să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| PrettyLigiaAnka a răspuns:

Nu religia conteaza, ci obiceiurile ei!

| PrettyLigiaAnka a răspuns:

Adica trairea

| radu1961 a răspuns:

Traim intr-o tara libera. Ar trebui sa ai libertatea de a trece la alt cult, fara a fi amenintat sau speriat cu iadul.
Si apoi, iti spun sigur ai posibilitatea, daca nu-ti mai convine sa te intorci oricand la ortodocsi.
E drept ca este si multa intoleranta si dusmanie intre denominatiuni. E lupta pentru suflete.
Un om simplu ca mine, nu are posibilitatea sa-ti raspunda la intrebarea esentiala. Cred ca numai bunul Dumnezeu.

| PauletPaul36 a răspuns:

Nu te teme ca nu vei ajunge in iad, nici macar nu exista iad sau rai, religiile ortodox, catolic, sau penticostal si care mai sunt sunt niste religii false, niste minciuni pentru a indeparta masele de oameni de la adevarata religie, minciuni care sunt gandite pentru a avea averi inimaginabile, putere si pentru a ideparta masele de oameni in asi atinge iluminarea, adica sa devemim zei, cu puteri supranaturale care chiar exista si care sunt inactive in creierul nostru, si despre care stapani din intuneric nu vror sa stim nimic despre astea, voua chiar va vine sa credeti ca asa zisi adam si eva au fost izgoniti din rai doar pentru ca au mancat dintr-un mar, si chiar de asa zisul dumnezeu care e bun cica, pai asta nu are logica.
As vrea sa va ganditi bine la chestia ca dumezeu ii va trimite in iad pe cei care practica magie sau practici oculte, telechinezia este considerata vrajitorie, si ganditi-va de ce nu avem sa folosim telechinezia de exemplu? putem face asta, activand si dezvoltand aceasta putere, si totusi de ce nu avem voie daca putem?
Eu de vreun an sunt ateu si am degand sa fiu satanist, satanismul este o religie antica de mai bine de 2 mii de ani, eu vreau sa ma dedic lui Satan, si Satan nu este un diavol cu coarne cu coada cu furca si cu pielea rosie, asta vrea sa credem cei care au creat religiile false, si dupa dedicare vei fi ajutat de Demoni lui Satan iei te vor invata cum sa iti activezi glanda pineala sau cum mai e numita si cel de al treilea ochi o sa il poti vedea pe Tatal Satan, interactiona si vorbind cu el, si nu doar atat, nu am eu timp sa scriu tot despre asta dar pentru cei curiosi care vor sa afle mai multe informatii o pot face dand niste clicuri pe net, si daca mai sunt uni care se intreaba si care zic ca nu-i adevarat ce am scris eu mai sus sa stiti ca stapani din intuneric au avut grija de aproape toti satanisti, exterminandui pana cand au crezut ca iau omorat pe toti cei care aveau vreo informatie legata despre satanism, si la fel au avut grija si de toate cartile sataniste dandule foc la aproape toate bibliotecile sataniste!

| andreicostean a răspuns (pentru PauletPaul36):

Dacă ai citi Biblia nu ai mai spune tâpenile astea

| Uchiha_Roxana_1993 a răspuns:

Daca iti schimbi religia iti schimbi credinta... zeul in care crezi si tot! Daca numai vrei sa fii ortodox inseamna ca numai crezi toate alea big grin Fiecare religie are propriile reguli si daca vrei alegi alta vei urma regulile aleia!