| ShowTim3 a întrebat:

Dc Religia considera sexul pacat? sau Dumnezeu dc ar considera asta? Ei bine, sincer, si eu sunt de aceias parere, da, sexul este pacat, dar dragostea cu prietena/prietenul inainte de casatorie dc ar fi?
Orcum sunt lucruri diferite, sex faci cu una gonflabila pe baza de arc si siliconata, iar dragoste cu o fata la care nu i-ai face rau in mod intentionat niciodata.
Mie mi se pare o prostie chestia ca nu ai voie (ca e pacat, sa fim sinceri cam toti o fac asa ), atat timp cat tu chiar faci chesti aia din suflet si ti la persoana de langa tine.
Mda probabil chestia asta e o forma de manipulare pentru a nu mai avea prostituate thinking in timpul Evului Mediu iti dadeau foc pentru ca ziceau ca esti vrajitor/vrajitoare, iar dracula era prin Carpati, poate si cu asta tot asa o fi happy
PS: Daca te casatoresti cu una si divortezi e considerat pacat ( cred ca da, normal ) da marog am intrebat ca nu stiu sigur.

57 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu a lasat acest lucru pentru a se bucura de el o familie in cadrul casatoriei, pentru a intari relatia sot-sotie.

| EmaS a răspuns:

Pai tu crezi ca aceasta relatie de casatorie se rezuma numai la sex, si apoi fiecare cu drumul lui?

| cristi202 a răspuns:

Sexul nu e considerat un pacat in Biblie. La urma urmei, Dumnezeu l-a inventat. E considerat pacat abia atunci cind il faci intr-o conjunctura nepotrivita si cu cine nu trebuie. Sexul e doar pentru casatorie, asa cum o singura cheie e doar pentru o incuietoare. Cind faci sex cu o persoana, de fapt te unesti la toate capitolele, chiar si fizic - in timp poti lua unele miscari, gesturi, trasaturi ale celeilalte persoane, si unitatea asta e atit de puternica incit nu pate fi distrusa. De aceea e stabilit cadrul casatoriei, care iar nu trebuie sa fie distrusa. Daca o faci doar cu o prietena, apare posibilitatea despartirii, si atunci poate fi grav. Pentru ca nu poate exista o despartire reala, cind te desparti de cineva in acest sens, despartirea e o ruptura, inainte erai o personalitate bien definita, dupa nu mai poti fi, pentru ca ai dat ceva din ce esti tu, si ai primit ceva de la celalalt. Si de aceea multi care au facut-o inainte de casatorie si au schimbat partenerul, au "mici" probleme cu ei insisi, pe care poate abia le sesizeaza, insa ele le afecteaza viata in mod negativ. Si de aceea e considerat sexul inainte de casatorie pacat, tocmai pentru a ne proteja personalitatea intacta. In rest, in cadrul casatoriei, ai voie sa faci orice, in limitele normalului, oricind doresti, oricum voiesti. Nimeni nu te poate opri, daca ai ajuns la un consens cu partenerul tau.

| cristi202 a răspuns:

"Oricum eu nu sper să mă casătoresc, mi se pare mult prea plictisitor şi monoton. " Pacat. Nu vei cunoaste asa siguranta, increderea, dragostea profunda pe care ti-o poate da o relatie stabila in timp. Nu vei sti niciodata ce inseamna sa te daruiesti mereu, si pe deplin, nu vei sti sa iti cunosti partenerul asa cum numai tu o poti face, nu vei sti sa gusti din viata ce e destinata doar pentru tine si partenerul tau.

| cristi202 a răspuns:

Nu vezi nimic frumos pentru ca nu ai "gustat" din acel lucru. Asa cum eu nu vad nimic frumos la droguri, insa ele ofera totusi ceva (niste senzatii care te determina sa maii doresti si sa nu renunti la ele), doar ca eu nu am experimentat. Si pentru ca tu nu ai experimentat, e normal sa iti placa libertatea

| cristi202 a răspuns:

Te plictisesti pentru ca inca nu cunosti increderea nu cunosti acea siguranta pe care ti-o da faptul ca ti-ai vazut partenerul in f multe situatii in care, fie ca a fost vorba de situatii favorabile, fie ca a fost vorba de situatii defavorabile, el ti-a ramas credincios, nu ai cunoscut dragostea, frumusetea unei relatii de lunga durata, in ctare partenerii se stiu bine, atit de bine incit stiu cum sa il ia pe celalalt ca nu cumva sa se simta incomod, disconfortabil in vreo anumita situati, nu ai cunoscut suficient de bine oi persoana incit sa ii poti face o supriza de proportii fara ca ea sa stie, si acest lucru sa va delecteze pe amindoi. Nu ai cunoscut, pentru ca probabil nu ai intilnit persoana care sa te iubeasca asa cum esti, nu ai cunoscut pentru ca probabil nu ai vrut sa pui prea multe la bataie, sa sacrifici mai mult pentru binele amindorura.

| cristi202 a răspuns:

Daca asa e cel mai bine pentru tine, nu am ce sa comentez, e viata ta. Insa nu esti un pic egoist daca nu vrei sa imparti totul cu cineva vreodata?

| cristi202 a răspuns:

OK, fii egoist, insa pierzi ce e mai frumos in viata - capacitatea de a iubi si a fi iubit.

| cristi202 a răspuns:

Oare nu trebuie sa fie si pentru tine? Cind eram copil, venind seara murdar de afara, obosit fiind, m-as fi simtit atit de bine, ar fi fost atit de frumos daca m-as fi culcat direct. Insa parintii ma trimeteau sa ma spal inainte de culcare, si era tragic, ca mi se ducea somnul asa. Daca tu consideri ca e mai frumos sa fii egoist, oare nu erai cum eram eu, era doar o considerenta, ca de fapt, normal era sa ma spal inainte de culcare, nu? Oare ce consideri ca e frumos, chiar e frumos. Daca exista ceva nespus mai frumos, si tu nu sti?

| cristi202 a răspuns:

Ce poate fi mai frumos decit sa iti cunosti bine partenerul, sa stii ce ii place, ce ii displace, sa stii ca poti avea incredere deplina in el, ca pentru ca te cunoaste, poate sa iti faca viata mai frumoasa, sa ai un sustinator in vremuri grele, si sa fii sigur pe asta, pentru ca ai trecut cu el prin vremuri grele si ti-a fost alaturi, sa stii ca ti-a jurat credinta, si vezi ca iti este credincios? Oamenii au nevoie de cineva care sa ii inteleaga, sa ii iubeasca, sa isi ia timp pentru ei si sa ii ajute. Poti face asta desigur si in afara casatoriei, dar niciodata nu vei putea sa o faci ca atunci cind esti casatorit. In primul rind, pentru ca social lucrurile stau altfel, iar apoi, mai ales daca cei doi sunt credinciosi, pot vedea binecuvintarea lui Dumnezeu in casnicia lor. Dumnezeu intotdeauna ii va sustine pe cei ce au hotarit sa se casatoreasca, mai ales daca sunt credinciosi. E ceva acolo, in vietile lor care face ca lucrurile sa "functioneze" mai bine decit daca nu ar fi casatoriti.

| Rapunzell a răspuns:

Este considerat pacat orice relatie trupeasca din afara casniciei. Relatiile trupesti normale sunt binecuvantate de Dumnezeu doar in cadrul casniciei. Restul este desfranare.

p.s. relatii trupesti normale = fara sex oral, anal si alte cele. Acestea sunt impotriva firii.

| miradoniz a răspuns:

Universul întreg e armonie și echilibruhee hee și nu a spus-o numai Hawking! dar și Gregorie de Nysse în sec IV.
De fapt,am găsit un fragment foarte interesant,care vede Geneza ca un minunat concert al creației-la fel ca și omul-macrocosmosul și microcosmosul care rezonă într-o armonie deplină. Fragmentul se termină așa"Căci există poate acolo o invitație la o stare mai sublimă a existenței:să veghem ca acest caracter al celor care trăiesc în virtute să nu fie nici discordanță,nici disonanță,nici ne-armonie-coarda nu trebuie întinsă peste măsură altfel riscăm,în cazul unei prea mari tensiuni,de a o vedea cum se rupe,la fel cum, invers, nu trebuie nici relaxată fără măsură tensiunea în plăcere altfel riscăm sa vedem sufletul devenind mut și tăcut sub efectul înmuierii provocat de asemenea pasiuni."

Răspuns utilizator avertizat
| miradoniz a răspuns (pentru lolosaurus):

Ai înțeles perfect!hee hee
la fel de aberantă,sper,ca și ideea unui criminal de drept penal(cred ca așa îi zice) mort pe cruce-de o moarte rușinoasă și despre care ucenicii lui au spus că a înviathee hee
sau o virgină care a născuthee hee
dacă e să cred în ceva,atunci măcar să fie "nebunie și scandal" până la capăthee hee
dar,atenție! Iisus ne-a adus echilibrul, îmi zicea mie preotul odată.
Poate asta este un fel de miracol, a crede în ceva perfect nebunesc-care te face să devii perfect rezonabil(în măsura în care asta îți dorești)

Răspuns utilizator avertizat
| miradoniz a răspuns (pentru lolosaurus):

Eu cred că există, dar sunt indirecte.Romanii erau foarte meticuloși.
Dacă Iisus nu ar fi existat,eu cred că atunci când au început creștinii să facă vâlvă,s-ar fi găsit cineva să verifice și să spună ceva de genul"păi,tipul ăsta nu a existat niciodată-de unde să învie?"-iar credibilitatea primilor creștini ar fi primit o lovitură serioasă.Din câte știu eu, asta nu s-a întâmplat.
Chiar mă uitam de curând pe scrierile apocrife, eforturilor creștinilor se limitau la a arăta că este și Dumnezeu-în plus de a fi om.Aspectul uman "strălucește prin absență" ca să spun așa-atât de evident este.
E uimitor, nu-i așa? cum astăzi este aproape pe dos?
A crede în dragoste este mereu absurd.La fel ca a crede în ură-sau în siguranțăhee hee

Răspuns utilizator avertizat
| miradoniz a răspuns (pentru lolosaurus):

" Sorry, not enough"-ți-am explicat cum vad eu lucrurile,scuze dacă ai avut senzația că încerc sa te conving.L-au menționat pe Iisus din Galillea, da, dar nu a existat vreodată o urmă de îndoială că ar fi existat-ci doar că ar fi înviat.
Și oricum, Iisus a insistat mereu pe ceea ce nu se vedewinking

Răspuns utilizator avertizat
| miradoniz a răspuns (pentru lolosaurus):

"Probabil nimeni nu și-a manifestat îndoiala nici față de inorogul invizibil roz."hee hee ești sigur?hee hee nu am să înțeleg niciodată,de ce oamenii au uneori senzația că a fi rațional s-a inventat în ultimul secolhee hee au existat dintotdeauna oameni mai pragmatici,alții mai visători,unii care și-au pus întrebări,alții care știau deja răspunsurile-în toate straturile sociale.
Jacqueline de Romilly a făcut un studiu interesant despre evoluția înțelesului unui cuvânt "blândețe"în greaca veche.E destul de fascinant,pentru că acest cuvânt care astăzi este evident pentru toată lumea,a început prin a fi o caracteristică a unui erou,a unui mare luptător-cred că sensul de astăzi s-ar apropia de"mărinimie". Încetul cu încetul,a evoluat, dar rămânând o caracteristică a învingătorilor-pentru învinși era calificată de lașitate -iar forma definitivă i-a fost dată de creștinism.
Creștinismul s-a înscris în istorie, așa cum El a spus"spre pomenirea Mea".

Răspuns utilizator avertizat
| miradoniz a răspuns (pentru lolosaurus):

în caz că au existat, nu au lăsat nici o urma.Este argumentul "subînțeles"-atunci când spui "mama nu e acasă"-se presupune că mama ta trăiește.

| anka89 a răspuns (pentru miradoniz):

Te-ai apucat sa comentezi raspunsul meu, dar nu ai vazut mai bine ce ai scris tu de fapt.Ii o chineza totala(cel putin pentru mine).In afara de faptul ca ai copiat ceea ce scris. Daca te crezi chiar asa de citit\a de ce nu spui pur si simplu cu cuvintele tale, ceea ce crezi tu? nu ceea ce cred cei care au scris aceste fragmente! Deci spune-ti punctul de vedere si mai comenta despre raspusurile mele.

| miradoniz a răspuns (pentru anka89):

"Dacă te crezi chiar asa de citit\a de ce nu spui pur și simplu cu cuvintele tale, ceea ce crezi tu?"1)pentru ca unii au exprimat mai bine decât mine ce vreau sa spun; 2)eu sunt de acord cu ei; 3)părerea mea are importanță doar în ochii meihee hee
(iubesc să comentez)

| anka89 a răspuns (pentru miradoniz):

Ok! comenteaza, dar fara sa imi faci intr-un fel sau altul observatii de felul cum gandesc.Raspund aici la intrebari pentru a-mi spune parerea, si parerea mea nu o sa mi-o poata schimba nimeniwinking

| miradoniz a răspuns (pentru anka89):

Sorry,dar-sper totuși că tu însăți (le) poți schimbawinking nu despre religie neapărat acum, ci în general
(zice-se că e sănătos pentru moralwinking )

| anka89 a răspuns (pentru miradoniz):

Nu am de gand.Imi place cum gandesc. Daca am ajuns pana aici unde sunt azi, sunt foarte multumita de mine si de gandirea meawinking

Răspuns utilizator avertizat
| miradoniz a răspuns (pentru lolosaurus):

"Deducția ca trăiește e ilogica"-dacă ar fi moartă,ai spune direct asta "mama nu mai este"-eu așa ma gândesc. Ceea ce contează, ce are importanță covârșitoare, ceea ce determină restul-asta este spus. Iisus nu ar fi putut învia-dacă nu ar fi existat.Nu s-a adus nici o proba pentru existența Lui,pentru că,pe vremea aceia,oamenii erau ceva mai pragmatici. Dacă cineva făcea cumva minuni,le făcea în numele propriu, nu al unui presupus morthee hee logic, nu ți se pare?

Răspuns utilizator avertizat
| miradoniz a răspuns (pentru lolosaurus):

Aha,atunci presupun că sunt ca și Oscar Wilde,"ador să vorbesc despre nimic-este singurul domeniu unde am vagi cunoștințe "hee hee

| cristi202 a răspuns (pentru lolosaurus):

"Isus probabil nici nu a existat, lipsind izvoarele istorice din perioada lui (si nu numai) care sa scrie despre el." Cred ca glumesti, frate. Mai documenteaza-te. Daca tu nu ai citit nimic in acest sens, nu inseamna ca nu exista documente care sa ateste istoric persoana lui Isus. Problema, in cazul in care apare, nu se pune daca Isus a existat, ci cine a fost El, a fost cel ce a pretins ca este. Iar ca sa te documentezi, citeste cartea "El a umblat printre noi" de Josh McDowell, o carte stufoasa (are vreo 300 de pagini) care prezinta numai argumente istorice, din surse ebraice sau romane din acele timpuri, cu privire la persoana lui Isus. Studiaza acele documente, si mai vorbim. El chiar a existat!

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru lolosaurus):

OK, nu te trimit dupa balarii. Ti-am dat deja aici ca sursa o carte, care da sute de surse care atesta existenta lui Isus Hristos, imi pare rau ca nu o mai am, ca asa as fi putut sa iti dau surse cite ai fi voit. Dar iata citeva din Talmudul evreiesc: Talmud Yebamoth 49b, p.324: „Isus a fost un bastard născut din desfrâu"; Talmud Shabbath 104 b, p. 504: „Isus a fost vrăjitor şi nebun. Maria a fost o desfrânată"; Talmud Sanhedrin 107b, Sotah 47 a: „Isus Nazarineanul (Yeshu ha Notzri) săvârşea magie şi înşelătorie şi a dus pe Israel în rătăcire". (În Talmud, creştinii sunt numiţi şi „Ha Notzrim"; Talmud Sanhedrin 43A: „În ajunul Paştelui, Isus a fost atârnat de lemn, întrucât nimic n-a fost adus în apărarea Lui." Desigur ca evrei nu aveau o parere prea buna despre Isus, si mi se pare normal, si eu as considera nebun pe unul care ar veni la mine si ar spune ca el e calea, adevarul si viata si ca nimeni nu ajunge la Dumnezeu decit prin el. Evreii au vazut doar latura umana a lui Hristos, pentru ca cultura lor nu le-a permis, era strict interzis ca cineva sa se faca pe sine Dumnezeu, iar Isus tocmai asta a facut, deci e normal sa fie considerat nebun. Mai mult, iata ce zicea istoricul roman Iosefus Flavius: „Cam în timpul acesta s-a ridicat Isus, un om înţelept dacă este corect să-l numim om, deoarece el era un făcător de lucruri minunate, un aşa învăţător încât oamenii primeau adevărul cu plăcere. El a atras la el pe mulţi evrei cât şi pe mulţi dintre neamuri. El era Hristosul, şi atunci când Pilat, la sugestia fruntaşilor noştri, l-a condamnat la moarte de cruce, cei care l-au iubit de la început nu l-au părăsit, căci el li s-a arătat viu din nou a treia zi; după cum profeţii divini proorociseră aceste lucruri şi alte mii de lucruri minunate despre el. Şi gruparea creştinilor, numiţi astfel după numele lui, nu s-au stins până azi.". Tacit, senator si istoric roman: "Dar nici efort uman, nici mărinimia împăratului, nici înduplecarea zeilor nu a pus capăt scandaloasei idei potrivit căreia incendiul ar fi fost ordonat. De aceea, ca să pună capăt zvonului, Nero a substituit vina şi i-a pedepsit în cele mai neobişnuite feluri pe cei urâţi pentru faptele lor ruşinoase, pe care mulţimea îi numea „creştini". Fondatorul acestui nume, Hristos, a fost executat de procuratorul Ponţiu Pilat în timpul domniei lui Tiberiu. Ţinută în frâu pentru un timp, superstiţia mortală a erupt nu numai în Iudeea, originea acestui rău, ci şi în oraşul Roma, unde toate lucrurile oribile şi ruşinoase se întâlnesc unul cu altul şi câştigă adepţi." Josephus, istoric evreu: "Dar acest Ananus junior, care, după cum spusesem mai înainte, a primit marea preoţie, era un om îndrăzneţ din fire şi foarte insolent; făcea parte de asemenea din tabăra Saducheilor, care sunt foarte rigizi în a-i judeca pe încălcătorii de lege, cei mai rigizi dintre toţi iudeii, aşa cum am văzut; de aceea, când Ananus se văzuse ajuns în această poziţie, gândi că acum are ocazia [să-şi exercite autoritatea]. Festus era mort, iar Albinus era pe drum; aşa că convoca sanhedrinul judecătorilor, şi i-a adus în faţa lor pe fratele lui Isus, care era numit Hristos, şi al cărui nume era Iacob şi pe alţii [sau pe tovarăşii lui]; şi, după ce a formulat acuzaţii împotriva lor ca fiind călcători ai legii, i-a dat să fie pietruiţi: dar în ceea ce-i priveşte pe cei mai cinstiţi dintre cetăţeni, sensibili la încălcări ale legii, nu le-a plăcut ceea ce se făcuse".
Mai vrei dovezi? Iti mai aduc! Istoria abunda in dovezi referitoare la Isus Hristos ca persoana istorica. Si dovezile ce ti le-am adus nu le gasesti doar in acea carte, cauta chiar si cu Google, si le vei vedea unde te astepti mai putin. Asta pentru ca ele sunt dovezi reale. recunoscute de istorici.

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

Esti complet derutat. E pacat pentru ca o faci din placere. Lucrul ala e pus doar pentru perpetuarea specieiwinking

| ShowTim3 explică (pentru shadovv):

Urata aia cu prepetuare speciei laughing... ma gandesc la sobolani, asa suntem, daca asa ne vede Dumnezeu... desi nu cred.

| FucktheSystem a răspuns (pentru shadovv):

Fă tu sex fără să-ți placă și îți dau un pișcot laughing

| shadovv a răspuns (pentru FucktheSystem):

Pregatesteti piscotulwinking

| Minks a răspuns:

Acum pe bune, de la unii ce sustin ca o femeie a ramas insarcinata fara un raport sexual, ce vrei?
Ps: sexul e o actiune instinctiva, pe care o percep cum putem.

| Maidanezul a răspuns (pentru Minks):

@Minks Ps: sexul e o actiune instinctiva, pe care o percep cum putem.Si la ciini la fel dar mai stiu ca omul are si judecata. Daca lumea se conducea dupa instincte, acum umblam in piei de oaie cu maciuca la spinare si aduceam iubita tiris de par la pestera

| nesuferit a răspuns:

Pentru ca lucrurile in EXCes nu sunt sanatoase, si lumea are nevoie de o motivatie,

| anka89 a răspuns:

De fapt tot ce ii place omului pe lumea asta ii pacat.Tot ce ne face sa radem e pacat,tot ce ne distreaza e pacat. Poate si sexul e pacat,depinde cum il practici,dar prin asa ceva facem copii sau prin ceva de genul.
Eu nu stiu daca exista viata dupa moarte sau daca exista Rai sau Iad,stiu doar ca avem de trait o singura data,avem doar o singura sansa,de ce sa nu profitam de ea? asa ca sa nu gandim la ce e pacat sau nu.
Acum sa nu te gandesti cand am zis toate astea m-am referit si la furt,omor etc astea sunt pacate.M-am referit doar la ce ne face sa ne simtim bine sau la ceva care ne facem sa radem.

De exemplu:avem chef intr-o seara cand iesim cu prietenii sa tragem si o betie,ceea ce s-ar putea intampla pentru prima data,te gandesti ca asta e pacat? cel putin asa e considerat de catre Biserica Ortodoxa.
Cam astea ar fi.

Bye, bye, bye

| miradoniz a răspuns (pentru anka89):

"avem chef într-o seara când ieșim cu prietenii sa tragem și o beție,ceea ce s-ar putea întâmpla pentru prima data,te gândești că asta e păcat? cel puțin așa e considerat de către Biserica Ortodoxa."- majusculele alea sunt în semn de respect?
Știi ce spuneau asceții din Egipt,din primele secole?"când ești în deșert,îmbracă tunica deșertului-când mergi în oraș,îmbracă haina de lume"!(oricum,dacă e să fie, pe Domnul îl porți în suflet, nu agățat de haine)

Răspuns utilizator avertizat
| anka89 a răspuns (pentru miradoniz):

Nu ii vorba numai de respect, ii vorba ca maii sunt pe TPU de astia ca tina care pot sa imi faca odservatie de cum scriu sau chiar sa imi spuna ca nu stiu sa scriu.Si ai de gand sa raspunzi la intrebare sau sa te bagi in seama comentand raspunsul meu? mai lasati-ma dracu' in pace! ca aici la categoria religie un lucru spui si trebuie sa grija sa nu se inteleaga alte.Asa ca de aici incolo raspunde si daca vrei sa comentazi raspunsul comenteaza-l fara sa te destept\desteapta sau mai bine las-o balta.ok?

| anka89 a răspuns (pentru lolosaurus):

De cate ori vreau sa raspund la cate o intrebare la aceasta categorie, de atatea ori imi sunt comentate raspusurile(in afara de tine) si din pacate cred ca sunt multi pe aici carora le e frica sa vada adevarul si gata. In afara de asta te corecteaza si de faptul cum scrii(cum a facut mai sus miradoniz). Multi pe aici se cred atat de destepti incat nu sunt in stare sa dea un raspuns pe intelesul fiecaruia de pe aici.Sunt atat de plini de sine incat habar nu au ce cuvinte sa foloseasca incat sa fie,vezi doamne,cat mai cititi sau cat mai destepti. Parerea mea,cum am mai spus sau am mai raspuns si la alte intrebari, este ca subiectul "religie" inca mai este considerat un subiect TABU sau mai bine zis "delicat" incat trebuie sa ai mare grija ce raspunzi ca sa nu se inteleaga altceva pe aici ca se aprind focurilaughing Cam asta ar fi si iti multumesc ca esti de acord cu mine, de fapt ma multumesc cu faptul ca mai sunt oameni care vad care este de fapt realitatea. poooop

| miradoniz a răspuns (pentru anka89):

Ei bine, mie îmi plac discuțiilehee hee și poate ca e un mod de a se băga în seamă-dar dacă nici pe net nu e ok să faci astawinking uf!
ție numai pe net ți se întâmplă să fii greșit înțeleasă?

| cristi202 a răspuns (pentru anka89):

Tu chiar crezi ca placerea in sine e pacat? Pai atunci cum stam cu placerea, pofta de a minca, care e clar un semn de sanatate? Nu placerea in sine e pacatoasa, nici chiar cea sexuala, ci modul in care noi ne folosim de ea. Faptul ca ne subjugam inima ei, lasind-o sa ne conduca fiintele e pacat, insa daca o controlezi si faci ce sti ca e bine, placerea devine cel mai frumos lucru din lume, pentru ca are asupra ei binecuvintarea lui Dumnezeu.

| anka89 a răspuns (pentru cristi202):

Citeste raspunsul mai bine.Si pe urma nu imi place sa imi comentati raspunsurile, deoarece mi se pare ca aveti ceva cu felul in care gandesc.Fiecare are parerea lui si daca eu asa gandesc, in ceea ce vad nu e nimic rau, nu imi poti schimba nici tu si nici altcinava felul meu de a gandi. Nici macar nu am pomenit de faptul ca placerea ii un pacat.

| cristi202 a răspuns (pentru anka89):

"De fapt tot ce ii place omului pe lumea asta ii pacat.Tot ce ne face sa radem e pacat, tot ce ne distreaza e pacat." "Nici macar nu am pomenit de faptul ca placerea ii un pacat." Ambele citate iti apartin. Da, nu ai pomenit ca placerea ar fi un pacat. Ai spus-o clar. Se intelege din primul citat. Sau tot ce ii place omului nu are legatura cu placerea, nu e de fapt placerea?

| Fishhh a răspuns:

Religia e un mare rahat.De ce? A dus numai la razboiae.Daca tu consideri ca e pacat nu face sex. Daca iti place nu te opreste nimeni, si in nici un caz nu o sa te arda nimeni pe rug. Daca vrei sa il faci in exces fa-o, o sa te saturi si de aia la un moment dat si iti gasesti alta ocupatie.Cat timp nu deranjezi pe nimeni prin actiunile tale nu ai cum sa comiti un pacat

| shadovv a răspuns (pentru Fishhh):

Cum poti ratatule sa spui ca religia a adus numai razboaie? Invata istoria si da exemple concrete nu idiotenii inventate in lipsa unui argument serios!

| iLuzye a răspuns (pentru shadovv):

Cruciadele ce sunt?

| shadovv a răspuns (pentru iLuzye):

Cruciadele sunt de provenienta catolica. Nu prea are vreo legatura Ortodoxia (adica religia de care vorbim) cu cruciadele si in plus acestea erou doar scuze pentru a jefuii teritoriile extraeuropene.

| Adry05 a răspuns:

Buna!
Pai, cred ca vrea sa zica ca daca chiar iubesti fata respectiva, ai putea fi in stare sa faci orice, chiar sa te si abtii pana la cununie. Sincer, si mie mi se pare putin aiurea mai ales daca ai sentimente chiar puternice pentru persoana respectiva. Parerea mea, daca o faci o data, n-ar trebui considerata pacat, ci de la 3-4 incolo, ca deja se ajunge la curvie. Asa, referitor la faza cu divortul, nu, nu este pacat daca divortezi. Este pacat daca locuiesti cu cineva fara sa fii casatorit [ma refer sa convietuiesti, sa mentii relatii sexuale etc.] atunci cand vrei sa te casatoresti a 2-a oara, nu se mai face nunta, se citesc doar niste rugaciuni ca sa nu se traiasca in pacat, dar in fata lu Dumnezeu ramai casatorit/a tot cu primul/prima.
Sper ca te-am lamurit cat de cat!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

D-ZEU e impotriva placerilor care au devenit vicii. Adica sexul practicat doar din pura placere, placere egoista, carnala, care duce la pornografie si perversiuni. D-ZEU a lasat sexul drept contopire fizica a trupurilor, ca si expresie suprema a dragostei. Atat timp cat iubesti pe cineva, nu ii vei face rau intentionat, asa cum ai spus tu. Insa a face sex in afara casatoriei inseamna relatii care nu au responsabilitate. Nefiind legat de nimeni, cu nimic, te poti "degreva" oricand de cealalta persoana, pe cand in cadrul unei casnicii ai anumite responsabilitati. Chestia cu sexul interzis in Evul Mediu e un praf aruncat in ochii maselor de rand. Daca stam sa ne gandim, intotdeauna au existat curtezane abile care au ajuns sa conduca imperii din umbra. Si tocmai cine striga mai tare "hotul" era chiar el in cauza. A divorta e neplacut. Iti incalci tu juramantul facut inaintea lui D-ZEU in ziua casatoriei. Dar, decat langa cineva care sa te insele repetat, sa te bata mar, in cazul femeilor, sa bea de sa stinga si sa duci tu toata grija casei pe umerii tai, mai bine, adio asa barbat sau nevasta.