| JenniferTwigg a întrebat:

Dansul oriental sau bellydance este un pacat atata timp cat nu e savarsit in locuri publice,de exemplu la tine acasa unde te vezi doar tu? (mai mult ca un hobby, arta.)

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia nu condamna dansul decent.

| JenniferTwigg explică (pentru danay72):

Si eu ce sa inteleg din asta? ca dansul asta e, sau nu e pacat?

| danay72 a răspuns (pentru JenniferTwigg):

Tu sti daca e decent. Important e sa nu fie miscari provocatoare. Dar tu poti sa nu dansezi anumite miscari provocatoare si totusi sa te bucuri de dans.

| sublime89 a răspuns:

Niciun dans nu e pacat.

| pietrean a răspuns:

De unde ai scos chestia asta,cu pacatul?
Dansul oriental,este un dans ca orice fel de dans,care se poate dansa oriunde.Ce sa fie un pacat,in felul in care dansezi? Este un "pacat",cand te faci de ras,ca nu stii sa dansezi si totusi insisti sa arati ca stii!
Ce rost are sa te vezi doar tu,cum dansezi? Daca te pricepi, poti sa arati si altora, poti sa faci si o meserie din asta.
Poate te referi, la anumite dogme religioase, musulmane.Cine este indoctrinat religios, n-are decat sa asculte de acele dogme si sa danseze in fata oglinzii, cu usile inchise si cu draperiile trase.

| RaduMD a răspuns:

Niciun dans nu este pacat. Nu exista o porunca "sa nu dansezi". In timpul vietii Sale publice pe pamant, Isus a participat la cel putin doua petreceri: la un ospat si la o nunta. Biblia nu specifica, dar mai degraba intelegem ca a dansat, fiindca la nunti se danseaza.

Pe de alta parte, anumite forme de dans, care duc la exaltarea eroticului dincolo de limite ingaduite pot fi pentru cei care privesc, ori pentru cea care danseaza, prilejuri pe pacat, ispite. Din cauza ca acest lucru, de obicei, nu vine singur, ci e insotit de alcool, atitudini provocatoare, o intreaga atmosfera de usuratate morala, nu este indicat celor care s-au hotarat sa Il urmeze pe Isus sa participe.

Ramane chestiunea cu bellydance ca arta sau hobby. Ei bine, eu, unul, nu am vazut ori auzit asa ceva. Cele care practicau (si, poate, mai practica asta) erau hetaire, adica femei usoare. Nimeni nu le conidera si nu le considera artiste

Desigur, asta nu inseamna ca dansul, in general, nu este arta. Nu inseamna nici ca o dansatoare nu ar trebui sa cunoasca si chiar sa utilizeze in anumite roluri astfel de dansuri. Avem aici deosebirea dintre un film de dragoste si pornografie. Intr-un film de dragoste, daca scoti scenele sexuale, ramane, totusi, un film. Intr-un film pornografic, daca scoti scenele sexuale, nu mai ramane nimic.