| JoinTu a întrebat:

Daca toata viata ta ai fost credincios (desigur ai mai pacatuit) si dupa cativa ani te inchini satanei si dupa aceea devii iar credincios si te rogi lui Dumnezeu, ii multumesti lui Dumnezeu, te inchini dar nu prea mergi des la biserica si regreti ca te-ai inchinat satanei si ii ajuti pe cei neajutorati, Dumnezeu te va ierta? Chiar daca nu te-ai dus sa te spovedesti dar ai fost la o manastire unde te-a dat preotul cu mir (asa cred ca se numeste uleiul acela) si te-ai rugat? Acum sunt crestin si cred in Dumnezeu. Dau funda!

Nu vreau raspunsuri gen:,,Esti nebun laughing Dumnezeu nu exista!"
sau,, Dumnezeu e atotputernic si te poate ierta" sau alte glume.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poţi să faci asta de capul tău!
Pocăinţa, adică regretul profund şi ieşirea din starea de păcat (NU schimbarea cultului) se fac gradual, adică pas cu pas, treaptă cu treaptă urcând continuu pe Scara Duhovniciei, de aceea trăim o viaţă şi nu câteva săptămâni pentru a avea timp de îndreptare şi pentru a lucra Mântuirea.
Biserica este trupul lui Hristos asupra căreia se revarsă Harul Sfânt şi de aceea trebuie să mergi la Biserică la slujbe şi să te spovedeşti. Ai nevoie de o călăuză spirituală adică de un Părinte Duhovnic, ce te poate îndruma prin canoanele, rugăciunile şi sfaturile pe care ţi le dă la Spovedanie să le urmezi spre ieşirea din starea de păcat. Iar după ce ai împlinit canoanele trebuie să te Împărtăşeşti cu Sfântul Trup şi Sânge al Mântuitorului pentru a te putea lumina şi însănătoşi sufleteşte. Şi pentru ca Sfânta Taină a Mirungerii, să lucreze în tine.
Pentru adevărata pocăinţă se lucrează în fiecare ceas al vieţii prin rugăciune şi urmând îndeaproape Învăţăturile lui Hristos şi Biserica Sa.
A nu se înţelege că te judec sau ceva. Te rog să mă ierţi dacă ai simţit asta.

5 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Se pare că pentru tine totul e o joacă. Te închini lui Dumnezeu,nu mai ai chef de El treci şi pe la Satan, apoi iar revii.
Eu mă întreb şi te întreb, de fapt va întreb mai poate un om, odată ce şi-a predat sufletul diavolului să mai fie primit de Dumnezeu?
Dacă da în ce mod, cu siguranţă nu numai prin regret şi ajutarea celor nevoiaşi?

| Allrc24 a răspuns:

Spovedeste-te.
http://www.romanianmonasteries.org/taina-spovedaniei

impartaseste-te cu Trupul si Sangele Mnatuitorului(asta va decide preotul dupa impartasanie daca esti vrednic)
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/4simpartasanie.htm

sa respecti si sa urmezi canonul(sfaturile pe care ti le da preotul+rugaciunile date de el)

citeste Biblia caci acolo vei gasi raspunsurile la toate problemele tale.participa la sfintele taine si slujbe ale bisericii. roaga-te(nu o data de doua ori ci mereu sa iti faci un obicei din asta) fa milostenie si tine posturile. daca nu mai repeti pacatul fii sigur ca Dumnezeu te iarta. Psalmul 50 ajuta

| William a răspuns:

In primul rand nu cred ca vreun credincios ar vrea sa se lepede de Hristos.

| Geass a răspuns:

Mergi pe calea gen:"Fac ce vreau iar dupa aia mă rog şi sunt iertat" Te-ai gândit dacă Creatorul nu ar ierta aşa uşor, cine ştie caracterul lui(Nu mă refer la Iisus pentru că ăla nu există)

| RaduMD a răspuns:

Isus nu a fost răstignit singur. La dreapta şi la stânga Sa, odată cu El, au fost răstigniţi doi tâlhari, pentru că autorităţile doreau să sugereze că e vorba de un criminal de drept comun. Tâlharul din dreapta, în ultima oră a vieţii lui, când era chiar pe cruce, s-a pocăit şi a ajuns în rai: este Sf Dismas. Dar tâlharul din stânga nu s-a pocăit, ci L-a luat în râs.

Prin aceasta, Domnul ne-a arătat că ne putem mântui chiar şi în al 12-lea ceas. Pe de altă parte, ne-a mai arătat cât este de greu acest lucru, după o viaţă în care nu am ascultat legea Lui.

Cu acea ocazie, Domnul ne-a arătat care este metoda prin care putem fi iertaţi, chiar şi dacă am fost tâlhari: spovada sau, cum i se mai spune, Taina Pocăinţei.