| bleakk a întrebat:

Daca toata viata voastra,de cand v-ati nascut si pana intr-un anumit punct a avut in centrul actiunilor religia,si anume,erai un om religios,mergeai saptamanal la biserica,ti-ai facut un cerc de prieteni buni religiosi de asemenea si deodata ajungi sa aflii ca ce ai facut atata timp nu a fost bine, in sensul ca aflii ca Dumnezeu (deci ai fost crestin) nu exista si etc? Ce faceti?

45 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca Dumnezeu (aberant vorbind) nu ar exista, cea mai buna solutie pentru omenire este un razboi termonuclear pentru finalizarea suferintei omenesti. In africa mor zilnic peste 35000 de copii de foame, un miliard de oameni sufera zilnic din lipsa celor minime, necesare vietii, bogatii se imbogatesc pe spatele majoritatii care sufera fara speranta. Sansa noastra este ca EXISTA un Dumnezeu caci altfel extinctia globala este solutia cea mai buna.

| bleakk explică (pentru danut):

Speranta nu asigura si garantia existentei, poate ai dreptate, exista SPERANTA, dar nu si certitudinea ca exista Dumnezeu dupa cum spun altii.

| Gizăz a răspuns (pentru danut):

De la Gaia:

" cea mai buna solutie pentru omenire este un razboi termonuclear pentru finalizarea suferintei omenesti"... vezi ca de partea cu uciderea pentru a indrepta o nasoala se ocupa zeul tau (hint : implica multa apa). Si nici atunci nu a reusit sa rezolve problema. Sa fie oare de vina incompetenta lui?

"extinctia globala este solutia cea mai buna"... din perspectiva zeului tau, da.

Din perspectiva oamenilor, a mea spre exemplu, ar fi sa ne ajutam intre noi.

"In africa mor zilnic peste 35000 de copii de foame"... iar zeul tau sta si se uita zicand "nu-i treaba mea, e treaba lor". Foarte bun si iubitor acest zeu.

"bogatii se imbogatesc pe spatele majoritatii care sufera fara speranta"... corect, motiv pentru care zeul tau ar fi trebuit sa intervina. Sau daca chiar e vorba, sa se ascunda in spatele unui costum gen Batman. El sa fie Godman. Sau sa-si dea jos ochelarii (ca oricum nu vede nici cu ei), sa mearga in cabina telefonica si sa se schimbe in Superzeul.

"Sansa noastra este ca EXISTA"... si asta te ajuta cum (presupunand ca exista)? Acei 35000 de boraci tot mor de foame. Existenta lui e cam inutila.

"un miliard de oameni sufera zilnic din lipsa celor minime, necesare vietii"... si Superzeul sta si se uita zicand "nu-i treaba mea". E interesant ca unii oameni pot sa imparta ce au cu altii si sa-si ajute semenii dar zeul tau nu poate sa-si ajute "creatia suprema".

Sa inteleg ca tu mergi pe modelul zeului tau zicand "nu-i treaba mea, e treaba ta" atunci cand iti cere cineva ajutorul?

Hai sa vedem daca functioneaza : zeule, oamenii ie naspa si nu se prea descurca, e de preferat sa te bagi in seama, sa te faci cunoscut in adevaratul sens al cuvantului si sa opresti treaba asta. Bun, am inteles, oamenii ie naspa fara tine, tu esti miezul din fanta, glorie mielului. Acum ce-ar fi sa lasi popcorn-ul si sa repari greselile? Danut zice ca mor multi boraci in africa, as prefera sa faci ceva in privinta asta (hint : sa nu mora si sa o duca bine). Hai sa o lasam mai moale si cu violurile. Stiu ca iti place sa te uiti, dar e de preferat sa opresti actul inainte sa se intample. Teleporteaza niste politisti la locul faptei ca doar esti atotorice daca chiar vrei sa pastrezi degeaba anonimatul. Multam fain.

No... eu mi-am facut partea, i-am cerut zeului tau ajutorul. Presupun ca il vede ca doar e si omniprezent deci e langa mine. Ba mai mult de atat, stia dinainte sa il scriu ce urma sa scriu.

| danut a răspuns (pentru Gizăz):

Te rog nu te mai face "mesagerul" altuia, gaia trebuia sa invete sa-si respecte partenerii de conversatie, pana una alta este "out".

| Purec a răspuns:

Eu as iesi la televiziunea publica, imbracat in haine preotesti si as sustine ca de fapt Scaraoschi manipuleaza opinia publica incercand sa arate ca Dumnezeu nu exista, pentru a aduce pe Pamant focurile din adancul Iadului. Apoi as cumapra 1 million de cruciulite din China, le-as spala in apele raului Olt ( in prealabil sfintit de inalt prea sfintitul Daniel), le-as spune enoriasilor ca singura cale de scapare din ghiarele Satanei este purtarea cruciulitei sfiintite, si le-as vinde cu 30 de lei bucata si m-as imbogati!

| Elvina a răspuns:

Fix asa am patit eu. Am simtit ca totul e o minciuna, dar am studiat foarte bine parerile pro si contra, am citit, am vorbit cu oamenii. Am decis ca totul e o afacere, spalare pe creiere, nimic de a face cu iubirea si iertarea.

| danay72 a răspuns:

Asa ceva e imposibil pentru un crestin autentic.

| bleakk explică (pentru danay72):

Daca consideri crestin autentic pe cel care nu se intreaba de existenta lui Dumnezeu, cred ca gresesti.

| danay72 a răspuns (pentru bleakk):

Nu, creștin autentic e cel care aplică cu sinceritate ceea ce zice Biblia și trăiește după normele ei.

| Doub a răspuns:

Avand in vedere ca stiu ca Dumnezeu exista 100% nu-mi fac griji.

| CinevaNou a răspuns (pentru Doub):

Dar daca exista 99% ti-ai fi facut griji?

| Doub a răspuns (pentru CinevaNou):

Nu.

| bleakk explică (pentru Doub):

Daca eu te intreb pe tine ce iti da aceasta siguranta, tu ce imi vei spune?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Doub):

Chiar asa iti e frica de Dumnezeu de n-ai curajul nici sa-ti imaginezi ca nu exista?

| Doub a răspuns (pentru DarkAndDreary):

laughing).Nu-mi e frica de El. Il iubesc.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Doub):

Atunci ai putea sa-ti imaginezi. Nu?

| Doub a răspuns (pentru bleakk):

Sunt o groaza de lucruri care imi dau "aceasta siguranta". Mie, mi-a demonstrat ca exista. Ce sa-ti spun? Nu are sens sa-ti fac acum o lista cu lucruri care tin de subiectivitatea fiecaruia sau de experientele lor personale.

| Doub a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Nu,nu as putea sa-mi imaginez. Nu am cum sa-ti explic. E ceva ce voi ateii nu veti intelege niciodata.

| bleakk explică (pentru Doub):

Ce confesiune esti? Si ce parere ai despre celelalte religii.

| Doub a răspuns (pentru bleakk):

Sunt crestina si atat. Nu am o "confesiune" anume. Ce parere am? Nu ma intereseaza celelalte religii. Fiecare e liber sa faca ce vrea.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Doub):

Incearca totusi sa-mi explici.

| bleakk explică (pentru Doub):

Esti putin cam ignoranta dupa cum se vede.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru Doub):

Ai dreptate si doar cei drepti il cunosc si ca sal iubim mai tare trebuie sai aducem jertfe, lasa sa vorbeasca necredinciosi

| Doub a răspuns (pentru bleakk):

Si tu esti putin cam arogant. Mno,ce sa facem? Inainte sa afirmi anumite lucruri ar trebui sa ai si argumente. Deci, lumineaza-ma. De ce sunt "ignoranta" presupunand ca tu chiar stii ce inseamna cuvantul asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Umil o sa las un "amarat" de citat.Un om pe nume Osho "cu lipsa de ocupatie" s-a gandit sa scrie niste carti.Una dintre ele si poate cea mai cunoscuta dintre operele sale este "Indreptar Spiritual". Citatul "fara nici un fel de sens si logica" este urmatorul:

"Cel ignorant e ratacit in intuneric, dar cel plin de cunostinte e ratacit intr-un intuneric si mai mare decat cel ignorant"

Deci stai linistita, poti fii ignoranta.Din pacate unii nu stiu ca ignoranta este un fapt relativ. Ignoranta poate fii pentru n lucruri.

Acum stiu ca o sa fiu din nou facut "inapt" de acest specimen mult "superior" si "avansat intelectual". Ma retrag in "intunericul meu" desavarsit si il voi lasa sa ma "corecteze" in cel mai "desavarsit" mod cu putinta.

| bleakk explică (pentru Doub):

Eu te intreb de ce crezi in Dumnezeu, iar tu imi raspunzi fiecare crede in ce vrea si tot eu sunt ignorant?

| Doub a răspuns (pentru bleakk):

Esti penibil. M-ai intrebat :"Ce confesiune esti? Si ce parere ai despre celelalte religii." si eu ti-am raspuns:"Sunt crestina si atat. Nu am o "confesiune" anume. Ce parere am? Nu ma intereseaza celelalte religii. Fiecare e liber sa faca ce vrea." Intelegi sau e prea mult pentru tine?

Ps. Am spus ca esti arogant, nu ignorant. E diferenta.

| bleakk explică (pentru Doub):

Ma bucur ca mai si troll-ezi, nu te iau la bani marunti ca nu se ajunge nicaieri.Tu crezi in Dumnezeul crestin, dar sunt ferm convins ca despre celelalte religii nici nu te-ai informat catusi de putin.Ai ramas pe ideea aceasta din prea multa ignoranta."De ce nu te intereseaza celelalte religii?" Pentru ca le-ai eliminat din start doar pentru ca religia ta spune ca celelalte sunt gresite? Dezgustator.

| Doub a răspuns (pentru bleakk):

"...dar sunt ferm convins ca despre celelalte religii nici nu te-ai informat catusi de putin."-laughing))). Stii tu sigur? Nu am eliminat celelalte religii pentru ca "religia mea " spune ca sunt gresite. Am eliminat celelalte religii pentru ca le-am analizat pe fiecare in parte si am ajuns la concluzia ca in ce cred eu e bine. Daca tu crezi in orice altceva. Super! "Dezgustator"-Nu, nu asta e dezgustator. Stii ce e? Faptul ca nu esti in stare sa porti o conversatie. Sper sa ai o seara minunata!happy

| Doub a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Nu pot. Adica tu ca ateu nu vei accepta niciodata existenta Lui Dumnezeu. Mie Dumnezeu mi-a demonstrat ca exista. Acum un an am avut parte de un accident oribil si nu erau sanse sa traiesc. Si totusi nu am murit. Acum sunt sigura ca tu vei spune ca pur si simplu a fost o coincidenta, deci.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Doub):

Probabil. Imi pare rau ca ai trecut prin asta.

| Doub a răspuns (pentru DarkAndDreary):

happy Sunt intreaga, deci e bine.winking

| ArthurKn a răspuns (pentru Doub):

Dog, esti cumva schizofrenic?

| Doub a răspuns (pentru ArthurKn):

Nu, sunt Doub.happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru ArthurKn):

Esti cumva handicapat?

| ArthurKn a răspuns (pentru anonim_4396):

Care-i problema ta, caine?
Dupa raspunsurile pe care le dai, nu-ti dau mai mult de 12 ani. Esti un terminat care nu stie sa lege doua cuvinte.
De cand ma baga un retardat ca tine in seama?
Daca te-ai plictisit si n-ai ce face iti propun ceva, sinucide-te sau da-mi voie sa-ti trag un glont in cap

| anonim_4396 a răspuns (pentru ArthurKn):

Stai asa. Eu mi-am facut aceiasi impresie despre tine. Esti un retardat frustrat. Mai esti si prost pe deasupra. Puteai sa fii pur si simplu retardat. Nu te judecam. Asa te-ai nascut. Dar esti mai mult. Cocalar idiot. Lasa ca tu o sa mori deci nu-mi fac griji. Nu-mi risipesc eu gloantele pe tine. Stii cum? O sa te ineci cu... lu' tactu'. Ca vad ca nu iti ajunge niciodata. Mereu vrei mai mult. Adica tu esti ala care trolleaza la greu pe aici, jigneste fara motiv si ai tupeu? Ma tu esti cainele. Un caine cam jegos, schiop. Ce-i drept iti lipseste un picior. Cum spuneam nu toti au norocul sa se nasca zdraveni sad Te compatimesc. Dar asta nu inseamna ca o sa ma abtin cand trollezi ca inaptul la niste oameni cu care nici nu ai vorbit, si habar nu ai ce fel de persoane sunt. Se vede cat de "inteligent" esti. Deja nu mai tine de varsta..Tot "necuvantator" esti pentru mine. Fie ca ai sau nu o varsta. Eu o am deci nu iti fa grijiwinking.

| Doub a răspuns (pentru ArthurKn):

"De cand ma baga un retardat ca tine in seama? "- Si eu ma gandeam la asta in legatura cu tine mai, Arturica.

| ArthurKn a răspuns (pentru Doub):

@Doub @Horror laughing Doi distrusi indoctrinati. Mi-ati facut seara mai buna, voi cre(s)tinilor. Mi-ar placea sa mai stau de vorba cu voi, dar am altceva mai bun de facut.
@Horor: ". Lasa ca tu o sa mori deci nu-mi fac griji. " Neah, nu cred ca am sa mai mor. :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru ArthurKn):

laughing Esti prost rau. Serios acum..Eu nu-s crestin. HOPA. Ce inseamna "indoctrinat"? Nu cred ca ii stii sensul. Sunt liber cugetator. Dar stai tu nu stii ce e aia. Cauta pe goagal. Vad ca iti place sa le pui etichete oamenilor inainte sa ii cunosti si sa le cunosti convingeile. Imi place. Esti tipul de om redus intelectual. Teoria mea ca inca exista homo sapiens neanderthalensis si homo erectus este dovedita inca o data printr-un fenomen. Un fenomen mirific. O demonstratie de incapabilitate in a gandi. Bravo. M-ai emotionat. Asta e arta. Dupa mine si prostia este o arta. Asa cum decedatul nostru poet Arghezi a dezvoltat "estetica uratului" oamenii ca tine dezvolta "estetica idioteniei". E un lucru estetic. Un lucru care iese in evidenta in multe opere, carti. Stii cum facea Caragiale operele? Lua in ras oamenii ca tine, adica dadea un pic de umor. Dar acesta nu este orice umor. Este un umor nostalgic, negru ca sa ii zic asa..Adica daca vezi dintr-un alt unghi vezi ca prostia nu este de luat ras ci de plans sad De asemenea reusesti sa demonstrezi o teorie, macar jumatate din ea, a lui Einstein: "Doar doua lucruri sunt infinite, universul si prostia". Merci. In seara asta mi-ai aratat multe. Nu serios acum. Chiar iti multumesc.

| Doub a răspuns (pentru ArthurKn):

"Doi distrusi indoctrinati."-laughing)))rolling on the floor))).Si daca suntem asa, care e problema. Mai, Arturica "kn" nu stiam ca te ingrijorezi pentru minehappy..."...dar am altceva mai bun de facut"-Sa ce?laughing).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Strang toate icoanele din casa, desenez cate o caprioara langa fiecare sfant si le vand ca opere de arta.Apa sfintita o vand ca pe apa plata.Banutul iese in continuare, no stres.

| Alexandr a răspuns:

Pai Dumnezeu exista...deci nu mai pacatui! (:

| Cynar a răspuns:

Am inceput sa merg pe la un an si ceva si te asigur ca nu a fost primul meu gand sa merg la biserica, mai ales saptamanal.
Deci din start formularea ta este inepta.
De ce nu incerci sa citesti o carte.
Sunt sigur ca ar fi prima.