| LoveToHate a întrebat:

Daca toate religiile lumii s-ar "opri".Ce s-ar intampla? Lumea ar deveni un haos total sau ar trai ca si pana acum?

16 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Ar disparea suportul etic.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns:

O parte din prostime este tinuta-n frau de frica iadului. Daca frica iadului ar dispare, unii dintre ei s-ar apuca de facut prostii sau lucruri rele. Asa ca din acest punct de vedere, are si frica iadului functia ei in societate. Ma rog, exista si reversul medaliei: hoti care se roaga la Dumnezeu sa nu fie prinsi la furat.

| RAY a răspuns:

Daca nebunia ar inceta posibil ca ar o lume rationala dar nu cred in asemenea minuni, Dacă admitem că o ființă infinită a controlat destinele persoanelor și popoarelor, istoria devine o farsă cât se poate de crudă și sângeroasă. Eră dupa eră, cei puternici i-au călcat în picioare pe cei slabi; cei vicleni și lipsiți de inimă i-au făcut sclavi pe cei simpli și inocenți, și nicăieri în toate analele omenirii, niciun zeu nu i-a ajutat pe cei oprimați. - Robert G. Ingersoll

| RAY a răspuns:

. Dumnezeu a fost întotdeauna expresia necunoașterii umane. Când oamenii nu știau ce e trăznetul, au spus că Zeus sau Thor (dependent de geografie) provoacă trăznetele. Când nu știam că cerul nu e solid, credeam că cerul e „o tărie". Până să știm cum apar cutremurele (plăcile tectonice) credeam că zeii sunt furioși. Acum, Dumnezeu a ajuns să fie pus cel mult la originea universului pentru că nu știm exact ce a fost înainte de formarea universului, dar dacă istoria e un indicator, vor fi tot mai mici golurile în care va fi loc pentru Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Serenade a răspuns:

Pai ar trebui sa executam in masa cativa retardati care sustin cu mandire ca ei fara Dumnezeu ar fi in stare sa faca orice. De acei oameni sa te temi, ca sunt niste animale domniate de instincte fara pic de ratiune.

| RAY a răspuns (pentru Serenade):

Un om bun va face bine cu sau fără religie. Un om rău va face rău cu sau fără religie. Dar e nevoie de religie ca un om sa facă ceva rău pentru că nu există scuză mai bună decât „urmez voia lui Dumnezeu!" pentru a comite o atrocitate.

Răspuns utilizator avertizat
| charonmario a răspuns:

Maria gandeste-te ca deja e haos imagineaza-ti ce s-ar intampla faraDumnezeu jungla

| i86e2 a răspuns (pentru charonmario):

Da, junglă ca-n țările preponderent ateiste, cum sunt țările nordice. Aș vrea și eu așa o junglă.

Răspuns utilizator avertizat
| marwitch a răspuns:

Aici cred ca te referi ca s-ar demonstra categoric ca Dumnezeu /Buddha /Allah /orice alta putere majora nu exista, dand dreptate ateilor. Cel mai probabil cei obsedati de respectiva religie/credinta vor incepe sa o ia razna si vor rani pe cei care, impartasind aceeasi religie in trecut, au acceptat adevarul, iar cei care au acceptat adevarul vor incerca sa ii convinga, cu sau fara forta, pe cei inca creduli, urmand ca tabara mai numeroasa sa castige (nu intelege gresit, nu ar fi al 3-lea razboi mondial, ci mai degraba ca niste crime, lupte de strada, etc.). Personal cred ca in ritmul in care merge lumea cei mai multi ar accepta adevarul. Eu, pana la o foarte puternica proba contrarie, cred in Dumnezeu happy.

Răspuns utilizator avertizat