| anonim_4396 a întrebat:

Daca un coleg de munca va serveste cu prajituri sau dulciuri de ziua sfantului gheorghe ce faceti ca crestin, le mancati sau le aruncati la gunoi?

7 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Nu sunt crestin, dar raspund si eu.
De politete o iau, dar nu o mananc pe loc. Daca sunt la dieta sau prajitura contine ceva la care sunt alergic, sau produs ne-vegetarian, o aduc acasa si i-o dau altcuiva din familie.
Nu imi place sa arunc la gunoi ceva ce altcineva ar putea sa consume.
Daca toti am opri irosirea de produse alimentare, am putea sa facem ceva in privire cu foametea.
Daca nu vrei ceva, de ce sa arunci la gunoi, cand il poti da altcuiva care are nevoie de acel ceva?

Informeaza-te despre ce fac magazinele care vand gogosi (din USA, ca nu stiu daca la fel e si in Romania) cu gogosile la sfarsitul zilei. Ghene pline cu gogosi. Ce daca sunt vechi de o zi? Sunt o multime de oameni homeless in USA si sunt sigur ca ar fi mai mult decat fericiti sa manance ceva in ziua respectiva decat sa se culce pe stomacul gol, chiar daca sunt gogosi. Dar ce fac Americanii? Le arunca la gunoi. Astia irosesc cel mai mult. Sa nu mai mentionez ca in anumite parti (daca nu peste tot), oamenii homeless nu sunt lasati nici macar sa ia din acele gogosi aruncate in ghene. Daca magazinul oricum a aruncat gogosile, nu vad de ce nu i-ar lasa pe oamenii homeless sa le ia.

| CostinAlamariu a răspuns:

Am douar doua optiuni? Nu exista si a treia optiune in care pot refuza politicos?
De ce totul trebuie sa fie atat de extrem si dialectic?

| Panamax a răspuns:

Esti crestin ortodox neiformat. Daca ai fi citit Vietile sfintilor ai fi stiut raspunsul.

| iurii75 a răspuns:

Varianta cu refuzul nu merge?

| LittlePoppy a răspuns:

Postesti alimentar dar pacatuiesti cu fapta. Te consideri crestin?

| floresdemayo a răspuns (pentru LittlePoppy):

Crezi că există creștin fără de păcat? Și eu sunt, dar fac o multime...))

| Lusiaa a răspuns:

Mananci