| CatutzaDragutza2002 a întrebat:

De Adormirea Maicii Domnului se spune la multi ani?

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Absolut nu. Se spune La multi ani doar de Nasterea maicii domnului. Sunt doua sarbatori diferite. Cum sa spui la multi ani cu ocazia mortii maicii domnului?

7 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Tu chiar crezi ca Maria a adormit si a ajuns la cer? Scrie asa ceva in Biblie? Nu! E doar o doctrina a bisericii pentru a mai face niste bani.

| OnuOnulică a răspuns:

Da.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Adica se spune La multi ani doar de sfanta marie mica. Adormirea e sf marie mare.

| Ichnat a răspuns:

Se spune „La multi ani" doar de Nasterea maicii domnului.

| MotanAndrei a răspuns:

Normal. Deoarece e onomastica persoanelor, care ii cheama Maria/Mariana/Marin/ etc. Funda?

| ElenaRomann a răspuns:

Ridicarea trupului Maicii Domnului la cer este o minune acceptata doar in virtutes credincei in Dumnezeu. Este usor pentru un necredincios sa puna la indoiala diverse minuni.

| stefanutz39 a răspuns:

Daca vrei poti sa spui, dar e ca si cum ai spune la multi ani unui mort. Deci se zice la multi de Nasterea Maicii Domnului pe 8 septembrie.