| swordman a întrebat:

Se spune la multi ani de adormirea maicii domnului?

14 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In Biblie nu vei gasi despre adormirea maicii domnului.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, se spune.Așa e tradiție să se zică.

| milan9 a răspuns:

Daca despre momentul sfarsitului ("adormirii") Maicii Domnului nu se vorbeste in mod direct in Scriptura, asta nu inseamna ca ar fi vreo problema...
Scriptura recunoaste ea insesi ca nu este o carte completa...

După lipsă sa logică, userul @danay72 ar putea probabil "deduce" că nici biblia nu ar fi importantă pentru că nici autorii ei (majoritatea autorilor scrierilor din Vechiul şi Noul Testament) nu apar toţi cu numele în aceste scrieri.
"Concluzia" lui "danay72" ar fi atunci că aceşti autori fie nu au valoare, fie nu există. Greşit. şi atunci ce se întâmplă cu scrierile lor revelate (Sf. Scripptură)?

În concluzie, nu e bine când îşi dă cu părerea chiar orice secta despre ce scrie şi ce nu scrie în Biblie!

| sublime89 a răspuns:

Da, se spune "multi ani de ignoranta inainte."

| AlexanderAdrian a răspuns:

Absolut NU. Numai de nasterea maicii domnului se zice La multi ani celor cu numele Maria, Marian. De adormire sub nici o forma.

| Jardelin a răspuns:

In mod normal, nu. Pe 8 septembrie, da.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Numai la cei care se numesc "Maria" sau "Marian".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal nu, pentru ca nu implineste nimeni anii ca sa-i urezi si mai multi.Din datina, se spune sa traiesti cu numele.adica sa traiesti cu acel nume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune oricand.la multi ani.dar nu putem spune; Dumnezeu sa o ierte, pe preacurata fecioara, nascatoarea cuvantului intrupat si mantuitorului nostru fiindca iata de ce; https://www.youtube.com/watch?v=J9om5eBo2_4

| pet555 a răspuns:

Pana la urma, nu cred ca te opreste nimeni.

| MauvaisRose a răspuns:

Da, si traditia cere sa se dea flori cu numar par.

| Derp02 a răspuns:

Da, din cate stiu eu. Multi oameni zic ca da.Http://adevarul.ro/......index.html

| ggooggllee a răspuns:

Da, eu as stiu