| anonim_4396 a întrebat:

Daca un ateu(in secret, fara ca altii sa stie) se alatura unei secte de pocaiti parcurge toate etapele, invata toate predicile (ca la scoala) ceilalalti sau popa vor sti ca tipul respectiv nu crede in ce se predica acolo?

23 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Absolut DA, il vor recunoaste, poti mima un lucru dar credinta SE TRAIESTE, nu se mimeaza. La o biserica ortodoxa va fi mai greu de descoperit dar la neoprotestanti sigur va fi dat in vileag, TOTUSI daca va avea un comportament decent, NU va fi indepartat ci va fi lasat pana se va converti sau va pleca singur.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Am vazut in curte la o biserica de genu, slujba se tinea in curte cred ca din cauza coronei. Eu de sus m-am uitat la ei., dar ii si auzeam Vorbeau de ceva cu exemplul/faza Mielului. (ei nu m-au vazt)

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare face ce vrea in curtea lui iar cand vorbeau de Miel se refera la Domnul Hristos, DA, acei oameni vor descoperi un crestin fals dar repet, nu-l vor indeparta daca nu produce probleme de comportament. Sigur sunt Neoprotestanti.

| anonimg a răspuns:

Caracterul unui om incepe sa se schimbe dupa un timp petrecut in ijlocul unui grup la care participa in mod regulat. Lucrul acesta se va vedea in vorbire, in purtare; de fapt si in gandire.
Daca el crede sau nu in predicile acelea, se va vedea in caracterul sau, in felul lui de a fi.
Dar libertatea ne apartine 100%. Pot sa ma duc unde doresc, sa fac ce doresc, fara sa dau socoteala cuiva, fara sa ma tem ca voi fi judecat sau nu de oameni. Cand m-am dus la biserica adventista, am fost hotarat sa fac acest lucru, chiar daca tata mi-a dat doua palme si m-a dat afara din casa. Nu mi-a parut rau de nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns:

Pe ei ii intereseaza sa mergi la adunare; multi de fapt au mari dubii, dar odata ce faci sa fie sala plina si dai bani, esti foarte bun. Cu timpul vei cauta instinctiv sa rezolvi disonanta cognitiva (diferenta intre ce crezi si ce afirmi) acceptand aberatiile pocaitilor. Asta e de fapt esenta afacerii lor: sa te faca sa crezi prin manipulare, nu cu argumente.

| SG1995 a răspuns:

Nu, poți fi religios declarativ, eu am crescut în genul ăla de mediu și sunt ateu de fapt agnostic panteist dar e cam aceeași treabă practic, dacă mă duc la adunare în localitate nimeni nu va ghici ce cred eu.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

De ce ar face cineva asa ceva?

| Dismally a răspuns:

Nu are cum sa stie. Sunt o gramada de "credinciosi" si de preoti care nu cred.

| WhiteLife a răspuns:

Sunt atatia crestini falsi pe care nu-i poti deosebi de ceilalti... oricine vrea sa se prefaca si se pricepe va reusi. Dar acum depinde si de mediu, pentru ca, in general, copiii crescuti in biserica au o anumita cultura (stiu cantari, cunosc Biblia, si se poate observa intr-o anumita masura cat te rogi acasa dupa felul in care te rogi cu voce tare). Nu zic ca poate garanta cineva o varianta, sau cealalta, dar pomul se cunoaste dupa roadele lui. Nu cred ca persoana respectiva se va putea da drept cel mai pocait om, dar se poate integra intr-o anumita masura.

| Algo098 a răspuns:

Nu va sti nimeni nimic si li se va parea tuturor ca au in fata un credincios naiv.

| RKBlue a răspuns:

Ateii nu au semne pe frunte.Ateii nu sunt rosii, verzi.Ateii sunt oameni.Cum ai putea sa descoperi un ateu dintr-o multime daca el nu iti zice ca e ateu?
Ateii nu se comporta intr-un mod diferit fata de crestini sau alti oameni care sunt religiosi(nu ii vezi zburand, nu scot flacari pe gura...)
Iar preotii nu au puteri magice ca sa vada in mintea cuiva, asa ca nu isi pot da seama...

| Irinel15123532 a răspuns:

Un crestin este un ucenic al Domnului Iisus Hristos, faptele bune sunt foarte importante si un crestin trebuie sa le faca, dar nu ele constituie temelia crestinismului, ci persoana Domnului Iisus Hristos, fara Hristos, nu poti ajunge in rai, si nu esti crestin, doar faci fapte bune pentru a le acoperi pe cele rele, dar datoria pacatului din trecut si cel din viitor, nu este platita prin sangele Domnului Iisus, pacatul este iertat doar prin Hristos.
Biblia spune ''Nu exista iertare de pacat fara varsare de sange''
Adica fara moarte, pentru ca tot biblia spune ''plata pacatului este moartea''

Iisus a platit aceasta datorie la cruce, noi nu trebuie sa mai platim nimic, doar sa venim la Iisus. A fi crestin inseamna a-l urma si propovadui pe Iisus, prin fapte si vorbire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oho, dar câți din ăștia sunt... Mai sunt numiți preoți, părinți.
Numai cineva care a ÎNȚELES Cuvântul lui Dumnezeu va face distincția între un astfel de fățarnic și un copil al lui Dumnezeu.

| slayer09 a răspuns:

Depinde, de greselile pe care le faci, si cat de viclean esti, pentru ca viclenia se simte, si daca sunt preoti cu adevarat sporiti in duh, te va simti, iti va simti duhul. Si tu cand predici ceva fara sa si crezi in acel ceva, va fi o predica de adormit copii, si poate vei casca si tu si te va lua si pe tine somnul. big grin

| Helper07 a răspuns:

Vrei sa incerci si crezi ca te vor prinde cu mâța-n sac?

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Nomal ca NU, Dar is fascinat de expresiala faciala a pocaitilor si de comportamentul lor.
Cunosc multi pocaiti din secte diverse, printre ei cunosc si multi care is pocaiti mai mult in acte (datorita familiei), lor nu ca le-ar pasa de religie insa Comportamentul lor tot este diferit fata de restul oameniilor, si majoritatea au o expresie faciala "ciudata "

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. exista multi pocaiti cu numele. Cred ca expresia faciala a unui adevarat crestin e cea de om normal fericit nu cea de om care vrea sa para fericit sau cea de posomorat umil sfant.

| Daniel323 a răspuns:

Este pierdere de timp sa stai si 5 minute intre pocaiti.

| Daniel323 a răspuns (pentru Daniel323):

La cat sunt de naivi si ignoranti nu o sa-si dea seama nici daca Iisus sta intre ei.

| alex598 a răspuns:

Preoții nu au puterea de a citi gândurile. Totuși comportamentul omului respectiv îl poate da de gol

| GeoforceExperience a răspuns:

Pocainta e falsa dovedit biblic. Doar un cretin se alatura la o secta falsa.