| Meme10Meme a întrebat:

Dar de ce credeti intr-o religie iudaica? De ce nu credeti in cultul lui Zamolxe? Ca e de aici. E si mai vechi,deci mai credibil. De ce aveti religia iudaicilor? Legionarilor, voi nu urati evreii? Pai?

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Pe vremea cand eram agnostica cineva m/a incurajat sa il provoc pe Creator, daca exista sa mi se reveleze.Ma asteptam mai degraba sa nu se intample nimic( eram agnostica de cativa ani deja) dar spre surprinderea mea Cine mi[a raspuns mi-a spus ca Cartea lui e Biblia.Am scris pe larg la intrebarile mele cum a fost conversatia mea cu Dumnezeu.De atunci nu m]am mai indoit niciodata ca Biblia e Cartea Creatorului.

| mastadont a răspuns:

Cred pentru că religia creștină este informația cu care au fost inoculați încă de când erau copii mici. Cred pentru că așa cred toți din jurul lor și le e mai ușor să se ia după turmă decât să încerce să raționeze singuri. Dacă ai educa un copil în cultul lui zamolxe atunci ar crede în acesta și ar spune că creștinismul e doar o aberație, la fel cum spun creștinii când vorbesc de alte religii.

| Meme10Meme explică (pentru mastadont):

Faza e ca crestinismul e o religie politeista, nu monoteista. Este o secta. Dar cre[s]tinii nu vor sa inteleaga

| h379m3973423 a răspuns:

Dacă un cult este mai credibil în funcție de cât de vechi e atunci ar trebui să credem în acele culte în care se personifică natura. Ei bine Cuvântul lui Dumnezeu ne spune că Dumnezeu a creat natura deci din punctul ăsta de vedere iudaismul este superior.

| MariusNede a răspuns:

Satan se ocupa de mentinerea crestinismului apostat in detrimentul lui Zamolxis.
Imagineazati crestinismul ca o arma mai performanta decat Zamolxis. Nici vorba de intoarcere la Zamolxis.