| Goebbels a întrebat:

Daca zeul judeo-crestin e cel real si ii accepta in rai doar pe cei care cred in Hristos, atunci ce facem cu oamenii din africa sau de pe insule pustii care habar n-au pe ce lume traiesc si care nu cred in nimic? vreau explicatii solide, nu d-alea gen "stie dumnezeu mai bine", etc.

12 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu interpretarea asta pe care o au catorilicii si ortodocsii. Daca sacrificiul lui Hristos marcheaza faptul ca putem intra in rai in ciuda imprefectiunilor noastre, o persoana care duce un trai cinstit si virtuos ar trebui sa ajunga in rai.

| EestiSodalane a răspuns (pentru mODIN):

De fapt alta este soteriologia Ortodoxă. În primul rand Hristos s-a facut om ca omul sa se poată îndumnezei, deci mântuirea omului începe dinainte de crucificare prin insasi intruparea lui Dumnezeu. Dar moartea lui Hristos reprezinta și ia locul mortii cu care este dator omul. Asa functioneaza manturiea, prin participarea la moartea lui Hristos care moare în locul nostru, participand la ea prin Taina Botezului care nu e altceva decat "moartea si invierea cu Hristos".

De asta nu orice "om cinstit si virtuos" se poate mantui. Noi nu putem face nimic sa ne mantuim pe noi insine. Putem doar participa la Hristos care ne mantuieste.

| RAY a răspuns:

Fara a crede că Iisus este fiul lui Dumnezeu cu toți intra în iad,in islam toți care nu cred in Mohamed, în iudaism nu exista iad sau rai, in hinduism te reincarnezi in x în funcție de faptele tale, in budism ideea e să închei cu existența ta, fiecare religie are cate ceva, nimeni nu știe dacă există acele locuri inventate de noi oamenii, după ce mori numai exiști sub nici o forma, adio existența

| anonimg a răspuns:

"Când Neamurile, măcar că n-au lege, fac din fire lucrurile Legii, prin aceasta ei, care n-au o lege, îşi sunt singuri lege". (Romani.2:14)

Oamenii vor fi mântuiți dacă au făcut binele cât timp au fost în viață, fie că au auzit de Dumnezeu și Legea Sa, fie că nu au auzit.
În contextul păcatului în care trăim este nevoie de o lege. Cei care nu au auzit de Legea lui Dumnezeu și-au făcut singuri o lege după care să trăiască; căci fără o lege, o națiune ar dispare.
Rațiunea și conștiința sănătoasă dispar din om dacă nu sunt încurajate de imboldul de a face binele.
Cei străini de Dumnezeu vor fi mântuiți doar dacă ei ar fi ascultat de Legea lui Dumnezeu dacă ar fi auzit de ea. Pentru că Legea lui Dumnezeu este mai mare, mai înaltă decât legea oamenilor. Vor fi mântuiți doar aceia care își doresc o viață mai bună, o lege mai bună, înaltă și sfântă decât le oferă lumea aceasta.
Dar cei care nu se educă și nici nu se lasă educați să-și dorească mai mult decât viața aceasta, vor fi condamnați. Pentru că Hristos a murit și pentru aceștia de pe urmă ca toți să fie mântuiți, iar ei au refuzat sacrificiul suprem pe care cerul l-a făcut pentru ei.
Datoria oricărui om născut pe pământ este să-și dorească să ajungă la desăvârșirea moralității, la desăvârșirea pe care o cere Dumnezeu. Dacă nu, va fi condamnat. Cale de mijloc nu există.

| EestiSodalane a răspuns:

Orice om care moare va avea ocazia să-L accepte sau sa-L nege pe Hristos. Dacă un om care n-a auzit niciodata de Hristos moare acolo si atunci va face cunostinta cu Hristos si atunci va alege daca sa-L accepte sau nu. Dumnezeu judeca oamenii in contextul vietii lor, raportat la cat har le-a dat.

Răspuns utilizator avertizat
| AndreiBistriteanu a răspuns:

Asa zisul zeu crestin a fost un simplu extraterestru care a venit in delegatie pe aceasta planeta acum cateva mii de ani impreuna cu alti 200 de colegi de-ai lui asa cum bine explica textele sumeriene.

| BogdanIvasciuc a răspuns:

Adevărul este că,la naștere, Dumnezeu alege pentru noi unde o să trăim(tara,stat,religie,confesiune, familie, cultura, neam, perioada). Dumnezeu ne pune într-un anumit "statut social" potrivit pentru noi. Orice om din fiecare religie are posibilitatea să se mântuiască pentru că fiecare religie a fost scrisă de anumiți profeți/profet care au fost trimiși de la Creator sa ne vestească cate un adevăr despre Cel de Sus.

| adonix a răspuns:

Conform scrisorii inspirate de Dumnezeul iudeo-crestin, (dacă o verifici) oameni care au murit fără a avea șansa de a crede în mesia, li se mai dă o șansă să îl recunoască ca rege pe Cristos.