| anonim_4396 a întrebat:

Dați-mi, vă rog, toate versetele pe care le știți ce v-au dat impresia de misoginie în Biblie.
Căutați pe internet dacă nu vă vin în minte acum(dar alegeți-le pe acelea de care sunteți de acord). Nu ar trebuie să fie prea multe, dar vedem.

Ce alte probleme vi se pare că mai sunt în Biblie în afară de misoginie?(Tot așa, cu versete dacă se poate)

Vreau doar să înțeleg de unde s-a ajuns la o perspectivă atât de proastă referitoare la Cuvântul lui Dumnezeu.

22 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Versete misogine
https://rationalwiki.org/wiki/Biblical_sexism

Ar mai acuzele de homofobie cu Deuteronomul și Leviticul, rasismul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da. nu-s cine știe ce, dar eu nu întrebam de sexism ci de misoginie.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, la Cele Zece Porunci: sa nu ravnesti la casa lui, la femeia lui, la vitele lui etc., etc. Vedem de aici ca proprietatile imobiliare sunt mai valoroase decat femeile, iar femeile sunt considerate proprietatea unui barbat. Adulterul reprezinta furtul proprietatii altui barbat.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Biblia spune ca nevasta să fie supusă bărbatului, iar bărbatul să-și iubească nevasta dându-se pe sine pentru ea.

Așa, și după tine ar trebui ca toți să râvnească la femeia altuia, sau cum? A, parcă tu erai acela care vedea în Cântarea Cântărilor pornografie... se explică...
Sau tu cum răspunzi când cineva te întreabă despre soția ta? "Nu este soția mea pentru că nu-mi aparține. Este o femeie cu care împart casa și mai facem dragoste din când în când." laughing
Biblia spune că după căsătorie bărbatul este al femeii, iar femeia a bărbatului.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este, mai: orice teolog evreu si crestin recunoaste ca daca interpretezi literal Cantarea Cantarilor reiese pronografie, sau mai bine zis poem erotic.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Măi... eu am întrebat toți creștinii adevărați cel puțin pe care îi cunosc(printre care și un misionar evreu) și nu au afirmat așa ceva. Ba chiar cineva m-a pus într-o lumină proastă întrebându-mă "unde?", pentru că nu este nimic pornografic, sau exagerat măcar.
Cine vede pornografie are o problemă cu viața sexuală, altfel nu-mi explic. Dă-mi un verset pornografic, măcar(eu nu am găsit și nu cred că o vei face tu).

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Cantarea Cantarilor preamareste dragostea sexuala. Surse:

Garrett, Duane (1993). Proverbs, Ecclesiastes, Song of Songs. B&H Publishing Group. ISBN 9780805401141. p. 366.

Alter, Robert (2011). The Art of Biblical Poetry. Basic Books. ISBN 978-0465028191. p. 232.

Exum, J. Cheryl (2012). "Song of Songs". In Newsom, Carol Ann; Lapsley, Jacqueline E. (eds.). Women's Bible Commentary. Westminster John Knox Press. ISBN 9780664237073. p. 248.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Surse, surse, dar unde-i versetul pornografic, că nu-l văd. A, nu există? laughing
Nu-ți mai imagina lucruri pornografice oriunde te uiți, e ciudat...

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Amândouă ţâţele tale sunt ca doi pui de cerb, ca gemenii unei căprioare
care pasc între crini.

Ce frumoase îţi sunt picioarele în încălţămintea ta, fată de domn!
Marginile rotunde ale coapsei tale sunt ca nişte lănţişoare de pus la gât,
lucrate de mâinile unui meşter iscusit.
Pântecele tău este un pahar rotund,
de unde nu lipseşte vinul mirositor;
trupul tău este un snop de grâu,
încins cu crini.

Ce frumoase îţi sunt picioarele în sandalele tale,
fiică de prinţ!
Liniile coapselor tale sunt ca un colier,
sunt ca lucrarea mâinilor unui artist.
Buricul tău este o cupă rotundă
din care nu lipseşte vinul amestecat.

Avem o soră tânără
căreia nu i-au crescut încă sânii.
Ce vom face pentru sora noastră
în ziua când va fi peţită?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Cantarea Cantarilor n-ar avea sens pentru a canta un cuplu casatorit. Deci ea canta dragostea libera, a face sex de dragul de a face sex.

Si normal, daca fratii nevestei lui Solomon ar fi facut figuri fata de el, el ar fi trimis ostenii s-o elibereze, iar pe aia care faceau figuri i-ar fi bagat la zdup. Ei n-ar fi avut voie sa decida cand isi vede Solomon nevasta. Orice era el conform Bibliei (print sau rege) nu putea fi tratat ca ultimul cersetor sau ca un sot betiv dat afara din casa de nevasta. Iar conform Bibliei, femeile nu aveau dreptul sa divorteze, acest drept il aveau doar barbatii.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Da, o caracterizare foarte frumoasă; iar pentru acea vreme a fost cea mai frumoasă. Și?
Mi-e milă de nevastă-ta. Nu-i spui și tu ceva de dragoste? Nimic să o alinți? Ceva să o faci să înțeleagă cât de frumoasă o vezi tu? Femeilor le plac complimentele, să știi! Mai ales dacă sunt sub formă artistică...

Din nou, nu-ți mai imagina lucruri pornografice oriunde te uiți, e ciudat...

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Limba română nu are cuvântul "erotica", adică pornografie rafinată. Dar în mod consensual bibliștii consideră Cântarea Cântărilor poezie erotică.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Bibliștii cu care am vorbit eu nu consideră așa ceva, iar acești bibliști știu și greacă și ebraică pe lângă engleză și română.
Dar nu trebuie să ascult de ei ca să înțeleg că aceste cântări nu au nici o treabă cu pornografia pentru că altfel nici nu ar mai fi în Biblie. Cartea este PLINĂ de simboluri, de lucruri frumoase și te face să înțelegi importanța complimentelor în relație și frumusețea căsătoriei.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Slavă cerului că ai renunțat până la urmă să pui prea mult accent pe nu știu ce academie de intelecți.
Prin asta demonstrezi că ai și tu minte și gândești.Nu ai nevoie de părerea unui "muritor" ca să afli nu știu ce minuni din biblie. Numai bine!

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Vinul din buric, ia gandeste-te ce inseamna asta.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Ia mai citește o dată. Cum e buricul? Ca o cupă? Ce fel de cupă? Din aia oarecare din care bei apă cu ierburi amare, sau de care? E un copliment, omule. Zice: "Ești foarte frumoasă!" Învață să-i mai spui nevestei din când în când asta.

De la buricul ca o cupă la vin din buric... Din nou, nu-ți mai imagina lucruri pornografice oriunde te uiți, e ciudat...

Ziceam că sunt și simboluri. Ia citește toată Biblia și înțelege ce reprezintă vinul ca simbol, ce reprezintă cupa în funcție de forma ei și ce reprezintă buricul(crede-mă că știau de ce omul are buric).

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

A interpreta simbolic transformă orice șir de caractere în orice alt șir de caractere. Cu atât mai mult cu cât Cântarea Cântărilor este o descriere la propriu a unei aventuri erotice.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Am zis că sunt și simboluri.
Rabinii sunt de părere că Biblia are 7 nivele de interpretare. Din păcate unii(ca tine) nu ajung nici la primul, cel evident.
Primul fiind cel evident și al doilea fiind cel ce duce la Isus Hristos(Ps. 40:7), al treilea înțeles de Pavel iar al șaptelea este la nivelul lui Dumnezeu, cel desăvârșit. Ex: Geneza 2:24(mie mi se pare mai deochiat versetul ăsta decât ce mi-ai dat tu laughing ) sper că înțelegi versetul și după ce ai înțeles fă legătura cu Planul lui Dumnezeu prin Isus Hristos(vezi? sunt două nivele).
Apropo, te asigur că îți găsesc versete ce sunt mai "erotice" decât toată Cântarea Cântărilor. Nu mai săriți calul imaginându-vă pornografie acolo unde nu este într-o Carte sfântă, aiurea.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Doua capitole din Ezechiel sunt considerate pornografie. Liderul crestin Edi Constantinescu are o emisiune pe YouTube despre asta.

2. Intr-adevar, Isus si Pavel nu practicau metoda Sola Scriptura. Adica nu interpretau Biblia in mod literal.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Am trecut de la Cântarea Cântărilor la Ezechiel acum... Devii patetic.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Constantinescu si Garrett sunt crestini conservatori (dar nu si prosti).