| lilith16 a întrebat:

Daca viata este doar vis si moartea este trezirea a realitate? Sau daca viata este ca un joc, anii fiind lvl-urile si atunci cand murim e ca si cum am trece la alt nivel si tot asa? Sau daca noi suntem ca omida : viata e omida, moartea e coconul si ce urmează dupa moarte e fluturele? Daca moartea e ca o punte, ce va fi dupa moarte?

15 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nimeni nu știe 100% că nimeni nu s-a mai întors să povestească, dar cei ce au experimentat moartea clinică susțin că sufletul când părăsește corpul poate face ce vrea, doar dacă gândește că de exemplu merge în China, și în câteva secunde acolo se află.
Uni presupun că sufletul are un istoric iar în funcție de acel istoric dacă el nu a evoluat suficient spre a trece la nivelul următor se reîncarnează, iar datorită transpunerii sufletului în corpul fizic, el nu mai poate ține minte ceea ce este, reîncarnarea făcându-se cu scopul ca sufletul să evolueze.Și lista cu presupuneri similare continuă, sunt multe de asta nu le enumăr.

| SG1995 a răspuns:

Si dacă cãnd crepi, crepi naibi?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ai o imaginatie bogata.
Foloseste-o constructiv.

| xerxes1 a răspuns:

Bine ai venit in Matrix.
Scepticii o sa caute sa-ti ucida ideile in fasa deoarece le darami lumea lor "reala".

| Mircea08 a răspuns:

Nimeni nu stie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E frumos sa te gandesti ca poate e ceva dupa moarte, dar in realitate adevarul e foarte simplu de inteles, ai murit ai incetat sa mai existi.

| varsanofie a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai murit? Putând spune cum că ar exista o mărturie serioasă.winking
Este adevărat cand mori, corpul incetează a mai fi susținut, tu,, ca ființă, suflet. spirit încetând a mai exista în aceasta lume fizică. În fond corpul suferă, el încetează din viață, ca o mașinărie, o duci la programul rabla, îți iei alta sau primești un voucher.

| anonim_4396 a răspuns (pentru varsanofie):

"Moartea (în latină mortem) reprezintă încetarea proceselor vitale la nivelul țesuturilor și organelor, stare în care sistemul nervos central prezintă leziuni ireversibile și reanimarea nu mai este posibilă, astfel că survine decesul, ca sfârșit al vieții, sau încetarea tuturor funcțiilor vitale. Când respirația, bătăile inimii și activitatea cerebrală se opresc, forța de viață încetează treptat să mai acționeze în celulele corpului. Moartea este opusul vieții." De pe wikipedia.Nu o spun numai eu si toti oamenii de stiinta, nu exista viata dupa moarte e foarte clar, spiritul nu exista, suntem doar niste animale care traiesc si mor ca orice alta fiinta.

| varsanofie a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt mii de ani de știință, părerile fiind împărțite, nefiind ceva clar în acest sens. Recent am descoperit un insitut numit Alcor, căutând a aduce la viață pacienți care au ales crioconservarea, arătând spre uimirea tuturor că există încredere, fiind cercetări în acest domeniu. Este un subiect interesant, multe controverse, rămânând la latitudinea fiecăruia să creadă mai mult sau mai puțin într-o ală " viață ", " reîncarnare " sau pur și simplu o prelungire a vieții după ce forța vitală ajunge a inceta.winking Și da, există lucrări ce ne arată cum că noi ajungem a ne comporta ca niste animale, ajungând a muri ca ele. Te salut!

| Exal a răspuns (pentru anonim_4396):

Motivul pentru care sufletul revine în corp e acela că impulsurile electrice se adăpostesc în microtube pe durata vieții iar când creierul e capabil iar se a realiza funcții locomotorii; sufletul se stochează înapoi în microtube.

| EcceHomo a răspuns:

Dupa moarte e purgatoriul.happy
Dar, dacă vrei să folosim un limbaj plastic, da, după moarte are loc o metamorfoză.Ne transformăm cu toții in fluturi...de-o zi-Rusalii.

| varsanofie a răspuns:

Care este ideea? În general totul este un adevăr, depinde cum privim lucrurile. De exemplu Inception, filmul, ce este realitatea? Cum poți să faci diferența dintre vise și realitatea propriu zisă? Vorba lupuluidepenet, unde uni presupun că sufletul are un istoric iar în funcție de acel istoric trece la nivelul următor. Putând confirma teoria cu că viața ar putea fi un joc, la nivel de suflet, câștigând puncte, grade, respect.s-a. Ajungând la mama omida, unde orice lucru gândit, ajunge undeva a fi creat, prinzând contur, putând fi numit un adevăr.

| varsanofie a răspuns (pentru varsanofie):

Vis a vis de moarte, este doar o trecere, o clipire, sau o trezire. simplu happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru varsanofie):

Imi pare rau sa te dejamagesc, dar cand mori ai incetat sa mai existi vreodata, e doar o trecere sub pamant

| Exal a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde așa mare siguranță pe tine? Sunt multe dovezi si studii asupra creierului in stadiul de moarte cerebrală care atestă că sufletul există și e independent de corp. Un alt om de știință consideră că sufletul e compus din așa sizele impulsuri electrice ale creierului; ce se manifestă sub puterea de 20w. Acele impulsuri când părăsesc corpul nu se disipa; si iau cu ele conștiința și memoria.
Halucinațiile nu pot fi provocate când creierul e în moarte cerebrală; știind că acesta are incapacitatea de a mai raspandi hormoni sau a susține activitate cerebrală.