| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Data nasterii are vreo legatura cu sfintii din calendarul crestin ortodox, adica viata ta are vreo legatura cu ei in sensul ca te influenteaza in viata?
E posibil ca sfintii sa aiba legatura cu trairiile din viata ta, dau un exemplu: sa zicem ca te-ai nascut pe data de 20 iulie de Sfantul Ilie, care se spune ca si-a omorat parintii si sa cait la final. E posibil ca si tu sa devi un criminal in viata ta si sa faci acelasi lucru?

37 răspunsuri:
| danut a răspuns:

ABSOLUT NU, numirile in calendarul Ortodox se face in functie de TRADITILE umane si nu are nici o legatura cu cee a ce face omul in viata. Daca s-ar tine cont de orce calendfar sau zodiace atunci OMUL NU AR MAI AVEA Liberul Albitru lasat de Dumnezeu.

| Celcestietot a răspuns:

Destinul ți-l creezi tu, nu o profeție sau mai știu eu ce. Ca un sfat, încearcă să te axezi mai mult pe propria persoană, pe propriile fapte, nu incepe să te legi de superstiții sau mai știu eu ce, ca să îți prezici viitorul mai de dinainte. Ce, dacă spune cineva că tu vei fi criminal, pentru că te-ai născut pe nu știu ce data, tu îl crezi? Este ca și cum ai vorbi despre horoscop, că unul s-a născut în taur sau mai știu eu ce, și că nu se înțelege cu peștii pentru că este născut sub acest semn. Biblia condamnă vrăjitoria, practic și horoscopul. Parcă era horoscopul direct condamnat în Biblie, chiar nu mai știu, dar tot de vrăjitorie ține. Nu mai crede în așa ceva Marius, că mai mult rău îți faci. Acesta a fost sfatul meu, dacă vrei să mă asculți foarte bine, dacă nu, nu. Este alegerea ta, tu vei răspunde pentru faptele tale într-un final. Apropo, avem o poruncă data de Dumnezeu pe lângă celelalte 9 porunci, și anume să nu ucizi, deci gândește-te mai bine. Nu te acuz, te informez. Ziua bună!

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Uite eu am intrebat pentru ca am auzit de la o cunstinta ca data nasterii din calendarul crestin ortodox in care se sarbatoreste unul dintre sfinti are legatura cu viata ta adica dupa vartejuriile pe care le ai in cap cica esti la a 2 sau 3 reancarnare sau a 3 viata pe pamant ceva de genul am auzit. Eu inteleg raspunsul tau dar asa am inteles de la aceea cunsotinta ca cica fiecare copil mosteneste in ADN-ul lor ceva de la parintii si stramosii lor dar poate viata lui sa fie influentata si de calendarul crestin adica pe ce data s-a nascut si pe ce sfant il sarbatoreste intelegi. Uite eu din ce am citit eu pot savarsi un pacat si cu gandul adica in mintea mea il vad pe dusmanul meu cum eu vin si ii tai gatul ceva de genul se pune tot ca pacat pentru ca ai facut-o in mintea ta doar cu gandul nu prin fapte reale, intelegi la ce ma refer. De aia l-am dat ca exemplu pe Sfantul Ilie adica e posibil ca si om sa devi si tu criminal doar pentru ca asa ti-a fost scris de la Dumnezeu, adevarul e ca oamenii sunt dificili.
Eu am incercat sa iti raspund in asa fel incat sa nu te sperii, eu situ ca fiecare copil e diferit in felul sau dar nu stiu mi-e frica si la stiri mai vezi unu care si-a omorat parintii din nu stiu ce motiv ca nu sa inteles cu ei sau ca nu i-au dat bani.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu știu ce să zic, dar Biblia spune că nu există reîncarnare. Important este să nu lași păcatul să prindă rădăcini și să îl îndepărtezi. Asta cu sfinții poate așa este că ne ajuta, nu știu ce să zic.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

BIBLIA e cat se poate de adevarata pot sa simt asta.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Bine, atunci să nu mai crezi in reîncarnare.

| milan9 a răspuns:

Numirile in calendarul Ortodox nu se fac dupa cum considera ratacitii adventisti ( @danut). Probabil peste 90% dintre sfintii din calendarul Bisericii sunt sfinti (multi dintre ei mucenici) din primele secole ale crestinismului. Cei mentionati in calendar sunt doar o parte infima comparativ cu numarul lor total, evaluat undeva la cel putin 6 milioane de sfinti, marturisitori mucenici...

| danut a răspuns (pentru milan9):

Mai milan9, eu nu ma supar in "ratacirea" mea DAR i-a spune tu CINSTIT cati dintre sfintii din calendar sunt facuti SFANTI DIRECT de Dumnezeu si cati de oameni? Stiim BINE ca DOAR UNUL ESTE SFANT, Dumnezeu iar un SFANT numai de cineva SFAT poate fi facut asa ca i-a spune matale cine e sfant?

| milan9 a răspuns:

Unul din rolurile pe care le au sfintii este acela de a ne inspira viata, de a ne fi modele...

Informatia cum ca Sf. Ilie si-ar fi ucis parintii este falsa.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dumnezeu este singurul sfânt care nu are nici o zi in calendar. Oare acesta sa fie motivul ca nu exista nici un om care sa se asemene in caracter cu Dumnezeu?

| milan9 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dumnezeu nu are nicio zi in calendar? Oare toti adventistii abereaza ca tine, copila? thinking Invierea si Nasterea Domnului sunt doar cele mai mari, in nici un caz singurele. Sfintii figureazain calendar doar ca modele si nicidecum in competitie cu Dumnezeu. Ce este tampenia asta pe care o sugerezi, inventia ta sau prozelitismul clasic al liderilor vostri? In orice zi de sarbatoare a vreunui sfant, rugaciunea catre sfantul zilei respective nu depaseste 1% sau poate chiar 1 la mie din timpul Liturghiei...

Cum sa nu ne aducem aminte de modelul sfintilor daca BIBLIA II NUMESTE casnici si prieteni ai lui Dumnezeu? thinking

| danut a răspuns (pentru milan9):

"Sfintii figureazain calendar doar ca modele "
Pai nu avem noi MODEL pe Domnul Isus Hristos? La ce mai avem nevoie de "modele" de criminali si curvari (ex. Stefan cel Mare)?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru milan9):

Dumnezeu Tatăl nu are nici o zi in calendar.Se cade sa figureze ziua a șaptea, sabatul săptămânal, dar a
fost scos si înlocuit cu prima zi a săptămânii.Cu ce drept? Caci cine a facut-o se știe.
Cat privește sfinții din calendar, o adeverește chiar moaștele unora care nu mai vad, nu mai aud, unde le duci acolo se lăsa duse pentru ca nu au nici o putere sa se opună.Iar rugăciunile făcute sfinților sunt ca si nefăcute, deoarece Dumnezeu este un Dumnezeu gelos si nu accepta intermediari intre El si om decât pe Isus Hristos.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru danut):

Normal Stefan cel Mare nu trebuia trecut in randul sfintiilor pentru ca el chiar era un cwrvar.

| milan9 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

De sarbatoarea Sfintei Treimi ai auzit? Deci are si Dumnezeu Tatal sarbatori speciale. In orice caz, orice sarbatoare care se refera la vreuna din Persoanele Sfintei Treimi le include si pe celelalte Persoane.

Legat de sabat, ce ar fi oare ca voi adventistii sa lasati la o parte traditiile Vechiului Legamant si sa deveniti si voi crestini orientandu-va mai bine spre evenimentele Noului Testament, spre Inviere- cem mai important eveniment din istoria umanitatii? thinking thinking

Rânduielile Legii Vechiului Testament nu mai sunt valabile pentru creştini. Cele câteva sute de legi şi prescripţii iudaice au fost desfiinţate. Astăzi nici măcar evreii nu le mai respectă! thinking thinking

Hristos este – "Mijlocitorul UNUI TESTAMENT MAI BUN"(Evrei 8, 6); "voi face testament nou"( Evrei 8, 8); "nu ca testamntul pe care l-am facut cu parinţii lor, in ziua cand i-am apucat de mana ca să-i scot din pământul Egiptului"(Evrei 8, 9);

Evrei 8, 6 "Acum însă, Arhiereul nostru a dobândit o slujire cu atât mai deosebită, cu cât este şi Mijlocitorul unui testament mai bun, ca unul care este întemeiat pe mai bune făgăduinţe.
Evrei 8, 7,, Căci dacă (testamentul) cel dintai ar fi fost fara de prihana, nu s-ar mai fi căutat loc pentru al doilea"!
Evrei 8, 8,, Ci Dumnezeu îi mustră şi le zice: "Iată vin zile, zice Domnul, când voi face, cu casa lui Israel şi cu casa lui Iuda, testament nou,
Evrei 8, 13: "Şi zicând: "Nou", Domnul a învechit pe cel dintâi. Iar ce se învecheşte şi îmbătrâneşte, aproape este de pieire."

La nunta din Cana Galileii, Dumnezeu a acceptat "intermediari" in realizarea minunii prefacerii apei in vin- pe Maica Domnului. Mai mult deat atat, iata un lucru la care nu te-ai gandit: daca nu insista Maica Domnului, dupa ce Mantuitorul a refuzat initial, se mai realiza oare minunea? thinking

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru milan9):

Bun atunci te rog raspunde-mi la asta https://www.tpu.ro/......simplu-si/

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Avem una -doua exceptii, de sfinti care nu au iesit in evidenta atat prin numarul de minuni pe care le-au facut cat prin rolul pe care l-au avut in istoria crestinismului, in istoria mantuirii. Daca Stefan cel Mare nu ar fi avut rolul pe care el l-a avut, tu, @danut nu mai erai acolo un mic eretic, ci erai un foarte credincios islamist fundamentalist. Daca tu spui despre tine astazi ca esti crestin ii datorezi asta domnitorului Stefan. Atitudinea ta fata de trecutul neamului tau spune totul despre valoarea ta...

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru milan9):

Mama Domnului Isus a zis celor de la nunta: Sa face-ti tot ce va va zice. Si nu a dictat ea ce avea sa facă Isus.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Ok iti multumesc de rapsuns dar vreau sa imi raspunzi si la asta https://www.tpu.ro/......simplu-si/

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Eu nu am calculator, iar pe telefon nu pot decât sa citesc si sa scriu deoarece nu am semnal bun, daca este audio-video nu pot.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cat despre Treime eu nu cred așa cum credeți dv.Eu cred ca exista Dumnezeu Tatăl, ca Isus este Fiul lui Dumnezeu Tatăl si ca Duhul Sfânt este Duhul lui Dumnezeu Tatăl si al Domnului Isus.
Cat despre sărbători de când citesc Biblia am ajuns la concluzia ca Dumnezeu urăște sărbătorile unite cu nelegiuirea.Si daca vei întreba pe enoriașii care merg la biserica cu ocazia sărbătorilor cei mai multi vor spune de Moș Craciun sau Iepuraș, depinde de sărbătoare.Decât așa mai bine ascultam de ce zice Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru milan9):

"danut nu mai erai acolo un mic eretic, ci erai un foarte credincios islamist fundamentalist"
Tu nu erai la fel? Sa intelegeem ca doar noi astia care credem ca DOAR Dumnezeu este Sfant eram predispusi islamizarii sau sa inteleg ca turci s-au temut atat de tare de Stefan cel mare incat nu ne-au islamizat?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru danut):

Ma ajuti si pe mine cu un raspuns te rog https://www.tpu.ro/......simplu-si/

| danut a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

`Sincer sa fiu, nu stiu cum as reactiona, in primul rand ar trebui anuntate institutile care se ocupa de aceste evenimente. Este obligatoriu si moral sa faci acest lucru si ca om in societatea in care traiesti dar si religios. A ascunde un pacat al unui semen inseamna a fi participant la el chiar daca nu l-ai infaptuit tu. Daca mi-ar fi frica, nu stiu, poate da poate nu. Eu ACUM imi pun viata in mainile lui Dumnezeu asa ca facase voia LUI. Daca ar fi prin vremea tineretii cand eu eram departe de Dumnezeu probabil acelui individ i-ar fi fost LUI frica de ce va pati el de la mine dar acum vremea aceia a trecut. Totusi nu cred ca as fi fost un preot bun de ascultat spovedani. Eu cred ca spovedania se face NUMAI lui Dumnezeu prin rugaciune.

| danut a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Imi este frica de Dumnezeu ca sa nu ma pierd dar de un om muritor, mai putin, inca mai am peste 186 ce cm. si peste 92 kg. Daca este dpdv uman nu cred, am crescut si acum inca traiesc in Rahova. In tineretea mea pe unde stateam eu, oamenii, vara, dormeau in paturi puse in mijlocul stazii, in Bucuresti, locuri unde militria aparea doar cand unul nu mai respira si asta prin anii '70. Asa ca asta cu frica, mai putin, DAR de Dumnezeu imi este frica, caci suntem supusi pacatelor tot timpul iar eu VREAU cu ardoare sa nu-mi "pierd" locul din cer.

| milan9 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cat de tendentios poate deveni un adventist pentru a deversa astfel de calomnii? Sarbatoarea Nasterii Domnului inclina spre "sărbătorile unite cu nelegiuirea"?

Cat de obraznica esti sa afirmi astfel de ineptii... "daca vei întreba pe enoriași cei mai multi vor spune de Moș Craciun sau Iepuraș". Incearca tu sa gasesti UNUL SINGUR care sa sustina asta si atunci vei fi vinovata de NERUSINARE doar pentru generalizare (de la unul la "cei mai multi"). Pana atunci insa raman la ideea ca tendentiozitatea postarilor tale le depaseste de departe in ipocrizie pe ale celorlalti confrati tai adventisti... thinking

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru milan9):

Eu am părăsit biserica adventista. Vorbesc in nume propriu, nu in numele bisericii.
In Isaia 1/13:" Nu mai aduceți daruri de mâncare nefolositoare caci mi-e scârbă de tămâie! Nu vreau luni noi, Șabate si adunări de sărbătoare, nu pot sa vad nelegiuirea unita cu sărbătoarea!
Amos 5/21: "Eu urasc, disprețuiesc sărbătorile voastre, si nu pot sa va sufăr adunările de sărbătoare!
Dumnezeu vorbește astfel eu doar citez din Biblie.
Edictul lui Constantin: Legea promulgata de Constantin, la 7 martie 321 după Hristos cu privire la ziua de odihna suna astfel :" Toți judecătorii, orășenii si meșteșugării se vor odihni in venerabila zi a Soarelui. Locuitorii satelor insa pot sa se ocupe in mod liber de cultivarea campului pentru ca deseori se întâmpla ca nici o alta zi sa nu fie mai potrivita pentru semănarea graului in brazde sau pentru plantarea vitei-de-vie.Acest timp favorabil sa nu fie lăsat sa treacă, ca nu cumva sa se piardă binecuvântările cerului!
Comparați cu porunca a 4-a din Decalog.
Alte lucruri care Biblia le numește fărădelegi :închinarea la icoane, la moaște, rugăciunea către sfinții decedați, invocarea sfinților.
In Efeseni 6/18-20 :" Face-ti in toată vremea, prin Duhul, tot felul de rugaciuni si cereri.Vegheați la aceasta,cu toată stăruință si rugăciuni pentru toți sfinții,si pentru mine,ca,oridecâte ori îmi deschid gura,sa mi se dea cuvânt,ca sa fac cunoscut cu îndrăzneală taina Evangheliei al cărui sol in lanțuri sunt; pentru ca, zic sa vorbesc cu îndrăzneală, cum trebuie sa vorbesc."
Pavel roagă pe Efeseni sa se roage pentru toți sfinții (creștinii) aflați in viață atunci,cat si pentru el, sa sa i se dea cuvânt ca sa facă cunoscut cu îndrăzneală taina Evangheliei.
Nu sa se roage la sfinti ci sa se roage pentru sfinti.
Saul la vrăjitoarea din En-Dor. Dumneata chiar crezi ca Samuel a apărut la chemarea unei vrăjitoare? Daca Dumnezeu s-a depărtat de Saul si nu i-a mai răspuns nici prin vise, nici prin Urim nici prin prooroci, atunci Samuel a trecut peste voia lui Dumnezeu? Cel ce i-a vorbit lui Saul a fost Satan. Am fost datoare cu explicații, vi le-am dat.Ar fi multe altele dar cred ca am clarificat lucrurile.
Si nașterea Domnului a fost aleasa acea zi de 25 Decembrie tot o sărbătoare păgână nu-mi vine in minte ce sarbatoare dar o sa ma documentez si o sa o postez răspunsul.
Va întreb de unde a apărut Moș Gerilă, Moș Crăciun, Iepurașul, ouăle vopsite si cate alte obiceiuri care le aud la radio, televizor nu am si nici calculator.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Nu cred

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Viata bate filmul in lumea in care traim noi absolut orice e posibil, se spune despre noi ca suntem cu totii copii lui Dumnezeu caci EL ne-a creat atat in trup cat si in duh e adevarat trebuie sa avem mare grija cum tratam copii ca asta ii afecteaza iar noi o sa platim mai tarziu pentru asta cu propria viata, Sfantul Ilie e un exemplu.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu are legatura, Dumnezeu ofera libertate, tu alegi.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Poate ca de aici pleaca si expresia "omul si-o mai face si cu mana lui".

| pacatosulBogdan a răspuns:

Fereste-te de a huli! Nu-ti asuma hulele si minciunile activistilor anti-crestini care misuna pe-aici! Daca Biblia ne indeamna sa laudam pe Dumnezeu intru sfintii Sai (Psalmul 150, 1), atunci hulele si defaimarea sfintilor Sai sunt aduse de fapt Lui. Iar Dumnezeu va rasplati fiecaruia dupa faptele lui, fiindca Dumnezeu nu se lasa batjocorit!
Sfintii iti pot influenta viata prin modelul de traire si de sfintenie sau partasie cu Dumnezeu pe care l-au avut in timpul vietii lor pamantesti sau prin minunile pe care le-au savarsit chiar si dupa mutarea lor la Domnul. Cunosc un fost ateu care a venit la credinta dupa ce a citit si vietile multor sfinti ortodocsi. Daca te rogi lor pentru mijlocire, iti pot influenta pozitiv viata, pentru ca rugaciunea staruitoare a celui drept mult poate, asa spune Biblia. - Iacov 5, 16
Cea mai mare mijlocitoare dintre sfinti este Maica Domnului!
Dumnezeu asculta rugaciunile sfintilor Sai ca ale unor prieteni si casnici ai Sai, insa rugaciunea Maicii pentru imblanzirea Stapanului mai mult poate.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Intreaba-i pe hindusi, musulmani sau sikhisti si vezi daca are vreo legatura :))
Sfintii crestini in mare parte sunt fie personaje mitologice fie simpli oameni care au fost sanctificati la rangul de sfinti ai crestinismului datorita cruzimii de care au dat dovada impotriva paganismului si in favoarea crestinismului, cum este de exemplu cazul lui Constantin cel Mare, imparatul care a facut crestinismul legal in imperiul Roman, moment cand a inceput oficial instaurarea terorii crestine, a torturilor, a distrugerilor si asa mai departe.
https://tinyurl.com/y3kgsbnk
http://crestinismulexpus.blogspot.com/? m=1

Deci sfintii nu au nicio insemnatate reala. Majoritatea nu au existat, iar si despre cei care au existat, numai niste oameni deceptionati precum crestinii ar putea venera pe acei criminali crestini.

| Andrei_Gherman_1996 a răspuns:

Studiile zic ca devii criminal in serie si e adevarat