| anonim_4396 a întrebat:

‎"Dacă vine cineva la Mine şi nu urăşte pe tatăl său şi pe mamă şi pe femeie şi pe copii şi pe fraţi şi pe surori, chiar şi sufletul său însuşi, nu poate să fie ucenicul Meu." Luca 14:26

Ce părere aveţi de asta? Voi, ca şi creştini, vă urâţi familiile? Ce credeţi despre acest îndemn?

Răspuns Câştigător
| Polaris a răspuns:

Ce narcisist ipocrit.

21 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

O prostie, ca toate religiile de altfel :happy

| Anonymus314 a răspuns:

Cuvintele Sf. Ev. Luca sunt foarte greu de inteles pentru cine nu are suficiente cunostinte, se refera la faptul ca cel care iubeste mai mult pe mama sa sau pe tatal sau etc. nu vor putea sa fie uncenicii Lui, adica, trebuie sa lasam tot la o parte pentru Hristos, poate sa fie oricine, Dumnezeu trebuie pus in prim plan.
Sper ca nu este vreo intrebare pusa la caterinca.

| negru30 a răspuns:

Doamne ce intrebare - cum sa iti urasti familia?

| aliceinchains a răspuns (pentru negru30):

Pai asa spune Biblia, nu eu! Daca esti crestin, ce parere ai de asta? Asta era intrebarea.

| negru30 a răspuns (pentru aliceinchains):

" va urati familiile "- este intrebarea ta - nu este scris asa ceva in Biblie - nu o intoarce - stiu sa citesc si invers

| aliceinchains a răspuns (pentru negru30):

Versetul incepe cu: "Dacă vine cineva la Mine şi nu urăşte pe tatăl său şi pe mamă (...) " Ne spune sa ne uram familiile, ne indeamna asta. Cauta, ca am spus de unde e! Cum nu scrie?

| doctorul5 a răspuns:

A (se) urî ≠ a (se) îndrăgi, a (se) iubi
Pentru incepatori este mai simplu de inteles
Matei 10:37
Cel ce iubeşte pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubeşte pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine.
Sa nu uitam ca din ebraica textul a fost tradus in greaca si apoi in romana. Daca stii o limba straina, incearca sa traduci o gluma dintr-o limba in alta si sa vedem cine mai intelege ceva.

| ghiolbitza a răspuns:

Hai sa nu exageram... Textul nu e asa. Cine iubeste pe tatal sau pe mama sa mai mult decat pe Mine, nu este vrednic de Mine. Hristos predica iubirea, ce spui tu nu are sens...

| eliaclodia a răspuns:

Nu am nici macar o parere despre nu stiu ce text, care nici nu stiu cum era de fapt. Am insa alta parere: mie nu-mi place ura si cand eram suparata credeam ca aia era ura, pana cand am vazut ochii adevarati ai urii ...Acum stiu ca sunt la fel de pura ca celelalte animale, care stiu ce e forta, nu ce e ura, distorsionarea patologica a neputintei intr-un suflet urat si orgolios si tiranic.

| eliaclodia a răspuns:

Insa acest text exact asa si rupt de context i-se potrivea lui hitler. Nu mai vreau sa aud nimic, pleaca cu textele tale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai uitat un lucru sa amintesti mai superficialule; daca nu-l iubesti pe fratele tau care e langa tine si-l vezi zilnic,cum o sa ma iubesti pe mine care nu ma vezi si nu ma cunosti? deasemeni,daca voi cari santeti rai,stiti sa dati lucruri bune copiilor vostri, cu atat mmai mult va va da voua tatal meu din ceruri, care este bun.deasemeni in casnicie barbatul e puterea si femeia mangaierea,cu inteles; din dragoste si ascultare de dumnezeu, fiecare purtandu- se conform vointii si poruncilor sale care vei vedea sunt pline de dragoste si intelepciune.ia mai uita-te odata in biblie si vezi ai scris corect versetul respectiv? ia vezi contextul si intelesul acestei iubiri in adevar nu in minciuna cum faci tu, si cum a facut satan sa arate stramb caracterul Domnului si nu plin de dragoste cum trebuie si cum e dealtfel.ca crestin imi iubesc mult familia fiindca dumnezeu m-a unit cu femeia mea prin sfanta taina a cununiei, si ne-a binecuvantat dragostea cu nastere de prunci.pe care ii iubesc ca tata, ca si tatal din cer ne iubeste pe noi.pe cine iubesc mai mult? pe toti la fel dar pe dumnezeu mai mult fiindca el a hotarat asa.si copii te mai dezamagesc cateodata, ba chiar unii isi omoara parintii, altii ii bat. Dumnezeu nu va face asa ceva niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma baiete? tu stii ce scrii? adica Iisus ne indeamna sa ne iubim si sa ne iertam pana si dusmanii,pentru a ne deosebi de cei ce-i iubesc numa pe apropiatii lor, si tu spui ca ne indeamna sa ne uram familiile? ma baiete citeste mai bine in biblia aia, poate tu ai una satanista? ia ma o biblie ortodoxa.eu stiu ca scrie ceva da nu cum spui tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alice? si nu mai minti chiar daca esti ateusau atee, mincuna nu iti face cinste.nici tie nici celorlalti atei, care recurgeti la minciuni, pentru ce? ia intrebati-na singuri? pentr ce? ca sa se intample ce? sa rezolvati ce? prin minciuna?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alice? si nu mai minti chiar daca esti ateusau atee, mincuna nu iti face cinste.nici tie nici celorlalti atei, care recurgeti la minciuni, pentru ce? ia intrebati-va singuri? pentr ce? ca sa se intample ce? sa rezolvati ce? prin minciuna?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel care isi iubeste mai mult mama, tata, fratele nu poate să fie ucenicul Meu, a vrut sa spuna ca pe el trebuie sal iubesti mai mult ca pe oricine

| Polaris a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce narcisist ipocrit.

| Kesariona a răspuns:

Vrea sa zica ca sa ne lepadam de toate, si sa mergem spre Iisus.

| IrimiaIonuțCiprian83 a răspuns:

Exodul 20:12
[12]Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta, pentru ca să ţi se lungească zilele în ţara pe care ţi-o dă Domnul Dumnezeul tău.

Marcu 7:9-10
[9]El le-a mai zis: „Aţi desfiinţat frumos porunca lui Dumnezeu ca să ţineţi datina voastră.

Dumnezeu vrea sa-L iubim pe El mai mult decât orice, pentru că El ne iubește foarte mult: ne-a purtat de grijă înaintea să ne naștem, ne poartă de grijă în fiecare zi și-a dat viața în locul nostru cu moarte pe cruce ca noi sa fim eliberați de sub puterea diavolul (numai dacă ai fost eliberat, exorcizat de demoni, înțelegi asta).
Sunt cazuri, când cineva vrea sa-L urmeze pe Iisus, diavolul se folosește de rude, de obicei exact acele persoane care le iubește cel mai mult, ca să-l oprească, sa nu-L urmeze pe Dumnezeu, sa rămână incontinuare sub stapanirea diavolului. Este nevoita sa aleagă între Dumnezeu și rude. Dacă alege rudele, va merge în iad, dacă alege Dumnezeu, Domnul îi va scoate și apropiați lui din înșelarea diavolului, sunt multe mărturii de acest gen pe internet. Mulți vor ajunge în iad din cauza părinților necredincioși, pentru ca au ascultat de ei, în loc sa asculte de Dumnezeu

| Ștefăniu007 a răspuns:

În acest verset Hristos nu îndeamnă la ură propriu zisă, ci se referă că acea persoană care dorește să-l urmeze trebuie să pună pe primul plan pe El, nu pe familie. Textul evanghelic poate fi înțeles greșit.
„În ele sunt lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și nestatornici le răstălmăcesc ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare"(2 Petru 3:16).

| mirceacristianp a răspuns:

Lipsa de cunostinte teologice minimale va face pe multi dintre voi sa "dati cu zarul" in ceea ce priveste Scriptura. Va recomand ori sa schimbati topica, spre demnitatea voastra, ori sa va apucati de citit Teologie Crestina, ca sa nu mai redactati intrebari si remarci atat de superficiale. Pentru ca iau totusi de buna credinta intrebarea ta, o sa-ti dau raspunsul: In Crestinism suntem datori sa uram pe oricine sau pe orice NE PRETINDE sa-l iubim mai mult decat pe Dumnezeu. Asta este sensul citatului biblic de la Luca. Iubirea fata de familie este integrata in iubirea de Dumnezeu, nu in conflict cu aceasta. Iubindu-ti familia si semenii in general ai certitudinea ca-L iubesti pe Dumnezeu.

| barotebiancab a răspuns:

Ce mai intrebare!

| aliceinchains a răspuns (pentru barotebiancab):

Îndemnul se găsește în biblia voastră. Dacă tot ai aterizat aici la aproape un an după ce am pus întrebarea, poate îți spui și părerea. Altfel, sunt inutile amândouă, și răspunsul și prezența ta.