| Abstract112 a întrebat:

Daca te spovedesti, si preotul iti pune o intrebare, si sa zicem ca de rusine minti si spui ca nu ai facut acel lucru... e foarte grav? se poate,, repara" cumva? E de ajuns daca regreti din suflet?sad

Răspuns Câştigător
| Allrc24 a răspuns:

Sa inteleg ca tu ai facut asta. da este destul de grav dar se poate repara. orice se poate repara.Domnul ne iubeste. trebuie sa intelegi cateva lucruri in legatura cu Sfanta Spovedanie ca pe viitor sa eviti sa mai faci pacate sau sa o intelegi gresit. Sfanta Spovedanie este una din cele 7 taine ale bisericii orotodoxe.mai este numita si al "doilea botez" pentru ca prin ea ne stergem pacatele acumulate la fel ca si in cazul botezului cand se sterge pacatul stramosesc facut de adam si eva(neascultarea poruncii lui Dumnezeu). Daca Iisus Hristos nu lasa Sfanta Spovedanie ca mijloc de curatire a noastra de patimi si apcate nu se mai mantuia unul.noi ne putem mantui numai din mila Domnului. oricat neam stradui sa fim noi buni sa facem fapte eroice, etc. nu ajugnem nicaieri.jertfa Domnului Iisus ne mantuieste.atat! prin Sfanta Spovedanie se ster g toate pacatele acumulate de la ultima spovedanie.dar se sterg cu o conditie.trebuie sa vii la spovednaie cu inima curata,cu cainta sincera in suflet pentru pacatele facute, cu aprere de rau si cu credinta ca Domnul te ia ierta prin jerta Fiului Sau, Iisus Hristos. Un lucru pe care nu il intelege lumea din pacate este ca la Sfanta Spovedanie se afla Insusi Dumnezeu in chip tainic si nevazut care ne asteapta cau dragoste si caldura asemeni unui tata care isi asteapta copii ca sa le ierte greseala.nu trebuie sa minti la spovedanie sau sa "uiti" intentionat din pacate.pentru ca iti faci mai mult rau.inainte de spovedanie tine post 3 zile si mediteaza la ce ai facut rau.citeste biblia. in concluzie trebuie sa mergi iar la spovedanie si de data asta spune adevarul gol golut chia daca este rusinos, fii sigur ca preotul a auzit mai mari. spovedania este o taina deci nu o va afla nimeni. dupa un timp si preotul uita.o vei sti numai tu cu Dumnezeu.inainte de asta tine post 3 zile macar si roaga-te lui Dumnezeu sa te ierte.Domnul ne iubeste si a dovedit asta cand sia sacrifcat Fiul pentru noi sa fim mantuit. daca iti vn mai usor poti nota pacatele pe o hartie sa nu le uit.dar sa nu le uiti sa spui tot indiferent cat de rusions ar fi.e maqi bine sa traiesti acum rusinea decat la judecata de apoi in fata intregului univers.straight face nu uita Domnul este credincios promisiuniklor sale si promite sa ne ierte ori decate ori venim la el si il consideram ca Tata il recunoastem ca Tata si Dumnezeu.preotul iti va da Canon(sfaturi).sa le respecti in totalitate 100%. inainte de spovedanie dar si dupa sa iti faci un obicei din a citi biblia mai ales noul testament, tine post macar miercurea si vinerea, rosteste dimineata Tatal Nostru, Psalmul 50si Crezul.la fel si seara.Ai incredere in Dumnezeu si sa nu iti pierzi o clipa credinta in Iisus Hristos.Domnul sa te binecuvintezehappynumai bine

19 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ar fi preferabil, să nu ai ce să spui, la spovedanie!

| n0matterman a răspuns:

Du-te la Praktiker.

| shadovv a răspuns:

Cred ca pacatuim zilnic mult mai rau prin cuget, fara sa ne dam seama. Ai grija data viitoare.

| KodrutZ a răspuns:

Nu te spovedesti, regreti, nu mai faci - cel mai practic mod de a iti duce viata si de a iti infrunta/repara greselile.

| Varahil a răspuns:

Stii cum e? Atunci cand spovedesti un pacat, pentru smerenia ta, Dumnezeu iti da putere sa invingi acea slabiciune din sufletul tau.Preotul acela e un martor,un om care sta de fata,si eventual iti da un sfat,un ajutor,e,daca vrei, gura prin care iti vorbeste D-zeu, si chiar nu ai de ce te rusima de el.Fii sigura ca a auzit altele si mai mari la viata lui.Mergi din nou, si zi-l numai pe acela pe care l-ai uitat

| Anonymus314 a răspuns:

Janes english no, ablas romana?

ba baiatule? esti offtopic, esti orb? de ce ai pus ghilimele? nu stii cum se scrie forma de feminin al cuvantului ortodox? consulta un dictionar.
Si ce **** mea ma doare pe mine ca nu te spovedesti sau impartasesti? pastreaza pentru tine, ba, cat pot sa urasc oamenii astia, dupa ce ca n-au treaba cu romana mai si comenteaza aiurea.

| Damasc a răspuns:

Nu este grav, este absolut normal.Mie unul cel putin mi se pare o totala aberatie spovedania si nu din pricina poate unei credinte mai slabe care o am.Nu mi se pare normal sa-mi expun viata intima in fata unui necunoscut care poate nu da doi bani pe ceea ce spun,doar pentru ca religia considera un pacat ce am facut. Daca Dumnezeu este atotstiutor, atotputernic s.a.m.d, de ce e nevoie sa-mi impartasesc pacatele cu cineva pentru a mi se acorda iertare? Nu este de ajuns parerea de rau in fata lui Dumnezeu si 794 de matanii?

| carpediem a răspuns:

Sti ca minciuna e un pacat. Se repara la urmatoarea spovedire. De ce te numesti crestin, daca minti in biserica.

| eliaclodia a răspuns (pentru carpediem):

Nu stau eu in genunchi la alt om, fie si popa. Ce, il cer de barbat? Ceausescu ne punea sa ne ridicam in picioare la poza lui. Alt orgolios. Ce, faceam intrecere care e mai inalt?

| eliaclodia a răspuns (pentru carpediem):

Si daca mint frumos, ori nu-mi dau seama ca mint, poate si eu cred ca e adevarat. De exemplu: cand eram mica faceam propaganda pentru Mos Gerila sau Craciun. Verisoara mea mi-a bagat in cap ca se fac copii pe fund, pe unde faci caca adica ies murdari si miros urat. Bine, nu eram in biserica, eram in buda de la tara, pe ciuci, ca ne venise la amandoua deodata si nu mai avea amanare. Bine, nici nu ma numesc crestin, ma numesc fata. Mie imi plac raspunsurile tale. Daca taceam, minteam?

| akta a răspuns:

Este suficient sa ne povestesti noua, ca tot ne-ai facut curiosi.

| GiveMeYourPussy a răspuns:

Cu totii regretam multe laughing mai du-te odata si spovedeste-tewinking

| EuNuTu a răspuns:

E destul de grav...ce cred ca ar trebui sa faci e sa te duci din nou la el si sa ii spui ce ai facut. De asemenea, nu trebuie sa-ti fie rusine de el. Nu e acolo sa te judece, ci sa iti ierte pacatele.

| ali_8949 a răspuns:

De ce ai minti? o zici si asta e! gen: asta sunt eu si asta am facuthappy Nu are ce sa-ti faca.
Data viitoare, cu incredere!
Problema e si nu e, dar pana data viitoare e ok!

| Mally98 a răspuns:

Nu stiu daca se poate intampla ceva.dar eu zic ca fata de preot nnu trebuie sa iti fie rusine.
El a ascultat mai multe persoane.nu numai pe tine.deci nu are de ce sa-ti fie rusine:*

| TheLastOne a răspuns:

Nu. Daca a mintit spovedania e intutila. Deci nu ti-a fost iertat niciun pacat din cate ai marturisit. Si daca ai mintit si ai luat impartasanie dupa cum spune Biblia: "Te-ai impartasit cu focul iadului". Imi pare rausad. Oricum, daca iti este rusine sa marturisesti un pacat, nu mai spune nimanui. Spune-i doar lui Dumnezeu in fata icoanei si spune-i si motivele pentru care iti este rusine sa recunosti pacatul. Apoi vei face acelasi lucru in fata Domnului, doar ca de aceasta data cu martor: perotul.

| VioCrazy a răspuns:

Nu prea cred ca are rezolvare faptul ca refreti din tot sufletul.
Incearca sa te juci la spovedanie si sa ii spui preotului ca ai facut asta si te va ierta Dumnezeu si sa incerci sa nu mai faci asta deloc.
Daca ti-am fost de folos... Funda, te rog love struck

| adriana_2238 a răspuns:

Nustiu ce sa zic darse spune ca daca miniti pleci cu de 10 ori mai multe pacate
Dar daca din tot sufletul sunt sigura ca Dumnezeu te va ierta si iti va da sansa sa-ti indrepti creseala

| anemary12 a răspuns:

Nu e bine sa sa minti pentru ca in acel moment iti faci un pacat mai MARE! dar daca iti pare ru din adancul sufletului se poate ierta si daca a2-a oara cand te spovedesti spui lucrul acesta! sper ca ti-am fost de ajutorhappysi nu este de ajuns sa-ti para rau din suflet