| Inferno a întrebat:

Daca un crestin,care crede in Dumnezeu, injura, fura, violeaza, ucide, vandalizeaza si un ateu care nu crede in Dumnezeu doneaza bani, ajuta oamenii, respecta aproapele, etc Care ajunge in rai si in iad din cei doi pana la urma?

Răspuns Câştigător
| SergiuOsan a răspuns:

Eu cred ca ateul. Motivul? (pentru crestini) Ateul s-a purificat mai mult in timpul vietii decat crestinul. Porunca 1:Sa nu ai alti Dumnezei afara de mine mi se pare mai mult o porunca care vrae sa conserve credinta de-a lungul timpului. Oricum tot judecat vei fi indiferent de ideologia ta din timpul vietii. Oricum, tu prin intrebarea asta ai demonstrat ca nu esti pe deplin ateu.

51 răspunsuri:
| Inferno explică:

Presupunand ca exista raiul si iadul.

| LoveManga a răspuns:

Ateu`logic

| Esperança a răspuns:

E a mia întrebare, răspunsul e unul singur. Nici unul nu ajunge in Rai.
în primul rând la Dumnezeu creştin este doar acela care trăieşte Cuvântul (Biblia), trăieşte credinţa şi pocăinţa, ceilalţi sunt necrestini sau mai bine zis nebuni pentru că ştiu că Dumnezeu există şi tot continuă să facă faptele firii pământeşti.

-„Şi fără credinţă este cu neputinţă să fim plăcuţi Lui!"
Evrei 11:6

Iacov 2:17... credinţa: dacă n-are fapte, este moartă în ea însăşi.

| Mn0 a răspuns:

Cam asa am pus si eu intrebare acum 2 min pe TPU si cica conteaza mai mult credinta decat faptelestraight face

| Inferno explică (pentru Esperança):

Deci acel crestin este egal cu ateul dupa Dumnezeu?

| RAY a răspuns:

Nu exista inferno e timpul sa ne maturizam o data in gandire, sa pretuim viata clipa de clipa, secunda dupa secunda, y wand eu by to you co my love is true beacuse my love is true

| Inferno explică (pentru Mn0):

Ce sa te astepti de la indoctrinatii astea.

| Inferno explică (pentru Esperança):

Astept un raspuns.

| RAY a răspuns:

In my drams, y listen music lonley, y love science forever

| Esperança a răspuns (pentru Inferno):

Logic! Dumnezeu nu se lasă batjocorit şi nici păcălit de unu care doar se pretinde că e creştin. Ce seamănă omul, aceea va şi secera!

„Nu orisicine-Mi zice:, Doamne, Doamne!’ va intra in Imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu care este in ceruri. Multi Imi vor zice in ziua aceea:, Doamne, Doamne! N-am proorocit noi in Numele Tau? N-am scos noi draci in Numele Tau? Si n-am facut noi multe minuni in Numele Tau?’ Atunci le voi spune curat:, Niciodata nu v-am cunoscut; departati-va de la Mine, voi toti care lucrati faradelege’" (Matei 7:21-23).

| EmaS a răspuns:

Descrierea pe care ai facut-o tu nu este deloc cea a unui crestin.Cel putin nu unul autentic, poate unul cu numele.

| 4b a răspuns (pentru Mn0):

Credinta fara fapte este moarta, dar nu credinta unui ipocrit...intelege chestia astahappy

| 4b a răspuns (pentru Inferno):

Unu mai rau ca altul nu?laughing

| RAY a răspuns (pentru Esperança):

Iisus nu a facut vreo religie

| Inferno explică (pentru Esperança):

Dupa tine este logic ca un om ce omoara si ucide sa fie egal cu unul care doneaza bani, respecta oamenii, ajuta saracii?

| Esperança a răspuns (pentru RAY):

Aşa şi? Am scris eu undeva ceva de RELIGIE?
Eu vorbesc despre credinţă şi fapte nu ştiu ce vezi tu...

| RAY a răspuns:

Daca exista dumnezeu e ateu desi de ce sa-mi fac griji? e de al meu va judeca rational, lui dumnezeu oare i plac agnosticii?

| RAY a răspuns (pentru Esperança):

Credinta o pot avea daca fac fapte bune

| Esperança a răspuns (pentru Inferno):

ştii ce a zis Isus Hristos tânărului bogat care a zis că a respectat poruncile, că face şi că drege?
I-a spus "Vinde tot ce ai şi împarte la săraci"
Dar atenţie! Nu i-a spus lucrul acesta pentru că era bogat,ci pentru că acea bogăţie îl despărţea de Dumnezeu, acea bogăţie a pus stăpânire pe el, iar tânărul bogat s-a întristat foarte tare pentru că era foarte bogat!
Faptele noastre bune, sunt că o cârpă mânjită înaintea lui Dumnezeu.
Dacă nu ai viaţa spălată în sângele lui Isus Hristos, îmi pare rău să te dezamaesc dar asta este realitatea, nu sunt de-ajuns faptele pentru că nu faptele te mântuiesc.
Noi am fost mântuiţi prin HAR, prin CREDINTA, NU PRIN FAPTE ca să NU SE LAUDE NIMENI!

| 4b a răspuns:

''crestinul'' de care vorbesti tu nu-i cu adevarat crestin, ci un Mare ipocrit...la cate fapte bune face ateul nostru, va ajunge sa-L cunoascawinking

| ania a răspuns:

Depinde ce intelegi prin crestin.Crestin nu e acela care e de acord ca exista Dumnezeu, dupa Biblie si dracii cred ( inexistenta) Lui se se infioara dar asta nu-i trasforma in crestini.Cineva care alege ca Dumnezeu sa fie stapanul vietii lui aceepta salvarea oferita de Dumnezeu in temenii Lui si isi cere iertare ca a incalcat legile lui morale, si renunta la acele pacate, poate aunge in rai indiferent ce pacate a comis.
Daca un ateu, care e de parere ca nu exista Dumnezeu, ca dovezi stiintifice nu are pentru ca stiinta nu se ocupa cu ce anume a cauzat Big Bang-ul, doneaza bani, respecata aproapele etc si nici nu incearca sa-l caute pe Dumnezeu in modurile in care altii spun ca L-au gasit nu vad de ce s-ar astepta sa ajunga totusi in rai. Raiul e prezenta lui Dumnezeu si a fi ateu inseamna a spune de fapt nu ma intereseaza daca existi sau nu, eu vreau sa fiu pe cont propriu. Dupa Biblie, cel mai mare pacat e mandria adica sa-i intorci spatele lui Dumnezeu, sa declari ca n-ai nevoie de EL. Iadul e exact respecatarea optiunii omului de a fi independent de Creatorul lui, de a nu mai avea nimic de a face cu El.

| Inferno explică (pentru Esperança):

Intrebarea mea era alta, ai evitat-o.
un om ce omoara si ucide sa fie egal cu unul care doneaza bani, respecta oamenii, ajuta saracii?

| Esperança a răspuns (pentru Inferno):

ţi-am răspuns la întrebare, nu ştiu ce nu ai înţeles.
Citeşte răspunsul meu de mai multe ori şi poate înţelegi, mai mult nu am ce să spun.

| Inferno explică (pentru Esperança):

Da,scuze, nu am inteles bine din prima nu stiu de ce.

| Inferno explică (pentru 4b):

Si daca nu ajunge sa-L cunoasa ce se intampla? Este corect ca acel ateu sa ajung in acelasi loc cu crestinul din moment ce s-au comportat complet diferit?

| Inferno explică (pentru Esperança):

"Noi am fost mântuiţi prin HAR, prin CREDINTA, NU PRIN FAPTE ".
Deci credinta conteaza mai mult decat faptele?
Eu trebuie doar sa cred si atat? Nu trebuie sa fac si fapte bune ci doar sa cred in DUmnezeu si ajung in rai?

| Esperança a răspuns (pentru Inferno):

Credeam că am fost destul de clară mai sus când am zis că credinţa fără fapte este moartă în ea însăşi...
Dar aşa cum nu se poate credinţă fără fapte, aşa nici fapte fără credinţă.
Sper să fi înţeles acum.

| 4b a răspuns (pentru Inferno):

Ateul neaga existenta Lui...deci aude de Cineva, dar nu crede, iar asta-i alta povestehappy un cautator adevarat, va ajunge sa-L cunoasca prin propria lui truda... unde ajung ambele fiinte, numai El stiebig grin

| Inferno explică (pentru Esperança):

Ai spus si treaba asta? Cum naiba de nu am vazut? laughing
Cred ca sunt cam obosit. laughing

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Isi dau fundita daca scoti un ras rational de la ahava